BÜYÜKŞEHİR GAZETECİLER CEMİYETİNDEN KINAMA...

BÜYÜKŞEHİR GAZETECİLER CEMİYETİNDEN KINAMA...
Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti hafta sonu Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun temel atma töreninde Cihan Haber Ajansı ve Zaman Gazetesi Muğla...

Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti hafta sonu Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun temel atma töreninde Cihan Haber Ajansı ve Zaman Gazetesi Muğla Temsilcisi Kayber Avcı’ya ambargo uygulanmasını protesto ederek kınamada bulundu..

Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Kaytan yaptığı açıklamada “ Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin kurulduğu günden bu yana gerçekleştirdiği en büyük yatırım olan ve gerek Muğla ili gerekse çevresine sağlık alanında büyük katkılar ve kolaylıklar sağlayacak olan, 114 milyon 270 bin TL’lik ihale bedelli Tıp Fakültesi Hastanesi’nin kurulacak olması halkımızda olduğu kadar Muğla’da görev yapan biz basın mensuplarını da büyük bir sevinçle karşılanmıştır. Fakat, hastanenin temel atma töreninde yaşanan talihsiz olay bu sevincimizi gölgelemiş cemiyetimiz yönetimi ve bütün üyelerini ziyadesi ile üzmüştür” dedi.

Kaytan “ Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu, Muğla Protokolü ve vatandaşların da katıldığı temel atma töreninde meslektaşımız Cihan Haber Ajansı ve Zaman Gazetesi Muğla Temsilcisi Kayber Avcı’ya uygulanan ayrımcı yaklaşım bütün bu güzelliklere gölge düşürmüştür. Muğla Valiliği ve Sağlık Müdürlüğü tarafından temel atma töreni için basın mensuplarına akreditasyon uygulaması yapılmamasının yanında, törene katılmak isteyen yazılı ve görsel medya temsilcileri tahsis edilen Sağlık Müdürlüğü aracı ile alınarak tören alanına intikal etmişlerdir ve meslektaşlarımız arasında Kayber Avcı da yer almıştır. Ne var ki; tören öncesi Sağlık Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu’nun tören alanına intikal etmesinden çok kısa bir süre önce organizasyon görevlileri tarafından Cihan Haber Ajansı ve Zaman Gazetesi Temsilcisi Kayber Avcı, akreditasyonu olmadığı gerekçesiyle haber kaynağı ve alanından görevliler tarafından çıkartılmıştır” dedi.

Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Kaytan “Bu tavır ve uygulama ile sadece görevini yapmakla yükümlü olan ve geçimini gazetecilikle sağlayan emekçi arkadaşımız Kayber Avcı’nın görevini yapması engellenmemiş, halkımızın anayasal, demokratik ve insanı anlamda haber alma hakkı engellenmiştir. Bu gelişme sonrası İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri kendilerine verilen talimat doğrultusunda hareket ettiklerini söylemişlerdir. -Görevliler bu talimatı nereden almışlardır?

-Sadece görevini yapmak için tören alanında bulunan meslektaşımız Kayber Avcı hangi gerekçe ile tören alanında uzaklaştırılmıştır?-Temel atma töreni için basın mensuplarına akreditasyon uygulanmamasına rağmen, Kayber Avcı niçin akredite olmadığı söylenerek alandan çıkarılmıştır?

-Bir gazetecinin görev yapmasını engelleyenler Kayber Avcı’dan ve dolayısıyla servis yaptığı ajansın ve gazetenin okurlarından özür dileyecekler midir?Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti olarak bu sorulara cevap beklerken, böylesi bir talihsiz olayın bundan sonraki süreçlerde yaşanmamasını temenni ediyor ve meslektaşımız Kayber Avcı’nın maruz kaldığı bu uygulamayı kınıyoruz” dedi.

Bu haber toplam 490 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.