CHP Muğla Milletvekili Demir, Çiftçinin Borcunun Silinmesi İçin Kanun Teklifi Verdi

CHP Muğla Milletvekili Demir, Çiftçinin Borcunun Silinmesi İçin Kanun Teklifi Verdi
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, çiftçilerin ödemekte zorlandığı kredilerin gecikme zammı ve faizlerinin silinmesi için kanun teklifi verdi....

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, çiftçilerin ödemekte zorlandığı kredilerin gecikme zammı ve faizlerinin silinmesi için kanun teklifi verdi. Tarımsal faaliyetin mevsim koşullarına bağlı olduğunu belirten Demir, ürün ödemelerindeki düzensizliklerin çiftçilerin kullandıkları kredileri ödemekte zorluklar yarattığını söyledi. Kredilerini zamanında ödeyemeyen çiftçilerin çoğunun takibe düştüğünü, icralık olduğunu ya da hapis cezası aldığını dile getiren Demir, “üreten bir Türkiye, kırsal kalkınma için çiftçilerimiz desteklenmelidir dedi.

Demir’in verdiği kanun teklifi:

TARIM KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1: 18/04/2006 tarihli ve 5488 sayılı Tarım Kanunu’na aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 4: Orman ve Köy İlişkileri (ORKÖY) Müdürlüğünce Süt Sığırcılığı proje kapsamında T.C. Ziraat Bankası A.Ş. tarafından kullandırılan kredileri 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsili Hakkındaki Kanunun 51. Maddesinde belirtilen gecikme zam ve faizi kapsamı dışındadır”

MADDE 2: Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3: Bu kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

 

GENEL GEREKÇE

Kırsal alanda kalkınmanın sağlanması amacıyla verilen kırsal kalkınma destekleri köylülerin tarımsal alanda faaliyetlerini teşvik ederken, mevsim koşullarına bağlı olarak tarımsal desteklerin ve ürün ödemelerinin düzensiz olması köylüleri kredilerin ödenmesi konusunda zora sokmaktadır. Ürettiği ürünün karşılığını zamanında alamayan köylü, kredi borcunu ödeyemediği için takibe düşmekte, icralık olmakta ya da hapis cezası almaktadır. Hatta bu sebepten tarımsal desteklerini dahi alamayan köylüler bulunmaktadır.

Bu sebeple Süt Sığırcılığı alanında devlet destekli kredi borcu olan köylülerin ödemelerinde kolaylık sağlanması amacıyla, Tarım Kanunu’nda değişiklik yapılarak gecikme zammı ve kredi faizlerinin silinmesi düzenlenmiştir.

Bu haber toplam 414 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.