Başaran: Bir Adım Ötesi Sosyal Patlama

Başaran: Bir Adım Ötesi Sosyal Patlama
MHP Milletvekili Adayı Asım Başaran, Türkiye’de yaşanan terör olaylarının Muğla ekonomisinin can damarı olan tarımı bitirdiğini, küçük ve orta...

MHP Milletvekili Adayı Asım Başaran, Türkiye’de yaşanan terör olaylarının Muğla ekonomisinin can damarı olan tarımı bitirdiğini, küçük ve orta ölçekli esnafı ise iflasın eşiğine getirdiğini söyledi. Dalaman ve Ortaca’da seçim gezilerini sürdüren Başaran, esnafın sorunlarını dinledi. Yatırım ve hizmetlerin durma noktasına geldiğini kaydeden Asım Başaran, “işyerleri vergi borcunun altında ezilen esnaf, perişan. Bunun bir adım ötesi sosyal patlamalardır. Borç batağına sürüklenen esnafın, turizmcinin elinden tutmazsak, Muğla’yı ve Türkiye’yi çok kötü günler bekliyor” diye konuştu.

MHP Muğla Milletvekili Adayı Asım Başaran Dalaman Ziraat Odası Başkanı Tevfik Tayfun Tuncer’i ziyaretinde, tarım sektörünün yaşadığı sorunlarla ilgili görüş alışverişinde bulundu. Muğla’nın gelişiminin, 4 T adını verdikleri “Tarih, Tarım, Turizm ve Tabiat” unsurları üzerinden gerçekleşebileceğine dikkat çeken Başaran, “Bugün Muğla ekonomisini ayakta tutan sektörlerin başında tarım ve turizm geliyor. Maalesef ülkemizde ve yakın komşularımızda yaşanan kaos ve terör olayları, her iki sektörü de büyük ölçüde yaralamış durumda” dedi.

Muğla’nın verimli toprakları, benzersiz iklimi ve bitki örtüsü ile ürün çeşitliliği açısından dünyanın sayılı coğrafyalarından biri olduğunu kaydeden MHP Adayı Asım Başaran, “Ama ne yazık ki bunun kıymetini bilmiyoruz. Bu değerlerimizi kullanamıyoruz. Hibrit tohumları milyonlarca dolar ödeyerek ithal ediyor, kendi tohumumuzu yetiştiremiyoruz. Ürün planlaması, alt yapı, ürün tanıtımı diye bir şey yok” diye konuştu. Muğla’nın, ekonomisi tarıma dayalı olan tüm ilçelerine ziraat fakültesi kurulması gerektiğini söyleyen Başaran, “Tarımı eğitimli insan gücü ile buluşturmak ve ürün gamında yüksek kaliteyi yakalayarak, ihracatın önünü açmak için yeterlilik okullarına ve fakültelere ağırlık vermemiz şart. MHP olarak bu konuya önem veriyoruz” dedi.

Dalaman Ziraat Odası Başkanı Tevfik Tayfun Tuncay da Türkiye’nin en önemli geçim kaynaklarından biri olan tarımın yaşanan siyasi gelişmelerden ve terör olaylarından etkilendiğini, ihracatın durma noktasına geldiğini kaydetti.

MHP Adayı Başaran, Dalaman Şoför ve Esnaf  Odası Başkanı Mehmet Karataş’ı ziyaretinde de Dalaman şoför esnafının yaşadığı sıkıntıları dinledi. Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşımla ilgili aldığı son kararların şoför esnafında adeta dayatıldığını söyleyen Karataş, “Bize, karar aldık siz de uygulayacaksınız deniyor. Daha iki yıl önce kurulmuş bir belediyenin baskıcı tavırlarına anlam veremiyoruz” dedi. Asım Başaran da meslek odalarının devlet ile esnaf arasında bir köprü vazifesi gördüğünü belirterek, “Kanunla kurulan bu örgütleri muhatap almayanlar, siyasi tavır içine girerse sorunlar içinden çıkılmaz hale gelir. Bu ülkede ‘ötekileştirme’ çabası her siyasi düşüncede ne yazık ki mevcut. Taraf olmayan bertaraf olur diyen bir zihniyetle mücadele ediyoruz” diye konuştu. Başaran, daha sonra Dalaman Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şevket Takar’ı ziyaret etti. Esnafın kredi ve borç ile hayatını idame etmeye çalıştığını söyleyen Başaran, “Artık bu gidişata dur demenin vakti geldi. Esnafın, sanatkarın, üreticinin yanında olacak bir iktidar için MHP’ye destek bekliyorum. Muğla’da da esnafı tanıyan, Muğla’nın sorunlarını bilen bir vekil adayınız olarak sizleri temsil etmek istiyorum. Böylece topyekün STK’lar ve meslek odalarımızla birlikte kalkınma hamlesi gerçekleştirebileceğimize inanıyorum” ifadelerini kullandı.

MHP’nin Türkiye’nin geleceği için, sağlım, umut vadeden ve her kesimi kucaklayan bir seçim beyannamesi hazırladığını belirten Başaran, “Geldiğimiz son noktada milli irade, yolsuzluk, adaletsizlik ve bölücülük için kılıf yapılmaya başlanmıştır. Bugünkü Türkiye tablosu, tam bir yıkım ve hezimet tablosudur. Türk ekonomisinin çok ciddi yapısal sorunları bulunmaktadır. Tasarruflar dibe vurmuş, borçlar tavan yapmıştır. Yatırımlar azalmış, büyüme daralmıştır. Türkiye’de büyük bir manevi buhran yaşanmaktadır. Toplumsal şiddet tırmanmış, asayişsizlik artmıştır. Hoşgörü, sevgi ve huzur şehri Muğla’daki ziyaretlerimde, kime dokunsam dert yanıyor. Hem terör, hem ekonomi hem de Büyükşehir uygulamaları vatandaşı canından bezdirmiş durumda. Turizmde kayıp % 40 larda. Tarımda ihracat durma noktasında. Bütün bunların çözümü için Muğla’nın 4 T’sine, tarımına, turizmine, tarihine ve tabiatına sahip çıkmamız gerekiyor. Ben inanıyorum ve biliyorum ki Muğla, MHP iktidarında kalkınacak, şahlanacaktır. Muğla’nın bir temsilcisi olarak, haklarınızı Ankara’da savunacak bir kardeşiniz olarak, sizlerden yetki bekliyorum” dedi.

Dalaman’daki seçim temasları sırasında Kızılay Şube Başkanı Fatma Çalkın’ı da ziyaret eden Asım Başaran, burada Kızılay rozetini de taktı.

Bu haber toplam 452 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.