ARICILARA “İLKBAHAR” UYARILARI

ARICILARA “İLKBAHAR” UYARILARI
Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, arıcılara erken bahar uyarısında bulundu. Türkiye’nin çam balı üretiminin yüzde 76’sını karşılayan Muğla’da, Ağustos ve Kasım ayları arasında konaklama yapan gezgin ve sabit tüm arıcılara “yangın tüpü bulundurma” zorunluluğu getirildiği hatırlatıldı.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerine yaklaşması ile birlikte Muğla’daki arı kolonilerinde üreme faaliyetlerinin hız kazandığına dikkat çeken İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, arıların erken bahar bakımlarının ihmal edilmemesi gerektiğini hatırlattı.

İl Müdürlüğü’nün açıklamasında, erken bahar ile arı kolonilerinin çam balı üretim sezonuna kadar sağlıklı gelişmesi için pek çok etken olduğu belirtilerek, kovanların yerleştirildiği alandan, bakım ve besleme faaliyetlerine kadar üretimin her aşamasında titizlikle uyulması gereken kurallar şöyle sıralandı:

“1/1 oranında hazırlanacak olan teşvik şurubu ana arının yumurtlama faaliyetlerine hız kazandıracaktır. Kuluçkanın sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için erken ilkbahar döneminde varroa mücadelesi yapılması gereklidir. Söz konusu mücadele için Bakanlığımızca ruhsatlandırılmış varroa ilaçlarının kullanılması, merdiven altı kimyasallardan uzak durulması gerekmektedir. Bahse konu merdiven altı kimyasallar kısa vadede faydalı gibi görünse de uzun vadede kalıntı problemi başta olmak üzere ilaç direnci geliştirerek kalıcı hasarlara neden olmaktadır.”

Arılar için en uygun ilaçlama zamanının akşam gün batımına yakın olduğu belirtilen açıklamada, bu sayede arı kolonilerinin tarım ilaçlarının zararlarından korunacağına ve arı ölümlerinin önüne geçilebileceğine dikkat çekildi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak da konu ile ilgili açıklamasında, bal dışı arı ürünlerinin üretimine değinerek “Muğla’mızın zengin florası ile beslenen arılarımızdan, sadece bal üretimi hedeflemekle kalmayalım, daha yüksek katma değere sahip polen, propolis, arı sütü, arı ekmeği, apilarnil ve arı zehiri gibi ürünleri üretelim. Değişen dünya koşullarında yoğun ilgi gören bu ürünler, hem arıcılarımıza daha yüksek gelir kazandıracak hem de ülke ekonomisine önemli katkılar sunacaktır. Muğla’daki arıcılarımız ve misafir arıcılar, bu amaçla İl Müdürlüğümüzün ücretsiz olarak gerçekleştireceği apiterapik arı ürünleri üretimi eğitimlerinden faydalanabilir.” diye konuştu.

İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, bu yıl Muğla’da konaklama yapacak sabit ve gezginci tüm arıcılara “yangın tüpü bulundurma” zorunluluğu getirildiğini de hatırlatarak, “Bölgemizde yaşanabilecek orman yangınlarına tedbir amaçlı aldığımız getirdiğimiz bu yenilik, her şeyden önce arıcılarımızı ve arı kolonilerimizi korumaya yöneliktir. Yangın tüpü bulundurmayan arıcılar hakkında kabahatler kanuna muhalefet nedeniyle idari para cezası uygulanacaktır.” dedi.

Bu haber toplam 716 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.