Başkan Gürün: “Affa giren binaların ruhsatları askıya alınıp yeniden değerlendirilmeli”

Başkan Gürün: “Affa giren binaların ruhsatları askıya alınıp yeniden değerlendirilmeli”
Muğla Büyükşehir Belediyesi’nce Afet Koordinasyon Merkezi’nde (AKOM) deprem çalışmalarıyla ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi. İmar affına ilişkin konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, “Şuanda bütün affa giren binaların ruhsatlarının askıya alınıp yeniden değerlendirilmesi gerekiyor” dedi.

BERİTAN YÜCEL

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nce Afet Koordinasyon Merkezi’nde Muğla’da meydana gelebilecek olan depremler ile ilgili alınan önlemler, yapılan ve yapılacak olan çalışmalara ilişkin bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İmar affına ilişkin konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, affa giren binaların hepsinin ruhsatlarının askıya alınıp tekrar değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Başkan Gürün, “İmar affından yararlanan hane sayısında Muğla olarak 3. sıradayız. Şuanda bütün affa giren binaların hepsinin ruhsatlarının askıya alınıp tekrar değerlendirilmesi gerekmektedir. Biz tüm binalara şüphe ile yaklaşırken bunların kontrolü için titizlikle çalışırken maalesef denetimsiz olarak her türlü yapı affedildi. Bundan sonra imar affını tamamen gündemden çıkarmalıyız. Olası afet durumlarına karşı 2015 yılında afet koordinasyon merkezi (AKOM) kurduk. Burada doğal afetlerde etkin, hızlı müdahale ve organizasyonu sağlıyoruz. Şimdi depremde ne deniyor. Organizasyon sorunu var ve müdahalede geç kalındı deniyor. İşte biz bunların yaşanmasının önüne geçebilmek adına AKOMU kurduk. Depremi önleyemediğimize göre bununla ilgili riskleri en aza indirmek ve meydana gelebilecek olumsuzlukları hızla çözmek için çalışıyoruz” dedi.

“DİKEY DEĞİL YATAY MİMARİYE İZİN VERDİK”

2017 yılında bu yana Muğla’nın zeminini incelediklerini ve Muğla’da ki aktif 4 fay bölgesindeki mikrobölgeleme çalışmalarını Menteşe merkez, Milas Ören, Marmaris ve Seydikemer’de tamamladıklarını Fethiye, Sarıgerme ve Gökova Çıtlık bölgelerinde planlama yaptıklarını söyleyen Başkan Gürün, “6 Şubat unutulacak bir zaman dilimi değil çünkü Kahramanmaraş merkezli 2 ayrı arka arkaya deprem oldu. Bu çok rastlanan bir olay değil. Yer bilimciler hocalarımız bunu ifade ettiler net olarak söylediler Ama maalesef olmadı. Muğla'da bizden önceki yönetimler dahil olmak üzere ilçelerimizdeki yöneticilerimiz de dahil olmak üzere benim yönetime gelmemden önce belli bir disiplin vardı. 1999 yılından bu yana kat sınırlaması uyguladık ve bu anlayıştan vazgeçmeyeceğiz. Muğla Belediyesiyken nüfusumuz 30 bin dolaylarındaydı ancak şimdi yeni adıyla Menteşe şuan 100 bini aştı. Biz bu nüfus artışına rağmen dikey değil yatay mimariye izin verdik. Biz bu prensibi koyduğumuzda bunu aşan sadece diğer resmi kurumlar oldu. Verilere göre Türkiye’de en düşük katlı şehirlerden 3’üncüsü biziz. Ağrı ve Ardahan bizim önümüzde. Ancak buralarda turizm ve nüfus oranlarına baktığınızda bizimle kıyaslanması mümkün değil. Bundan sonra da bu uygulamanın sekteye uğrayacağını sanmıyorum, Afet bize çok şey öğretmiş ülke olarak diye umuyorum. Bunun dışında en önemli çalışmalarımızdan biri de mikrobölgeleme çalışmalarımız. 2017 yılında başladığımız ve zeminin yapısını tamamıyla ortaya koyan bu uygulama ile riskli veya güvenli bölgelerin tespiti, bu tespitler doğrultusunda nerede kaç katlı imar verileceği, nerenin yapılaşmaya açılmaması gerektiği, kentsel dönüşüm uygulanması yapılacak yerlerin belirlenmesi gibi tespitler yapıyoruz. Bu da bizim deprem güvenli bir kent olmak için attığımız adımlara ışık tutuyor” dedi.

“İLİMİZ GENELİNDE 617 TOPLAMA ALANI BELİRLENDİ 37 GEÇİCİ KAMP ALANI”

2020 yılında yapılan deprem çalıştayının kendileri için önemli bir adım olduğunun altını çizen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, “Bu çalıştayda önemli bir yol haritası çıkardık. Sağlıklı yaşam alanları planlamak, dirençli bir kent kimliği kazandırmak, dolası depremlerde can kaybını engellemek için bu çalıştaydan önemli kazanımlar elde ettik. Naci Görür hocamız burada 7’nin üzerinde bir deprem olmayacağı tespitinde bulunmuş az katlı yapılar ile depremin etkisinin azalacağına dair tespitler yapmıştı. Bizde burada yapı stoğu ile ilgili envanterimizle gerekli çalışmaları yapıyoruz. İlimiz genelinde 617 toplama alanı belirlendi 37 geçici kamp alanı ” dedi.

“ACİL DURUMLAR İÇİN KENDİ MOBİL KONTEYNER, MUTFAK, TUVALET, BANYOMUZU ÜRETECEĞİZ”

Başkan Gürün ayrıca AKOM merkezinin bulunduğu bölgede deprem sonrası afet planı kapsamında sorumluluk alanında olmasa da yaşanan eksikler nedeniyle mobil konteyner, mutfak, tuvalet, banyo gibi malzemeler üreteceklerini söyledi. Gürün, “Deprem bölgesinde gördük ki maalesef bu konularda eksikler var. Özellikle deprem sonrasında vatandaşlarımızın günlük hayatlarını sürdürebilmelerine yardımcı olmak için kendi atölyemizi kuracağız. Burada konteyner, mutfak, tuvalet, banyo gibi mobil ürünler üretip ülkemizin neresi olursa olsun destek sağlayacağız. Bunun yanı sıra yine acil durumlar için şehrimizde 617 toplama alanı 37 geçici kamp alanı belirlendi. Muğla belediyesiyken en fazla yeşil alan sahibi ilçeydik. Şimdi de yeşil alan miktarını çok arttırdık. Şimdi bu alanların önemi ortaya çıkıyor. Ancak bizim belirlediğimiz alanların üzerilerinde AVM yok” dedi.

Bu haber toplam 563 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.