BAKANDAN ORGAN BAĞIŞINA DESTEK

BAKANDAN ORGAN BAĞIŞINA DESTEK
Türkiye Organ Nakli Kuruluşları Koordinasyon Derneği (TONKKD) tarafından düzenlenen Transplantasyon 2014 Kongresi Bodrum'da başladı. 10'uncusu düzenlenen...

Türkiye Organ Nakli Kuruluşları Koordinasyon Derneği (TONKKD) tarafından düzenlenen Transplantasyon 2014 Kongresi Bodrum'da başladı. 10'uncusu düzenlenen kongreye Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ta katıldı. Bakan Kılıç “Spor ile organ nakli kongresinin ne alakası olabilir diye düşünenler olabilir. Birincisi ben organ nakli olan babanı oğluyum. Benim babam 2006 yılında hekim olmasına rağmen organ nakli konusunda en zor dönemlerden birisini yaşadı. Hastasından kaptığı bir virüs sonrası Karaciğer'i iflas etti” dedi. Muğla Valisi Amir Çiçek “Ülkemizde bağış oranına göre İzmir 12 bin 469 kişiyle ilk sırada yer alırken İstanbul 9 bin 952 ile ikinci, Adana 5 bin 351 ile üçüncü, 4 bin 715 ile Muğla dördüncü sırada yer alıyor. Ama nüfusa oranı baz alındığımızda Muğla ilk sıraya çıkıyor" dedi. Tranplantasyon 2014 kongresinin açılışına katılan ünlü tiyatrocu Haldun Dormen, organ bağışı çağrısında bulundu.

 Açılışa Spor Bakanı katıldı

TONKKD tarafından bu yıl Bodrum'daki bir otelde düzenlenen Transplantasyon 2014 kongresinin açılışına Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Muğla Valisi Amir Çiçek, TONKKD Onursal Başkanı ve ilk organ nakli ameliyatını gerçekleştiren Tuncer Karpuzoğlu, TONKKD Başkanı Uluğ Eldegez, Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel müdür Yardımcısı Uzm. Dr. Arif Kapuağası, Gastroenteroloji Uzmanı olan babası Sinan Kılıç, tiyatrocu Haldun Dormen ve 550 kişi katıldı. 11'i yabancı 62 konuşmacının katıldı.

 Babamın karaciğeri iflas etti

Bodrum Hilton Otel'de düzenlenen kongrede konuşan Bakan Kılıç, kongrenin kendisini  çok yakından ilgilendirdiğini belirterek  “Spor ile organ nakli kongresinin ne alakası olabilir diye düşünenler olabilir. Birincisi ben organ nakli olan babanı oğluyum. Benim babam 2006 yılında hekim olmasına rağmen organ nakli konusunda en zor dönemlerden birisini yaşadı. Hastasından kaptığı bir virüs sonrası Karaciğer'i iflas etti. Karaciğer nakli gündeme geldiği zaman konunun en ince ayrıntısına kadar bilen bir kişi. Ne ile karşı karşıya olduğunu, neler olabileceğini bilen bir kişiydi.  Babam o dönem 58 yaşında idi. Fiziki olarak bu kadar değişebileceğini ben orada gördüm. Ameliyat öncesi 90 kilo olan bir kişi 65 kilo olarak beni karşıladı” dedi. Bakan Kılıç “ Bakanlık görevine atandığımı zaman, normal çalışmalarımızın içinde olan görevlerimiz var. Ama bunun haricinde, yaşadığımı bu tecrübeden dolayı aynı zamanda gençlere organ nakli konusunda bilinçlendirmeyi düşünerek çalışma arkadaşlarıma talimatlarımız oldu. Gençler ile birlikte yaptığımız çalışmalar içinde, Sağlık Bakanlığı ile birlikte nasıl bir yardımda, nasıl bir destekte bulunabiliriz diye bir çalışma başlattık. Organ nakli konusunda doğru bilinen, bilinmeyen ve düzeltilmesi gereken konuları da Sağlık Bakanlığı ile birlikte ortak çalışarak gençlere aktırılmasını sağlıyoruz. Organ nakli çok kişiseldir, duygusaldır. İnsanın yaşamında verdiği zor kararlardan birisidir. Ham Sağlık Bakanlığı'na, hem de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına destek vererek organ nakli konusunda belli bir seviyeye geleceğimizi düşünüyorum. Konuyu iyi bilmeme rağmen buraya gelmeden önce bilgisine başvurduklarım oldu. Bunlardan birisi de hem fikirlerine, hem de ilim açısından bilgisine güvendiğim Diyanet İşleri Başkanımız Mehmet Görmez'di. Organ bağışının candan cana verilebilecek en büyük sadaka olduğunu da açıkça dile getirdiğini biliyorum. Diyanet İşleri Başkanlığı çatısı altındaki Din İşleri Yüksek Kurulu gibi diyanet işleri başkanlığının en üst kuruludur, 7 tane organ nakli konusunda kararı var. Bunu bir kez daha hatırlatmak istedim" dedi.

 Muğla birinci sırada

Muğla Valisi Amir Çiçek, organ nakli konusunda Muğla'nın Türkiye'de önemli bir yeri bulunduğunu belirterek, "Geçen ay organ bağışına dikkat çekmek ve kamuoyunda farkındalık oluşturmak amacıyla ilimizde bir panel düzenlendi. Panele Türkiye'de ilk yüz naklini başarı ile gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan ve spor yorumcusu Rıdvan Dilmen katılarak bu kampanyaya destek oldu. Bu sayede Muğla'da organ bağışı konusuna dikkat çekilmiş ve bağış sayısında bir artış olmuştur. Ülkemizde bağış oranına göre İzmir 12 bin 469 kişiyle ilk sırada yer alırken İstanbul 9 bin 952 ile ikinci, Adana 5 bin 351 ile üçüncü, 4 bin 715 ile Muğla dördüncü sırada yer alıyor. Ama nüfusa oranı baz alındığımızda Muğla ilk sıraya çıkıyor" dedi.

Bu haber toplam 630 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.