BAŞKANLAR BODRUM'DA BULUŞTU

BAŞKANLAR BODRUM'DA BULUŞTU
Bodrum, Marmaris ve Fethiye Turizm Koordinasyon Toplantılarının üçüncüsü Bodrum'da gerçekleştirildi.Bodrum Yalıkavak'ta düzenlenen toplantıya Bodrum...

Bodrum, Marmaris ve Fethiye Turizm Koordinasyon Toplantılarının üçüncüsü Bodrum'da gerçekleştirildi.

Bodrum Yalıkavak'ta düzenlenen toplantıya Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, turizm eski bakanlarından Bahattin Yücel, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Altındağ, Fethiye Belediye Başkan Yardımcısı Mete Atay, Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon, Fethiye Ticaret Odası Başkanı Akif Arıcan, Bodrum Deniz Ticaret Odası Başkanı Gündüz Nalbantoğlu, Fethiye Deniz Ticaret Odası Yöneticisi Bülent Telli, Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Erdoğan Başeymez, Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir, Bodrum Otelciler Derneği Başkanı Halil Özyurt, Fethiye Otelciler Derneği Başkanı Yavuz Torunoğlları, Güney Ege Otelciler Birliği Başkanı Bülent Bülbüloğlu, Dalaman Havaalanı Yöneticisi Çoşkun Aksoy, Fethiye Belediyesi Meclis Üyesi Nurkaya Gündoğdu ve Marmaris Belediyesi Özel Kalem Müdürü Sedat Kirt katıldı.

Toplantıda, Muğla kıyılarında yaşanmakta olan göçmen sorunu, terör olayları ve alınması gerekli önlemler yanı sıra yaşamakta olan sıkıntılı süreçte 2016 yılı turizm tanıtımı ve pazarlamasına yönelik alınması gereken önlemler, turist gönderebilecek alternatif pazarlar için görüş ve öneriler ile birlikte “Bölgesel Tanıtım Stratejisinin” oluşturulmasının yöntemi ve işleyişi konuşuldu.

"2016 YILI İÇİN ÖNLEMLERİ ŞİMDİDEN ALMALIYIZ"

Yapılan sunumların ardından konuşan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, “Biz aylar önce bu işe başladık. Bugün dönüp baktığımızda hem Türkiye’mizdeki bu acı olaylar hem komşularımızdaki sıkıntı hem Avrupa'daki ekonomik sıkıntı bizi bir araya daha önce getirmesi lazımken bugünlerde gelebildik. Ama yine de şanslıyız, herhalde böyle toplantıları yapan da tek bizleriz. Şimdi özellikle bu 3 belediyenin bir araya gelmesinden büyük bir güç doğdu. Hepimize bir güven geldi. Demek ki birleşip bir araya gelebiliyoruz, ortak konularda aynı fikirleri paylaşabiliyoruz. Ben onun için tüm katılımcı arkadaşlara bu birlik beraberliği sağladığımız için teşekkür ediyorum. Bodrum'un tabi bir avantajı var, Anadolu halkının Bodrum'a olan merakı bizi biraz daha kurtarıyor. Ama son günlerdeki özellikle artan terör olayları ve Türkiye'nin birçok yerinde akan kan, maalesef turizm de yapsak hiçbirimizin içinde bir mutluluk, huzur ve hiçbir şey bırakmadı. Hepimizde bir gerginlik, bir halsizlik, bir mutsuzluk tablosu çiziyoruz. Her ne kadar kendimiz bir çalışma yapsak da ya da birlikte bir çalışma yapsak da; sonuçta baktığımızda ülkemizdeki durum, çevremizdeki durum turizmi de ciddi etkiliyor. Yani onun için biz Bodrum’u, Marmaris’i, Fethiyemizi turizm imajında başarılı bir çalışmayla doldurmamız lazım. Yoksa 2016 yılı da arkadaşlar, kayıp bir yıl olacak." şeklinde konuştu.

"ÇOK CİDDİ BİR POTANSİYELİMİZ VAR"

Ardından söz alan Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, “Çok anlamlı bulduğumuz, çok önemsediğimiz bölgemiz adına oluşturduğumuz bu yeni takımın 3. toplantısında takım arkadaşlarıyla birlikte olmak gerçekten heyecan verici. Motivasyon açısından ve şahsım açısından söylüyorum ki bu çok önemsediğim bir tablo. Bölgesel ve ortak sorunlarımız oldu. Hele hele ortak sorunlarımızın ülkenin fiziki koşulları ve bu olumsuz tablo yüzünden ne hale geldiğini gayet iyi gözlemleyebiliyoruz. Baktığımız zaman çok ciddi bir potansiyelimiz var. Bu potansiyel hem altyapı zenginliklerimiz ve turizmdeki zenginliklerimiz açısından değerlendirilebilir hem de arz açısından baktığımız zaman gerçekten her üç bölgeyi de birleştirdiğiniz zaman büyük bir kapasite olarak ortaya çıkıyor. Sadece bir tek Bodrum'un 1 milyon ortalama ziyaretçi sayısının olduğu düşünüldüğü zaman diğer ilçeleri de buna dahil ettiğinizde, gerçekten çok büyük bir pazar. Hem mevcudu iyi bir şekilde koruyabilmek hem de buna yeni ilavelerin gelişmesini sağlayabilmek için çok ciddi mücadele içinde olmamız lazım.” dedi.

"PES ETMEK YOK. KARINCA GİBİ ÇALIŞIP MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ise konuşmasında şunları söyledi:

“Turizm konusunda alacağımız dersler var. Önce çok açık yüreklilikle bunu ifade edeyim. Birbirimizin tecrübesinden yararlanarak gidebildiğimiz yere kadar gideceğiz. Pes etmek yok, arkadaşlar. Yani karınca gibi çalışıp mücadeleye devam edeceğiz. Ancak tabi sadece çalışmayla olmuyor bu. Demek ki geçerli bazı objeler var ilçelerimizde dışarıdan gelen turistleri çeken. Biraz önce kardeşlerimizden bir tanesi Fethiye ile ilgili Kore örneğini verince gerçekten çok ilginçtir. Bunlar sadece yazın gelmiyor, kışın da oradalar. Yani biz onları getirmek için özel bir çaba sarf etmiyoruz. Demek ki coğrafya da kendisine çekiyor. Bunu bu çabalarla destekleyerek, bu coğrafyayı daha iyi pazarlama şansına sahip olabilirsek daha iyi tanıtım yapabilirsek, herhalde başarılı oluruz. Ben çabasından dolayı buradaki herkese teşekkür ediyorum."

Eski turizm bakanlarından Bahattin Yücel, toplantıların çok verimli geçtiğini ifade ederek önümüzdeki günlerde yapılacak ziyaretlerle de çalışmaların devam edeceğini söyledi.

Bu haber toplam 488 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.