BODRUM ANKARA’DA TEMSİL EDİLMEK İSTİYOR

BODRUM ANKARA’DA TEMSİL EDİLMEK İSTİYOR
Bodrum Ticaret Odası (BODTO) öncülüğünde, Bodrum Odaları ve Sivil Toplum Kuruluşlarının katılımı ile “Bodrum’dan 1. Sırada Milletvekili Çıkarılması Hakkında” bir basın toplantısı düzenlendi. Oda Başkanları ve STK temsilcileri Muğla’nın ticari, ekonomik ve turistik kapasitesi en büyük ilçesi olarak Bodrum’un Ankara’da temsil edilmesini talep etti.

Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, İMEAK DTO Bodrum Şubesi Başkanı Orhan Dinç, Bodrum Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hasan Kablı, Bodrum Esnaf ve Sanatlarlar Odası Başkanı Erdoğan Başeymez, Bodrum Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Mehmet Akdoğan, TÜRSAB Bodrum Bölge Temsil Kurulu Başkanı Yüksel Aslan, BODER Başkanı Ömer Faruk Dengiz, BESİAD Başkanı Neslihan Nazlıoğlu ve Bodrum Denizciler Derneği Başkan Yardımcısı Semra Bilgili 7 Nisan Cuma günü BODTO Meclis Toplantı Salonu’nda bir araya geldi. Oda Başkanları ve STK temsilcileri Bodrum yerel basın mensupları ile bir araya geldikleri toplantıda temsilcisi oldukları kurumların rakamsal verilerini paylaşarak Bodrum’un potansiyeline dikkat çekti ve Bodrum’un Ankara’da Bodrumlu ya da Bodrum’u yakından tanıyan bir milletvekili tarafından temsil edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Başkan Kocadon:  “Bodrum’dan bir bakan ve milletvekili istiyoruz”

BODTO Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, “Bodrum Odaları ve STK’ları olarak bu düzenlediğimiz basın toplantısının Bodrum’dan seçime girecek siyasi partilere bir hatırlatma olmasını istiyoruz. Bizler Bodrum’dan bir milletvekili çıkmasını istiyoruz ve Bodrum’un bunu hak ettiğini düşünüyoruz. Hem milletvekili hem de bakan bekliyoruz.” derken siyasi partilerin genel merkezleri ve il teşkilatlarına konuya duyarlılık göstermeleri için basın aracılığı ile  çağrıda bulundu.

Başkan Kocadon Bodrum’un büyüklüğünü rakamsal verilerle de açıklayarak Muğla’daki en fazla nüfusun ve seçmenin de yine Bodrum’da olduğunun altını çizdi. Ticari açıdan da bölgeyi yorumlayan Kocadon şunlara dikkat çekti:  “Muğla İlinin toplam mükellef sayısının %24’ü Bodrum’da olup, İl genelinin vergi gelirleri tahakkuk toplamının %31’i, tahsilat toplamının %27’si Bodrum’da gerçekleşmektedir. En çok vergi gelirine sahip ilçe olan Bodrum ülke genelinde vergi gelirleri sıralamasında 42. sıradadır. 13 ilçe içinde Bodrum en çok nüfusa ve seçmen sayısına sahip olmasına rağmen Ankara’da temsil edilememiştir. Muğla il genelinin nüfus artış hızı %8 olurken Bodrum’da bu rakam %10’lara çıkmaktadır. Seçmen sayısını oranladığımızda Bodrumlu seçmen sayısı 145 bin seviyesine çıkarak Muğla’da en önemli oya sahip ilk ilçe olmuştur.”

Bodrum’un Ankara’da daha iyi temsil edilmesi gerektiği gerektiğinin altını çizen Başkan Kocadon, “Ekonomik ve sosyal hayata bu denli katkısı olan bir ilçenin siyasi emeller uğruna kaderine terkedilmesi hiçbir Bodrumlunun hayali değildir. Bodrum artık küçük bir sahil kasabası sınıfından yıllar önce çıkmış, Muğla’nın en büyük ilçesi olmuştur. Fakat bu büyüklük Menteşe milliyetçileri ve Ankara tarafından doğru algılanamamaktadır. Bodrum’un mutluluk veren atmosferinin Ankara’ya da taşınmasını, Bodrum’dan 1.sıra milletvekili adayı çıkarılması hep birlikte talep ediyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Oda Başkanları ve STK temsilcileri ortak çağrı yaptı

Bodrum Esnaf Odası Başkanı Erdoğan Başeymez de Bodrum’un sorunlarını yakında tanıyan Bodrumlu ya da Bodrum’da uzun süre yaşamış bir milletvekili istediklerini belirterek yapılacak seçimlerin Bodrum için büyük önem arz ettiğine işaret etti. Erdoğan, “Bodrum ekonomisinin mihenk taşı turizmdir.” diyerek bu alandaki sorunları iyi bilen bir vekile ihtiyaç olduğuna değindi.

İMEAK DTO Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç ise, denizciler olarak denizden kıyıya bambaşka bir gözle baktıklarını belirterek bölgede 6 marina ile 3 bin yat bağlama kapasitesine sahip olduklarının altını çizdi. “Bodrum bir balıkçı kasabasından dünyanın en büyük ticari ahşap yat filosunun olduğu bu bölgede yat imalatımızın Avrupa pazarı ile rekabet edebilir hale geldiği bu noktada ben de değerli Başkanlarım gibi Bodrum’un ne kadar ülke ekonomisine katkı sağladığına dikkati çekmek istiyorum” diyen Dinç, 600’ün üzerine ticari yat ile 7 binden fazla kişinin konaklayabileceği bir kapasiteye sahip olduklarını açıkladı.

DTO Bodrum Şube Başkanı 32 tersanede 20 bine yakın istihdam sağlandığını belirterek sözlerini şöyle tamamladı: “Geçen yıl ilçemize 15’ ye yakın kurvaziyer gemi geldi ve 145 bin 646 yabancı yolcu yarımadamızı ziyaret etti. Ülke ekonomimize bu kadar katma değer sağlayan ilçemizin Ankara’da temsil edilmesi Oda Başkanları olarak hepimizin talebidir.”

Şoförler Odası Başkanı Hasan Kablı ise ulaşım sektörü açısında Bodrum’u değerlendirerek ilçede 141 oto galeri, 28 otopark, 13 iş makinesi, 202 kamyon, 772 taksi, 980 şoför olduğunu açıkladı. Şoförler Odası olarak üyelerinin büyük mağduriyetler yaşadığının altını çizen Kablı hangi partiden olursa olsun Bodrum’un Ankara’da bir milletvekili temsiline ihtiyacı olduğunu vurguladı.

TÜRSAB Bodrum BTK Başkanı Yüksel Aslan “Muğla’dan turizmci vekil istiyoruz.” derken turizmci bir vekilin Bodrum için büyük avantaj yaratacağına parmak bastı. Aslan, bünyelerinde 273 acente olduğunu ve 1000’den fazla VIP araç sayısı olduğunu söyleyerek Dünya’da en fazla marka zincir otel sayısının da yine Bodrum’da olduğunu hatırlattı.

“Atatürkçü ve cumhuriyetçi milletvekili istiyoruz”

BESİAD Başkanı Neslihan Nazlıoğlu ise basın toplantısında şunlara dikkati çekti: “32 yıldır Ankara’da temsil edilemeyen çok hızlı ve plansız büyüyen bir Bodrum var. Hayalimiz bölgeye hakim bir kadın ve bir erkek milletvekili olmasıdır. Bu konuda BESIAD olarak lobi faaliyetlerimizi yaptık ve bugün burada Bodrum olarak bir araya gelmek çok gurur verici. Ortak sorunlarımız için birlikte haykırmak çok önemli. Biz bölgeyi iyi bilen, sorunları doğru tespit edebilen Atatürkçü ve cumhuriyetçi milletvekili istiyoruz.”

Bodrum SMMMO Başkanı Mehmet Akdoğan ise Bodrum’a birçok yatırımın Ankara’da temsil edildiği dönemlerde yapıldığına dikkati çekerken, siyasette daha fazla yanlış yapmadan Bodrum ‘un temsili için birlik beraberlik göstermek gerektiğine değindi. “Bugüne kadar hep aday adayları birbirinin önünü kesmiştir diyen Akdoğan, önümüzdeki seçimlerin bir şans olduğuna vurgu yaptı. “420 üyemiz var bunların 3’ü milletvekili aday adayı.” diyen Akdoğan Bodrum’un vergi mükellefi ve sigortalı işyeri olarak Muğla’nın en büyük ilçesi olduğunun da altını çizdi.

BODER Başkanı Ömer Faruk Dengiz “Seçmenler lütfen sesimizi duysun, demokratik olarak karar verecek olan onlardır.” diyerek turizm tesisi bakımından en çok tesise sahip Bodrum’un Ankara’da temsilinin önemini yineledi.

Bodrum Denizciler Derneği Başkan Yardımcısı Semra Bilgili ise Bodrumlu bir vekil istediklerini belirterek “Bodrum’un denizini, koylarını, kültürü yakından tanıyan bir vekile ihtiyaç var.” şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 2479 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.