AVRUPA BiRLiĞiNDEN MAVi BAYRAK DARBESİ

AVRUPA BiRLiĞiNDEN MAVi BAYRAK DARBESİ
Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden birisi olan Muğla sahillerinde 12 mavi bayrak iptal edildi. Ege Bölgesinin tamamında ise 19 mavi bayrak iptal...

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden birisi olan Muğla sahillerinde 12 mavi bayrak iptal edildi. Ege Bölgesinin tamamında ise 19 mavi bayrak iptal edildi. Mavi bayrak iptallerini Avrupa Birliği Kuruluşu olan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’nın iptal etmesi ‘Avrupa Birliğinin Türk Turizmine darbesi’ olarak nitelendirildi. 

Avrupa Birliği kuruluşu olan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE) tarafından kriterleri belirlenen ve plajlarla, marinalara verilen mavi bayrakta bu yıl üst üste gelen iptaller, kafa karıştırdı. Ege'de 19, Antalya'da ise 28 mavi bayrağın iptal edilmesi, Avrupa'nın Türk turizmine bir darbe daha vurma çabaları olarak değerlendirildi. Mavi bayrağın en çok iptal edildiği il Muğla oldu. Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV), Ege'de 19 plaj ve marinanın mavi bayrağını iptal etti. İptal sebebinin suyun kirliliği ve diğer eksiklerden kaynaklandığı öğrenildi. Mavi bayraklı plaj ve marinalarda inceleme yapan ve numune su alan yetkililerin değerlendirmesinin ardından Bodrum'da 8, Marmaris'te 4, Didim'de 3, İzmir'de 2 ve Balıkesir'de 2 mavi bayrak iptal edildi. TÜRÇEV, Antalya'da da 28 plajın mavi bayrağını iptal etti. TÜRSAB Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı İsmail Özbozdağ, mavi bayrak iptallerinin turizmi olumsuz etkileyeceğini belirterek, "Aslında mesele sadece turizmi etkilemesi değil, yaşam için doğanın korunması lazım.Sağlıklı bir hayat için de, turizm için de, geleceğimiz ve çocuklarımız için de temiz bir doğaya ihtiyaç var.Bunları yapabilirsek, ki yapmalıyız, o zaman çevre de kirlenmez, mavi bayrak da iptal olmaz. Çünkü turist gideceği yerin temiz bir çevreye sahip olup olmadığına bakar. Dolayısıyla mavi bayrak iptalleri turizmi olumsuz yönde etkiler" dedi. Marmaris ve çevresinde 2012'den bu yana Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) ile birlikte bilimsel araştırmalar yapan Marmaris Çevrecileri Derneği'nin (MÇD) Başkanı Ahmet Kutengin ise "Biz çevre olumsuzluklarını bilimsel raporlarla ortaya koydukça ve tehlikeyi göz önüne serdikçe birileri rahatsız oldu, bizi turizm haini ilan etti. Sonuçta geldiğimiz nokta, mavi bayrak iptalleri. Eğer uyarılarımız dikkate alınıp gereken yapılsaydı, şimdi bunlar olmazdı. Mavi bayrakların kirlilikten dolayı iptalini bilimadamlarını ciddiye almayanlara ithaf ediyoruz" diye konuştu. Yetkililer, mavi bayrak kriterlerinin AB'ye bağlı Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (Foundation for Environmental Education, FEE) tarafından belirlendiğini, uygulamanın ise TÜRÇEV tarafından yürütüldüğünü belirtti.

Mustafa İnci

Bu haber toplam 1004 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.