CHP’li Derici, Bakan Yerlikaya’ya Muğla’daki sığınmacıları sordu

CHP’li Derici, Bakan Yerlikaya’ya Muğla’daki sığınmacıları sordu
 YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Süreyya Öneş Derici TBMM’ye verdiği önerge ile İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya Muğla’daki sığınmacı sayısını sordu.

CHP Muğla Milletvekili Süreyya Öneş Derici, Türkiye’deki yabancı uyruklu ve göçmen statüsündeki şahıslar ve geçici koruma altındaki sığınmacılara ilişkin İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yanıtlaması amacıyla, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne soru önergesi sundu.

“VATANDAŞLARIMIZIN DOĞRU BİLGİLENMESİ BÜYÜK ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR”

CHP Muğla Milletvekili Süreyya Öneş Derici meclise verdiği 12 soruluk önergede, “Milli gelirimize katkı sağlayan önemli bir turizm kenti olan ve geçiş güzergâhı olması sebebiyle kaçak göçle mücadele eden Muğla ili için de yasal veya yasal olmayan yollarla ilimizde bulunan yabancı uyruklu şahısların sayısı ve faaliyetlerine ilişkin bilgilerin şeffaf olması ve vatandaşlarımızın doğru bilgilenmesi büyük önem arz etmektedir” dedi.

CHP’li Derici’nin İçişleri Bakanından cevaplamasını istediği 12 soru şöyle:

“Muğla’da kayıtlı göçmen sayısı ve ilçelere göre dağılımı nedir? Muğla’da kayıtlı yabancı uyruklu şahıs sayısı ve ilçelere göre dağılımı nedir? Muğla’da kayıtlı son 3 yılda Türk vatandaşlığı verilmiş yabancı uyruklu şahıs sayısı ve ilçelere göre dağılımı nedir? Muğla’da kayıtlı geçici koruma statüsündeki Suriyeli sayısı ve ilçelere göre dağılımı nedir? Muğla’da çalışma izni alan geçici koruma statüsündeki Suriyeli şahıs sayısı ve ilçelere göre dağılımı nedir? Muğla’da çalışma izni alan yabancı uyruklu şahıs sayısı ve ilçelere göre dağılımı nedir? Muğla’da üniversitede okuyan geçici koruma statüsündeki Suriyeli şahıs sayısı ve okudukları bölümlere göre dağılımı nedir? Muğla’da üniversitede okuyan yabancı uyruklu şahıs sayısı ve okudukları bölümlere göre dağılımı nedir? Muğla’da son 3 yılda suça karışan yabancı uyruklu şahıs sayısı nedir ilçelere göre dağılımı nedir bu şahıslar hangi suçlardan yargılanmıştır, cezası sona eren yabancı uyruklu şahısların kaçı halen ilimizde ikamet etmektedir? Muğla’da geçici koruma statüsündeki Suriyeli şahıslara ait işletme sayısı kaçtır ilçelere göre dağılımı nedir? Muğla’da yabancı uyruklu şahıslara ait işletme sayısı ve ilçelere göre dağılımı nedir? Muğla’da son 3 yılda TC vatandaşlığı alan yabancı uyruklu şahıslara ait işletme sayısı ve ilçelere göre dağılımı nedir?”

“KAMUOYUNUN AYDINLATILMASI GEREKMEKTEDİR”

Sunduğu önergede Öneş Derici; özellikle önemli bir turizm kenti olan Muğla’da kayıtlı olarak yaşayan yabancı uyruklu ve göçmen statüsündeki şahıslar ve geçici koruma altındaki sığınmacılara ait nüfus ve faaliyetlerine ilişkin bilgilerin kamuoyunun aydınlatılması adına paylaşılmasını talep etti.

Bu haber toplam 215 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.