CHP'li Girgin: “Seçim olmasa emeklinin semtine uğramazdınız”

CHP'li Girgin: “Seçim olmasa emeklinin semtine uğramazdınız”
TBMM Genel Kurulu’nda emekli, gazi ve geçici işçilerle ilgili torba kanunun görüşmelerinde konuşma yapan CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, “İki Türkiye var, bir tarafta ucu bucağı olmayan bir savruklukla vatandaşın vergilerini savuran şahsım rejimi, diğer tarafta, kıymayı ancak 100 gram alabilen sokaktaki vatandaş var ve iktidar kaşığın ucuyla verince sandığı garantileyeceğini düşünen bir körlük içinde; bu kanun teklifi de bu körlüğün bir ürünü” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda emekli, gazi ve geçici işçilerle ilgili torba kanunun görüşmelerinde CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin konuşma yaptı.

“VERMİŞ GİBİ YAPTIĞINIZ ZAMLAR ERTESİ GÜN PUL OLUYOR”

Konuşmasına enflasyonun kontrol altına alınmasına ilişkin söylemlerle başlayan Milletvekili Girgin, “Üç aydan bu yana ne değişti? Daha yılbaşında en düşük emekli aylığını 5 bin 500 TL yapmadınız mı? O zaman dediniz ki; ‘Hem geçmişin kayıplarını karşılıyoruz hem satın alma gücünü yükseltiyoruz, emeklilerin makûs talihini güldürüyoruz.’ Hani enflasyon kontrol altına alınmıştı, hani dar gelirli vatandaşların satın alma gücü yükselmişti? Son üç ayda çarşı pazardaki fiyat artışları ortada. Enflasyonu kontrol altına almadıkça vermiş gibi yaptığınız zamlar ertesi gün pul oluyor, pul.” ifadelerine yer verdi.

2008 yılında getirdiğiniz ucube sistemle emeklileri yoksulluğa siz düşürdünüz. Aylık bağlama oranını düşürdünüz, güncelleme katsayısını düşürdünüz, büyümeden pay vermeyi bıraktınız. Ücretli, çalıştıkça daha az emekli maaşı alır oldu sizin yüzünüzden. SGK'nin nimet külfet dengesini bozdunuz, çalışanların yarısından fazlası asgari ücretin altında emekli maaşı alır oldu. İddia ettiğiniz gibi, en düşük emekli aylığı 7.500 TL olmuyor. 7.500 liranın altındaki maaşlar Hazine tarafından 7.500 TL'ye tamamlanıyor.

“İNCE HESAPLANMIŞ BİR AYAK OYUNU”

“İnce hesaplanmış bir ayak oyunuyla yüz yüzeyiz” diyen Milletvekili Girgin, “Denilebilir ki; Ha zam yapılmış, ha Hazine tamamlamış, ne fark eder? Maalesef, kazın ayağı öyle değil arkadaşlar. Burada da ince hesaplanmış bir ayak oyunuyla yüz yüzeyiz. Emeklinin kök ücreti değişmiyor. Temmuzdaki zam değişmeyen kök ücret üzerinde yapılacak, böylece emekli birkaç yıl 7.500 TL'ye mahkûm olacak. En iyi bildiğiniz işi yapıyorsunuz, yoklukta herkesi bir araya getiriyorsunuz. Tüm siyasi hayatınız aldatmaca üzerine. Şu tabloya bakalım: Mevcut aylığı 6 bin TL olan vatandaş 1 bin 500 lira fark alacak, 7 bin TL olan vatandaş 500 TL fark alacak, 7 bin 501 TL ve üzeri ne alacak? Sıfır çekecek arkadaşlar, sıfır. ‘Tüm emeklilere 2 bin lira artış sağlansın.’ diye verdiğimiz önergeyi niye reddettiniz? diye sordu.  

“ÖLÜM AYLIĞI ALAN EMEKLİNİN EŞİ 5 BİN 625 TL ÜCRET ALACAK”

Öte yandan, emekli aylıklarının 7 bin 500 TL'ye tamamlanması sadece emeklilerin kendileri için geçerli olacağı, dul ve yetimlerin kendi hisseleri oranında fark alacaklarını ifade eden Girgin, “Örneğin; Ölüm aylığı alan emeklinin eşi 7 bin 500 TL değil, 5 bin 625 TL ücret alacak. Biliyoruz, seçim olmasaydı emeklinin semtine bile uğramazdınız. ‘Seçim kaybetsem de EYT'lilere zırnık yok.’ diyenler nasıl ki eksikte olsa EYT'yi çıkarmak zorunda kaldıysa, aynı korkuyla şimdi emeklinin kapısını çalıyorlar” dedi.

“EMEKLİLERE "ÇALIŞMIYORSANIZ YAŞAMAYIN" DİYORLAR”

Girgin, “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun gündeme getirdiği, 2018 yılında Bin lira olarak ödenmeye başlanan emekli bayram ikramiyesi de bugün geldiğimiz noktada kuşa döndü. 2 bin lira bayram ikramiyesi emeklilere ‘Çalışmıyorsanız yaşamayın’ demektir. Kuşanmışsınız adaletsizliğin kılıcını, kırmadığınız dal yok ama bizim de biz sözümüz var, bu ülkeye bahar gelecek. Kimse 15 Mayısta doğan güneşte karanlıkta kalmayacak” ifadelerine yer verdi.

Bu haber toplam 436 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.