Büyükşehir ve Ticaret Borsası Gıda Analiz Laboratuvarı için imzaları attı

Büyükşehir ve Ticaret Borsası Gıda Analiz Laboratuvarı için imzaları attı
Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Muğla Ticaret Borsası yerel yönetimlerde ilklerden olan Gıda Analiz Laboratuvarı için imzaları attı. Laboratuvar ile mamul, yarı mamul, hammadde gıda ürünlerinin kalite kriterlerinin belirlenmesi, yenilikçi ürün geliştirmek için Ar-Ge çalışmalarının gerçekleştirilmesi, kalitesi belirlenmiş ürünlerin pazar olanaklarının arttırılması amaçlanıyor.

Dünya’nın ve Türkiye’nin en önemli zeytinyağı ve bal merkezi olan Muğla’da Büyükşehir Belediyesi ve Muğla Ticaret Borsası öncelikle bu ürünlerin analizi için Gıda Analiz Laboratuvarı kuruyor. Verimli toprakları, başat ürünleri ile bir tarım kenti olan Muğla’da Türkiye’nin en kapsamlı yerel tohum merkezini, 4 dalda analiz yapabilen Tarım Laboratuvarı’nı, Duyusal Analiz Laboratuvarı’nı kurarak tarıma destek olan Büyükşehir Belediyesi şimdi de Gıda Analiz Laboratuvarı kurmak için Muğla Ticaret Borsası ile imzaları attı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Muğla Ticaret Borsası’nın kuruluşu için imzaları attığı Gıda Analiz Laboratuvarı üretilen tüm mamul, yarı mamul, hammadde gıda ürünlerinin kalite kriterlerinin belirlenmesi, yenilikçi ürün geliştirmek için Ar-Ge çalışmalarının gerçekleştirilmesi, kalitesi belirlenmiş ürünlerin pazar olanaklarının arttırılması amaçlanıyor. Zeytinyağı ve bal konusunda Türkiye’nin en iddialı kenti olan Muğla’da kurulacak Gıda Analiz Laboratuvarı bu ürünlerin dışında diğer gıdaların analizleri ile de üreticinin ve tüketicinin yanında olacak.

Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Muğla Ticaret Borsası Gıda Analiz Laboratuvarı protokol imza töreninde konuşan Ticaret Borsası Başkanı Hurşit Öztürk kurulacak laboratuvarın zeytinyağı ve balın başkenti olan Muğla’da büyük bir eksikliği ortadan kaldıracağını söyledi ve tarıma, üreticilere verdiği desteklerden dolayı Başkan Gürün’e teşekkür etti.

Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Muğla Ticaret Borsası Gıda Analiz Laboratuvarı protokol imza töreninde konuşan Muğla Ticaret Borsası Başkanı Veteriner Hekim Hurşit Öztürk, kurulacak laboratuvarın zeytinyağı ve balın başkenti olan Muğla’da büyük bir eksikliği ortadan kaldıracağını söyledi. Tarıma, üreticilere verdiği desteklerden dolayı Başkan Gürün’e teşekkür etti.

Muğla’da bir ilke imza attıklarını söyleyen Başkan Öztürk şu ifadelere yer verdi:

“Bu sene Zeytinyağı verimi çok iyi oldu. Zeytinyağında Dünya’da 2. sıraya yükselmiş durumdayız. Biz kaliteyi arttırmak, kaliteyi de arttırdıktan sonra topluma daha verimli, daha temiz ve daha kaliteli üreterek, yedirmek için bir adım atıyoruz. Gıda Analiz Laboratuvarı için imzaları atacağız. Aydın Ticaret Borsası’na gidiliyordu analiz yaptırmak için ama Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle artık üreticiler yol maliyetinden kurtulacaklar. Biz bunu kendi başımıza yapmaktan zorlandık ve Büyükşehir Belediyesi yoldaşım oldu. Biz fiziksel olarak binamızı uygun şartlara getirmeye çalışıyoruz. Hedefimiz olan Kimyasal Analizi gerçekleştirdik mi her şey tamam olacak. Muğla’mıza, üreticilerimize ve fabrikalarımıza kaliteli zeytinyağı sunarak, vatandaşımızın ürününden para kazanması noktasında her şeyin önü açılacak. Bu hizmeti büyükşehir belediyemiz ile birlikte vatandaşlarımıza sunacağız.”

whatsapp-image-2023-05-11-at-17-01-45.jpeg

Başkan Gürün, “Tarıma Eski Usullerin Yerine Bilimsel Bir Bakış Açısı Getiriyoruz”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün Türkiye’nin geleceğinin tarımda olduğunu söyledi ve tarım kenti olan Muğla’da Büyükşehir olarak tarıma desteklerinin devam edeceğini belirtti. Başkan Gürün; “Muğla Ticaret Borsa’mız ile bugün Gıda Analiz Laboratuvarı için imzaları attık. Tarımda eski usullerin yerine bilimsel bakış açısı getiriyoruz. Bu Ticaret Borsa’mız ile ikinci işbirliğimiz. Dünya’nın ve Türkiye’nin en kaliteli zeytinyağlarının üretildiği Muğla’mızda Ticaret Borsa’mız ile Duyusal Analiz Laboratuvarı’mızı da kurduk. Şehrimizden alanlarında uzman tadımcılar yetişmesini sağlıyoruz. Kuracağımız gıda analiz laboratuvarı dünyanın ve Türkiye’nin en kaliteli zeytinyağı ve balının üretildiği Muğla’da bu gıdaların kalite kriterlerini belirleyecek. Gıda Analiz laboratuvarımız zeytinyağı ve bal dışında farklı ürünlerin analizlerinde de kullanılacak. Bilimsel verilerle analizi yapılan gıdaları tüketicilerimiz gönül rahatlığı ile tüketecek, üreticilerimiz de üretimde kalite standartlarına uyacak. İşbirliği için Muğla Ticaret Borsa’mıza teşekkür ediyorum. Muğla’mızın verimli topraklarında üretimi desteklemeye, üreten köylümüzü milletin efendisi yapmak için çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

whatsapp-image-2023-05-11-at-17-01-45-2.jpeg

-Güzide Kasım

Bu haber toplam 523 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.