BÜYÜKŞEHİR’E 4 YENİ HASTA NAKİL AMBULANSI

BÜYÜKŞEHİR’E 4 YENİ HASTA NAKİL AMBULANSI
Muğla Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi bünyesine 4 yeni hasta nakil ambulansı ve mezarlıkların bakımında kullanılacak 10 adet...

Muğla Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi bünyesine 4 yeni hasta nakil ambulansı ve mezarlıkların bakımında kullanılacak 10 adet pikap türü araçların hizmete girmesi nedeniyle tören düzenlendi. Törene Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Meclis üyeleri ve Büyükşehir Daire Başkanları katıldı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Sağılık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Hacı Koç, alınan 4 hasta nakil ambulansının Menteşe, Milas, Bodrum ve Marmaris ilçelerinde hizmet vereceğini açıkladı. Koç, “Yeni hizmete girecek 4 hasta nakil ambulansımız ile birlikte il genelinde toplam 7 hasta nakil ambulansı hizmet verecek. Yeni alınan ambulanslarımız Marmaris, Milas, Bodrum ve Menteşe ilçelerimizde hizmet verecek. Muğla’nın Büyükşehir Belediyesi statüsüne kavuşmasından sonra Devlet Malzeme Ofisi kanalı ile 42 adet araç satın aldı. Bu araçlar için toplam 2 milyon 911 bin 985 TL’dir. Şu anda Daire Başkanlığımız bünyesinde kiralık araçlar dahil 112’dir. Bugün hizmete giren 4 ambulans ve 10 mezarlık bakım hizmetlerinde kullanılacak araçlar için Devlet Malzeme Ofisi’ne 4 adet hasta nakil ambulansı için 542 bin 932 TL, mezarlıkların bakımında kullanılacak pikap türü araçlar için ise 624 bin 950 liraya maloldu” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin özellikle sosyal hizmet alanının çok geniş olduğunu söyledi. Başkan Gürün, “Muğla, coğrafyası çok geniş bir alana yayılan bir il. Şu anda Büyükşehir Belediyesi Sağılık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığına bağlı Bin 95 adet mezarlık var. Bu mezarlıklarımızı biz ilçelerimize devretmiştik. Daha sonra buralarda yapılması gereken altyapı hizmetleri ile ilgili Büyükşehir Belediyesine öneri geldi. Biz şu anda bütün mezarlıklarda ilaçlama ve ot temizliği yapıyoruz. Bunun yanında evde bakım hizmeti bizim çok önem verdiğimiz bir konu. Sağılık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından şu ana kadar 5 bin 164 hane ziyaret edilmiş. 9 Bin 962 evde tıbbi müdahale yapılmış. 2 bin 200 evde hastaların genel temizliği yapılmış. Bin 74 hastaya ambulans ile 56 hastayı da araç ile hastaneye nakletmişiz. 38 il dışı, 173 il içi olmak üzere topla 211 cenaze nakli yaladı. Bütün bu coğrafya ve ilimizin turizm ile ilgili alanız yaz sezonunda ortalama nüfusun 3 milyon olduğunu düşünürsek bunlara da hizmet vermemiz gerektiğini düşünürsek bu rakamlar önümüzdeki yıllarda artarak devam edecek. Muğla’nın en büyük sıkıntılarından birisi 900 bin nüfusu olan ve bütün altyapıyı ve hizmetleri planlarken 3 milyon nüfusa göre planlıyor ve buna göre yatırım yayıyorum. Yani normal nüfusumuzun 3 katı daha fazla imalatını ve altyapısını yapmak mecburiyetindeyim. Çünkü yaz sezonunda Muğla’ya gelen misafirlerimizin altyapıdan, sudan, kanalizasyondan yoksun kalması düşünülemez. Bunlar da bize maliyet açısından çok büyük bir maliyet getiriyor. Biz üç ila dört katı yaptığımız yatırım maliyetini üç ya da dört ay kullanıyoruz. Bunlar merkezi hükümete de çeşitli vesileler ile söylendi, söyleniyor ve bundan sonra da söylenmeye devam edilecek. Merkezi hükümetin Muğla’ya aktarılacak bütçeyi mevcudun dışında üç veya dört kat arttırması mutlak ama mutlaka gerekli. Büyükşehir Belediyesi olarak bütün birimlerimizin araçlarının alınması için çaba sarf ediyoruz. 2016 yılında da araç alımları yapılır. Bugüne kadar 35-40 milyon TL tutarında bir araç gereç alımı yapmışız. 2016 yılından itibaren en fazla böyle birlikte olmamız gerektiren törenler temel atma, açılış yapma, dolayısı ile halka ve halka birebiri dokunan bu araç ve gereçlerle hizmetlerin hem kalitesini hem de daha fazla nicelik ve nitelik olarak arttırmamız gerekiyor” dedi.

Yeni alınan 4 hasta nakil ambulansının özellikleri hakkında bilgi verilirken, ambulansların bir hasta için gerekli tüm teçhizata sahip olduğu, açıklandı. Ambulansların son zamanlarda sağlıkçılara yönelik artan şiddet olayları nedeniyle merkezi kilit sistemini de bulunduğu açıklandı.

Bu haber toplam 521 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.