DALAMAN’DA AĞAÇLARIN KESİLMESİNİ PROTESTO ETTİLER

DALAMAN’DA AĞAÇLARIN KESİLMESİNİ PROTESTO ETTİLER
 İNTERNET EDİTÖRÜ
Dalaman Hilton’un hayata geçireceği 1100 yatak kapasiteli 5 yıldızlı otel ve 18 delikli “Golf Tesisi Projesi” için önceden onaylı ağaçların kesilmeye başlamasını Dalaman,Ortaca ve Köyceğiz Çevre Gönüllüleri Dalaman Hilton Otelin önünde protesto ettiler.

Dalaman Hilton’un hayata geçireceği 1100 yatak kapasiteli 5 yıldızlı otel ve 18 delikli “Golf Tesisi Projesi” için önceden onaylı ağaçların kesilmeye başlamasını Dalaman,Ortaca ve Köyceğiz Çevre Gönüllüleri Dalaman Hilton Otelin önünde protesto ettiler.
Gönüllüler yaptıkları açıklamada şunları söylediler:
“Dalaman Hilton Otelinin Sarıgermeʼde hayata geçireceği 1300 dönüm alanda yapılacak 18 delikli “Golf Sahası Projesi” için ormanlık bölgede ağaç kesimi yapılmaya başlandığını tespit ettik.
Yetkililerden öğrendiğimize göre kesim çalışmaları yapılan alan Turizm Bakanlığı tarafından söz konusu otele turizm amaçlı olarak tahsis edilmiş.
Projenin uygulamaya konulmasıyla içinde çalıların ve çam ağaçlarının bulunduğu ormanlık alan temizlenerek golf sahası haline getirilecek.
Geçtiğimiz yıllarda orman yangınlarıyla önemli oranda kaybettiğimiz orman varlığımız şimdi de turizm amaçlı tahsislerle tahrip edilerek yok edilmek isteniyor. Dalaman Orman İşletme Müdürlüğü Yetkilileri ise, 1980ʼli yıllarda Turizm Bakanlığı tarafından söz konusu otele turizm amaçlı tahsis edilen alanda orman işletmesi ekiplerinin kesim planlaması yapılan ağaçların kesim işlemini yapacaklarını belirttiler.
Yaklaşık 1500 adet çam ve okaliptüs ağacı kesilecek. Muğla ve bölge turizmine önemli katkısı olacağı söylenen bu proje için mevcut orman örtüsü önemli ölçüde tahrip edilecek. Orman, toprağıyla, hayvanlarıyla bir bütündür, bir ekosistemdir. Golf turizmi için arazi seçiminde kıyı ve ormanların tercihi, arazinin rasyonel kullanılması için yanlış bir tercihtir. Golf sporu yapılan gelişmiş ülkelerde, golf alanları belirlenirken, işe yaramaz araziler, eski çöp depolama alanları seçilir.
Yeşil görünümünün altında golf sahaları, doğaya ilaçlarla zehir saçan, su kaynaklarını acımasızca sömüren, ektiği yapay çimler dışında hiçbir canlının yaşamasına mahal vermeyen alanlardır. Çimenlerin uygun koşullarda tutulabilmesi için de çok fazla su gerekmektedir. Bölgemiz iklim değişiklikleri nedeniyle hızla kuraklaşmaktadır. Su kaynaklarımızın kısıtlı olduğu sıcak iklim kuşağındaki bölgemizde bu golf yatırımı planlanırken, doğaya ve su kaynaklarımıza verdiği zarar ve bunun maliyeti göz önüne alınmamıştır. Golf sahaları yeraltı sularının tükenmesi ve kirlenmesi konusunda büyük tehdit oluşturmaktadır. Golf sahalarının çok fazla su gereksiniminin yanı sıra, çimenlerin yıl boyunca golf oynanabilecek durumda tutulabilmesi için çok fazla miktarda kimyasal gübre ve ilaçlar kullanılmaktadır. Bir golf sahasının yıllık kimyasal gübre ve ilaç kullanımı, tarımda kullanılan miktarın altı katı daha fazladır. Bu kimyasal maddeler, daha sonra Yeraltına sızarak yeraltı su kaynakları ya da çevredeki yüzey su kaynaklarının kirlenmesine sebep olmaktadır. Bütün bu gerçekler ortadayken Hilton Otelinin sırf daha fazla maddi kazanç sağlamak uğruna doğal kaynakları, mevcut ekosistemi ve yöredeki yaşamı hiçe sayarak böyle bir yatırıma kalkışması kabul edilemez.
Yapılan tahribatı durdurmak ve projenin iptalini sağlamak için Kanuni haklarımızı kullanacağımızı ve gereken hukuki girişimleri yapacağımızı duyururuz.”

DALAMAN HİLTON’UN AÇIKLAMASI
“Orman işletme müdürlüğü tarafından kesilecek ağaç sayısı konusunda bilgimiz yok. Bölge turizmi açısından çok önemli olduğunuz düşündüğümüz projenin Muğla ve bölge turizmine önemli katkısı olacağını söyleyebiliriz. Ağaç kesim haberlerinin Dalaman Hilton markasına zarar vermesini istemeyiz.
Söz konusu bölgede bir ağaç katliamı yapıldığına dair paylaşımlar doğru değil. Biz doğayı ve ormanı korumak adına üzerimize düşeni her zaman yapıyoruz. Bölgede bulunan otelimiz de doğa dostu bir otel. 15 yıl önce zaten bölgede ağaçlandırma yapılmış olup, ileride de ağaçlandırma yapılmaya devam edilecektir.
Golf sahasının açılmasıyla birlikte Dalaman'da turizm istihdamı artırılacak, turizm sezonu altı aydan on iki aya çıkarılacaktır. Bu sebeple Dalaman ve Ortaca bölgesine her zaman olduğu gibi destek sunmaya devam edeceğiz. Özetle, Çevre düşmanı bir yaklaşımız söz konusu olamaz.”

Bu haber toplam 2580 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum