Büyükşehir 18 milyon tohum dağıttı

Büyükşehir 18 milyon tohum dağıttı
Muğla Büyükşehir Belediyesi Yerel Tohum Merkezi 2023 tohum dağıtımlarında Türkiye’nin 50 iline 1 Milyon tohum gönderirken bugüne kadar toplam 18 Milyon tohum dağıtımı gerçekleştirdi.

Türkiye’nin en donanımlı ve kapsamlı yerel tohum merkezini kuran, bugüne kadar Türkiye’nin 80 iline 17 Milyon yerel tohum dağıtan Muğla Büyükşehir Belediyesi, 2023 yılı için yerel tohum dağıtımlarında kısa sürede 50 şehre 1 Milyon yerel tohum gönderdi. Böylece Büyükşehir Belediyesi ülke genelinde 18 Milyon yerel tohum dağıtım rakamına ulaştı.

 “Yerel Tohum Ulusal Güç” sloganı ile Cumhuriyet’in 93’üncü yılı 29 Ekim 2016’da kurulan Yerel Tohum Merkezi, Türkiye’ye testleri yapılmış yerel tohumları ulaştırmaya devam ediyor. 968 yerel tohumu envanterine alan, tohumların genetiğini inceleyen ve bu tohumların dikimini yaparak vatandaşlara ulaştıran Muğla Büyükşehir Belediyesi, 2023 yılı dağıtımı için 105 yerel tohumun dikimini yaptı. Yerel tohumların dikiminden sonra kurutulması ve kontrollerini yapan Büyükşehir Belediyesi 2023 dağıtımlarında Türkiye’nin 50 iline ulaşarak 1 Milyon tohum dağıttı. 2016 yılından beri yerel tohumları Türkiye’nin tüm illerine ulaştıran Büyükşehir Belediyesi toplam yerel tohum dağıtımında 18 Milyon rakamına ulaştı.

Başkan Gürün; “Muğlamızın yerel tohumlarının ülkemizin her köşesinde toprakla buluşması bizleri gururlandırıyor”

Tarımın, üretimin ve ulusal gücün kaynağının yerel tohum olduğunu söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün Muğla’nın topraklarında filizlenen ata tohumlarının tüm Türkiye’de üretim için hayat bulmasının kendilerini mutlu ettiğini ve gururlandırdığını söyledi.

Başkan Gürün; “Tarım, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tanımıyla milli ekonominin temelidir. Bereketli toprakları ile ülkemiz ve bizlerin yaşadığı şehir Muğla tarım için elverişli bir o kadar da şanslıdır. Bizlerin yapması gereken sadece bu bereketli toprakları el birliği ile işlemek, ata tohumlarımızla üretmek ve üreten köylümüzün milletin efendisi olmasını sağlamaktır. Büyükşehir Belediyesi olarak kurulduğumuz günden bugüne hep bu çizgide ilerledik. Türkiye’nin en kapsamlı yerel tohum merkezini kurduk. 968 yerel tohumu sandıklardan çıkartarak korumaya aldık ve bu tohumların üretime katılmasını sağladık. Muğla’mızda testleri yapılan, çoğaltılan yerel tohumlar Kars’ta, Mardin’de, Sinop’ta, Edirne’de ülkemizin tüm şehirlerinde toprakla buluşuyor ve vatandaşlarımızın sofralarını süslüyor. Bizleri mutlu eden, gururlandıran bu hizmetimize her yıl devam edeceğiz ve tarımın ülkemizin ulusal gücü, üreten köylümüzün de milletin efendisi olması için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

HABER: SERDAL KAYHAN

Bu haber toplam 508 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.