CARETTA CARETTALAR DENİZLE BULUŞTU

CARETTA CARETTALAR DENİZLE BULUŞTU
Muğla’nın Ortaca ilçesi Dalyan İztuzu plajında tedavileri tamamlanan 5 Caretta Caretta deniz kaplumbağası denizle buluştu. Deniz Kaplumbağaları Araştırma...

Muğla’nın Ortaca ilçesi Dalyan İztuzu plajında tedavileri tamamlanan 5 Caretta Caretta deniz kaplumbağası denizle buluştu. Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde (DEKAMER) tedavileri tamamlanan yetişkin 5 deniz kaplumbağası, düzenlenen törenle denize bırakıldı. DEKAMER tarafından 3 ay ile 2 yıllık bir çalışma sonrası yaşama döndürülen kaplumbağalardan ‘Sevgi’ ve ‘Özlem’ ismi verilen iki kaplumbağa takılan uydu takip cihazı ile uydudan takip edilebilecek. Törende ayrıca yeni doğmuş yaklaşık 50 yavru da denize bırakıldı. Muğla Valisi Amir Çiçek, törende yaptığı açıklamada, “Dünya mirası olan Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktığı ve yaşamlarını sürdürdüğü İztuzu bizim için çok önemli. Caretta Carettalar'ın yaşaması ve neslinin tükenmemesi ve dünya mirası olan bu canlıların gerekiyorsa yapılmaktadır” dedi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar ise, üniversite olarak İztuzu kumsalının korunmasında ve kaplumbağaların tedavisinde DEKAMER ile birlikte ortak çalışma yaptıklarını söyledi. Harmandar, “Bugün 5 kaplumbağayı deniz ile buluşturacağız. Muğlamız ve Ortaca’daki vatandaşlarımız kaplumbağalar için son derece hassasiyet gösteriyor. Gösterilen bu hassasiyet ile deniz kaplumbağalarının neslinin tükenmesi artık ortadan kalkmıştır” diye konuştu.

Denizli Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi ve DEKAMER Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska ise, DEKAMER’in 7 yıl önce bakanlığın, üniversitelerin ve yerel yönetimlerin işbirliği ile kurulan bir merkez olduğunu söyledi. Kaska, “Merkezimiz bugün artık sesini dünyaya duyurdu. Muğla’da yaptığı çalışmalar ile geçtiğimiz yıl 80’e yakın ülkeden bine yakın araştırmacıyı burada ağırladık. Biz daha önce kaplumbağaların sadece yuvalarını koruyorduk. Yaralı bir kaplumbağa gördüğümüzde ne yapacağımızı bilmiyorduk. Bu merkez Türkiye’nin önemli bir ihtiyacını karşılıyor. Bir annenin veya anne boyutundaki bir kaplumbağanın yaşayabilme şansı bin yavrudan ancak bir tanesi. Bir tane yavruyu veya 25 yıl boyunca bakabildiğimiz zaman bir tane anne üretebiliyoruz. Yıllık 25-30 civarında yaralı kaplumbağa merkezimize geliyor. Bunların iyileşen yaklaşık 10 tanesini denize gönderiyoruz. Bu gece denize göndereceğimiz 5 kaplumbağanın 3 ay ile 2 yıl süresince tedavileri burada tamamlandı. Bunlardan ikisini uydu cihazı takarak Akdeniz’de nerelere gittiğini ve nelere göç ettiğini, kışlamayı nerede yaptığı gibi bilgileri öğrenmiş oluyoruz. Bu yıl 433 yuvamız ve bu yuvalardan yaklaşık 25 bin civarında yavru kaplumbağayı denize gönderdik” dedi.

İztuzu kumsalında tedavileri tamamlan 5 Caretta Caretta, Vali Amir Çiçek ve diğer katılımcılar tarafından kumsala bırakıldı. Kumsaldaki yerli ve yabancı turistler kaplumbağaların denize ulaşmasını ilgiyle izledi. 5 yetişkin Caretta Carette deniz kaplumbağasının denize ulaşmasının ardından yaklaşık 50 yeni doğmuş yavru da denizle buluştu. Törene Vali Amir Çiçek, MSKÜ Rektörü Mansur Harmandar, Ortaca Kaymakamı Fatih Ürkmezer, Köyceğiz Kaymakamı Gürkan Demirkale, Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz katıldı.

Bu haber toplam 584 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.