Boşanmalarda Muğla 3’üncü sırada

Boşanmalarda Muğla 3’üncü sırada
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2013 ve 2014 yıllarında en fazla boşanmaların görüldüğü iller arasında Muğla ili 3. sırada yer...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2013 ve 2014 yıllarında en fazla boşanmaların görüldüğü iller arasında Muğla ili 3. sırada yer alıyor.Ocak-Mayıs 2015 tarihleri arasında sekiz ilde boşanmış 310 kişiyle anket çalışması yapan Değerler Eğitimi Uzmanı Doç. Dr. Kadir Ulusoy, ankete göre 2013 ve 2014’te boşanmanın en çok gerçekleştiği ilk üç şehir olarak Antalya-İzmir-Muğla görüldüğünü açıkladı.

TÜİK verilerine göre, 2013 yılında boşanmanın en yüksek olduğu il binde 2,70 ile Antalya oldu. Antalya’yı binde 2,68 ile İzmir, binde 2,51 ile Muğla izledi. Yine TUİK verilerine göre, 2014 yılında boşanmanın en yüksek olduğu il, binde 2,87 ile Antalya oldu. Antalya’yı binde 2,72 ile İzmir, binde 2,53 ile Muğla izledi.

“Yüzde 72’si pişman değil”

Ulusoy, ankette boşandıkları için pişman olup olmadıkları sorusuna verilen cevaplarda pişman olmayanların oranı yüzde 72 gibi yüksek bir rakam çıktı. Yüzde 8,2’sinin ise kısmen pişman olduğu sonuçlara göre yüzde 19,8’i pişman olduğunu söyledi.

Boşanmaların nedenleri

Boşanma nedenleri arasında ilk üç sırayı açıklayan Ulusoy, kıskançlık-şüphe, sorumlulukların yerine getirilmemesi ve şiddet (fiziksel hareket ve ağılama) olarak görülmesinin sosyolojik bir yara olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Boşanma nedenlerinde ilk sırayı alan kıskançlık yüzde 74, ev ve çocuklar ile ilgili sorumlulukların yerine getirilmemesi yüzde 69 ve şiddet fiziksel-hakaret-aşağılama gibi durumlar yüzde 64 ile ilk 3 sırayı alıyor. Aldatma yüzde 48, maddi sıkıntılar-yeterli gelirin olmaması- harcamalar yüzde 46, ailelerin evliliğe karışması yüzde 36, sosyal hayata karışılma görüşülen kişilere karışma gibi yüzde 21, iş yerindeki sorunların eve taşınması yüzde 18, kötü alışkanlık kumar-alkol-sigara yüzde 6, dini görüş-mezhep farkı yüzde 4,5, giyim tarzı yüzde 4 ile diğer etkenler olarak ortaya çıkıyor.

310 kişiyle yapılan ankette boşananların büyük bir bölümünün yeni bir evlilik gerçekleştirdiğini ortaya koydu. Vatandaşların yüzde 84’ü yeni bir evlilik gerçekleştirirken yüzde 16’sı yeni bir evlilik gerçekleştirmedi.

Boşandıktan sonra yeniden evlilik yapanların önemli bir bölümünün yeni evliliğinde de mutlu olmadığını ortaya çıkaran anket çalışmasında, “Yeni evliliğinizde mutlu musunuz?” sorusu sorulduğunda katılımcıların yüzde 24’ü mutlu olmadığını, yüzde 23’ünün kısmen mutlu olduğu sonucuna varıldı. Mutlu olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 53.

Daha önce ayrılan kişilerin önemli bir bölümünün yeni evliliğinde de istediği mutluluğu bulamadığını ortaya çıkaran ankette, ayrılan çiftlerin önemli bir bölümü boşandıktan sonra çocuklarıyla yeterince ilgilenemediklerini belirtti. Ankete katılanların yüzde 24’ü ‘hayır yeterince vakit ayıramıyorum’, yüzde 18’i ‘kısmen vakit ayırabiliyorum’ derken, yüzde 58’i ‘vakit ayırabiliyorum’ dedi.

“Çocuklar psikolojik destek almalı”

Ankete göre, boşanmış kişiler, parçalanmış aile çocuklarının psikolojik destek alması gerektiğine inanıyor. Boşanmış kişilerin yüzde 78,7’si parçalanmış ailelerin çocuklarının psikolojik destek almasının faydalı olacağına inanırken, ayrılanların büyük bir bölümü boşandıkları eşleri ile yeterli düzeyde iletişim kurmaya çalışmadıklarını belirtti. Ayrılan çiftlerin yüzde 52’si evlilikleri esnasında eşleri ile yeterli iletişimi kurmaya çalışmadıklarını yüzde 48’i iletişim kurmaya çalıştıklarını ifade etti.

“İkinci boşanma göze alınamıyor”

Sekiz ilde 310 boşanmış kişiyle yapılan anket çalışmasında, ayrılmış kişilerin büyük bir bölümü önceki eşi ile boşanmalarına neden olan davranışları yeni eşlerinin yapmaları durumunda boşanma konusunda daha temkinli olacaklarını ifade ettiği görülüyor. ‘Önceki eşinizle boşanmanıza neden olan davranışları yeni eşiniz yapsa boşanmayı düşünür müsünüz?’ sorusuna yüzde 38 ‘düşünebilirim’, yüzde 32 ‘düşünürüm’, yüzde 24 ‘ikinci bir şans veririm’ ve yüzde 6 ‘düşünmem’ cevaplarını verdi.

“Boşananlar yine güven sorunu yaşıyor”

Yapılan ankette boşanan kişilerin büyük bir bölümünün yeni bir partner ile ilişki konusunda güven sorununun yaşandığını ortaya çıkardı. Ayrıldıktan sonra başka bir partnere güven konusunda sıkıntı yaşayanların oranı yüzde 45,4, ilk başlarda sıkıntı yaşayıp zamanla sıkıntıyı atlatanlar yüzde 43, hâlâ sıkıntı yaşayanlar yüzde 8 ve hiç sıkıntı yaşamadığını belirtenlerin oranı yüzde 3,6 olarak ortaya çıktı.

Bu haber toplam 510 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.