Dalaman'daki ağaç kesimine karşı imza kampanyası başlatıldı

Dalaman'daki ağaç kesimine karşı imza kampanyası başlatıldı
 İNTERNET EDİTÖRÜ
Change. Org sitesinde Eda Yılmaz, adlı vatandaş “Hilton, Golf Sahası için 1345 Ağaç Kesecek. Buna Hep Birlikte Dur Diyelim” kampanyası başlattı.

Change. Org sitesinde Eda Yılmaz, adlı vatandaş tarafından başlatılan kampanya duyurusunda şu ifadeler yer verildi:
“Dalaman Hilton’un hayata geçireceği 1100 yatak kapasiteli 5 yıldızlı otel ve 18 delikli “Golf Tesisi Projesi” için ağaç kesimine başlandı. Tam 1345 ağaç kesilecek. Ne için? Zengin insanların zevki için. Gol sahası yapılacak alanın %75'i orman. Bu projeye “Doğal Sit Alanı” içinde kalmasına rağmen Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden izin verildiği de ortaya çıktı. 1345 adete denk 823,400 m3 Kızılçam ve Okaliptüs ağacının kesim işlemine 6 Mayıs’ta başlandı.
Çok geç olmadan bu proje durdurulmalıdır. Gelecek nesiller için daha yaşanabilir bir gelecek bırakmak adına bir ağacı bile kaybetmememiz gereken bir dönemdeyiz. İmzalayıp paylaşarak bu dev otel zincirinin bu yanlıştan dönmesini sağlayalım”


YAŞANAN SÜREÇ
Dalaman Hilton’un hayata geçireceği 1100 yatak kapasiteli 5 yıldızlı otel ve 18 delikli “Golf Tesisi Projesi” için önceden onaylı ağaçlar kesilmeye başlanmıştı.


Muğla Orman Bölge Müdürlüğünden gelen açıklamada, ağaç kesimi yapılan bölgenin “Doğal SİT Alanı” içerisinde kalması nedeniyle Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünden kesim işlemi için izin alındığı 1345 adete denk 823,400 m3 Kızılçam ve Okaliptüs ağacının kesim işlemine 6 Mayıs’ta başlandığı bilgisine yer verilmişti.


Dalaman Hilton’dan yapılan açıklamada ise özetle şunlar paylaşılmıştı:
“Orman işletme müdürlüğü tarafından kesilecek ağaç sayısı konusunda bilgimiz yok. Bölge turizmi açısından çok önemli olduğunuz düşündüğümüz projenin Muğla ve bölge turizmine önemli katkısı olacağını söyleyebiliriz. Ağaç kesim haberlerinin Dalaman Hilton markasına zarar vermesini istemeyiz. Söz konusu bölgede bir ağaç katliamı yapıldığına dair paylaşımlar doğru değil. Biz doğayı ve ormanı korumak adına üzerimize düşeni her zaman yapıyoruz. Bölgede bulunan otelimiz de doğa dostu bir otel. 15 yıl önce zaten bölgede ağaçlandırma yapılmış olup, ileride de ağaçlandırma yapılmaya devam edilecektir. Golf sahasının açılmasıyla birlikte Dalaman'da turizm istihdamı artırılacak, turizm sezonu altı aydan on iki aya çıkarılacaktır. Bu sebeple Dalaman ve Ortaca bölgesine her zaman olduğu gibi destek sunmaya devam edeceğiz. Özetle, Çevre düşmanı bir yaklaşımız söz konusu olamaz.”

Bu haber toplam 1071 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum