CHP’Lİ CANKURTARAN: “ARTAN SİLAHLANMAYA DİKKAT EDİLMELİ”

CHP’Lİ CANKURTARAN: “ARTAN SİLAHLANMAYA DİKKAT EDİLMELİ”
Cumhuriyet Halk Partisi Tanıtım ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, Muğla’da partisinin il örgütünü...

Cumhuriyet Halk Partisi Tanıtım ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, Muğla’da partisinin il örgütünü ziyaretinde düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Parti Binasında Milletvekili Nurettin Demir, İl Başkanı Mürsel Alban, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ün de katıldığı basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Cankurtaran, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından halk arasında silahlanma eğiliminin arttığını belirterek, “Av silahı satan dükkanlar talep artışını doğruluyor. El altından satılan kaçak silah sayısı ise belirsiz. Bu gidişatın kontrol altına alınması gerekiyor. Aksi takdirde kitleler provakasyonlara daha açık hale gelir” uyarısında bulundu.

“SİLAHLANMA DURMAZSA BASİT SORUNLAR ÇATIŞMAYA DÖNÜŞEBİLİR”

“Farklı illerde görüşme şansı bulduğum av silahı satan kimi esnaflar, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından vatandaşlar arasında silah alımına yönelik büyük bir talep patlaması olduğunu aktardı. Darbenin ardından Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Şeref Malkoç’un ‘Darbeye karşı halk silahlandırılacak. Ruhsatlı silah almanın önü açılacak’ açıklaması bir nevi karşılığını bulmuş. OHAL’de olmamıza karşın artan güvenlik ve gelecek kaygısı insanları silah almaya yöneltmiş. Ancak aktarılan kayıtlı silahlar haricinde kaçak ve kayıtdışı silah satışının da arttığı belirtiliyor. Halk arasında artan bu silahlanma eğilimi kontrol altına alınmalıdır. Aksi takdirde kitleler provakasyonlara açık hale gelir, basit sorunlar bile silahlı çatışmalara dönüşebilir.”

“TURİZM SEKTÖRÜ SADECE RUSYA İLE KURTULMAZ

Muğla’nın turizm açısından kötü bir sezon geçirdiğini belirten Cankurtaran, “Hükümetin aldığı önlemler yetersiz kaldı. Şimdi Rusya ile düzelmeye başlayan ilişkiler ile yeniden Rus turistlerin gelmesine umut bağlanmış durumda. Ancak turizm sadece bir ülkeden gelecek turistle kurtulmaz. Özellikle Avrupalı turist sayısında ciddi bir azalma var. Bu azalmada maalesef Türkiye’deki siyasi tabloda çok etkili.  Gazetecilerin her gün tutuklandığı bir ülkeyi ne kadar uğraşsan da dışarıda olumlu anlamda pazarlayamazsın. Türkiye dışarı karşı baskıcı bir ülke görüntüsü vermeye devam ederse gelecek turizm sezonu da  parlak geçmeyebilir. Bu nedenle en büyük görev Türkiye’nin imajını zedeleyen hükümete düşüyor” dedi.

“TÜRK BALIKÇILARI, AÇIK DENİZLERE AÇILMAYA TEŞVİK EDİLMELİ”

Muğla’da balıkçılarla da bir araya geleceğini söyleyen Cankurtaran, “Üç tarafı denizlerle çevrili olmasına karşın bu sektörümüz yeterli destek görmediğinden ciddi sorunlarla boğuşuyor. Görüştüğümüz arkadaşlarımız kaçak avcılık, artan maliyetler veya iklim değişikliklerinden dolayı zorlandıklarını aktardı. CHP olarak balıkçıların başta mazot olmak üzere giderlerinin düşürülmesi için devlet desteğini savunuyoruz. Ancak daha kalıcı çözümler için Türk balıkçılarının sadece kıyılarımızda değil açık denizlere de açılabilir hale gelmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bunun için avlanma kapasitesi yüksek gırgır teknelerinin açık denizlere yönelebilecek hale gelmeleri için devlete tarafından teşvik edilmeleri gerekiyor” şeklinde konuştu.

“UZLAŞMA ADI ALTINDA KİMSE CHP’NİN DİLİNE KİLİT VURAMAZ”

CHP’nin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından normalleşme adına Yenikapı Mitingi’ne katılarak uzlaşmaya katkı sağladığını belirten Cankurtaran, “Ancak AKP, KHK’ler ile adeta Meclis’i devre dışı bırakmak istemektedir. CHP olarak gördüğümüz yanlışları söylemek topluma karşı görevimiz. Sırf bu eleştirileri yaptığımız için medyada AKP’yi hiç eleştirmeyen bazı isimlerin CHP’ye yönelik ‘Yenikapı Ruhu’nu bozmayın’ açıklamalarını gülümseyerek izliyoruz. Bu kişilere şunu hatırlatmak gerekiyor. Uzlaşma iki taraf arasında, karşılıklı adımlarla olur, tek taraflı olmaz. Daha da önemlisi uzlaşma adı altında kimse CHP’nin diline kilit vuramaz” dedi.

Hasan Telli

Bu haber toplam 874 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.