Çiçek: 15 Temmuz doğru okunmalı

Çiçek: 15 Temmuz doğru okunmalı
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü/Atatürk Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından düzenlenen ‘Cumhuriyet,...

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü/Atatürk Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından düzenlenen ‘Cumhuriyet, Demokrasi ve Milli İrade’ paneli Üniversite AKM salonunda yapıldı. Panele Vali Amir Çiçek, İl Jandarma Komutan vekili Albay Erol Ürküt, Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar rektör yardımcıları, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Panelin moderatörlüğünü Prof. Dr. Bayram Akça yaparken, Doç. Dr. Özgür Yıldız ve Doç. Dr. Mustafa Gökçe panelin konuşmacı olarak katıldı.

Panelin açılışında konuşan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, 15 Temmuz’da demokrasi ve milli iradeyi kastetmeye çalışan bir kalkışma ile karşı karşıya kalındığını söyledi. Harmandar, “Ülkemizde demokrasinin, cumhuriyetin ve milli iradenin ne kadar anlamlı ve önemli olduğunu milletçe bir kez daha yaşadık. Ne mutlu ki, böyle kötü ve tarihimizin karanlık sayfalarında kötü bir yer işgal edecek olan 15 Temmuz kalkışma harekâtı Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde milletimizi yönlendirmesi ve halkımızın gayreti ile saf dışı edilmiş ve başarısız kalınmıştır. Biz milletçe egemenliğimize, bayrağımıza, vatanımıza ve milletimize düşkün bir milletiz. Tarihimize baktığımızda bu konuda milyonlarca şehit vermişiz. Bugün de şehitler vermeye devam ediyoruz” dedi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bayram Akça,15 Temmuz darbe girişiminde bu ülkenin gerçek sahibi olan ve efendilik seviyesine yükselmiş olan, bu ülkenin efendi köylüleri, vatandaşları ve Anadolu halkının demokrasisine sahip çıktığını belirtti. Akça, “15 Temmuz darbe girişimine bizzat tanık olan ve Sayın Cumhurbaşkanımızı Marmaris’ten İstanbul’a uğurlayan, o gün Türkiye Cumhuriyet’ini temsil eden devletimiz ve milletimiz adına Muğla’da Muğlalılar adına devlet büyüğümüzü İstanbul’a uğurlayan ve milli irade adına ölümü göze alan Sayın Valimiz aramızda ve kendisine teşekkür ediyoruz” dedi.

15 Temmuz darbe girişimi esnasında Muğla’nın Marmaris ilçesinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tüm Türkiye’ye Muğla’dan seslendiğini aktaran ve o anların canlı şahidi olduğunu belirten Muğla Valisi Amir Çiçek, “15 Temmuz 2016 çok geçmiş bir zaman değil. Fakat hala bu işin ciddiyetini kavrayamayanlar ve kurgu olarak görenler var. Bir gün önce sosyal medyada birileri sanki Cumhurbaşkanımız İstanbul’a Marmaris’ten mi geldi sorusunu soruyor. Daha işin ehemmiyetinde değil. Sanki Cumhurbaşkanımız Marmaris’ten İstanbul’a gitmemi, biri kurgu imiş gibi yazılıyor. Kabahat onun değil, bilgiyi alamaması kabahat. Bilgi kaynaklarının sağlıklı olmaması kabahat. Bilgi kirliliğine, doğru yerden doğru bilgi almadığınız müddetçe, 15 Temmuz’a yaşayanlardan doğru bilgi almadığınız müddetçe tarihe yanlış yansır. Tarih doğru anlatılırsa, doğru bir şekilde okunursa ve doğru bir şekilde yorumlanırsa o zaman tarih topluma örnek olur ders verir” dedi.

Bu haber toplam 772 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.