“DEPREMZEDE ÖĞRENCİLER MAĞDUR OLMAMASI İÇİN YETKİLİLERDEN CEVAP BEKLİYORUZ”

“DEPREMZEDE ÖĞRENCİLER MAĞDUR OLMAMASI İÇİN YETKİLİLERDEN CEVAP BEKLİYORUZ”
Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Muğla Şube Başkanı Birdal Savran, depremzede öğrencilerin ikinci bir mağduriyet yaşamamasına ilişkin bir basın açıklaması yayımladı. Savran, Türkiye'yi derinden sarsan depremden etkilenen öğrencilerin mağdur olmaması için yetkililerden cevap beklediklerini belirterek, sorular sordu.

Eğitim Sen Muğla Şube Başkanı Birdal Savran yayımladığı basın açıklamasında, “17-18 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) yaklaşık 3 milyon öğrenci, Yine her yıl haziran ayının ilk haftasında gerçekleştirilen 8’nci sınıf öğrencilerinin gireceği Liseye Geçiş Sınavı’na (LGS) en az 1 milyon öğrenci katılacak. Türkiye'yi derinden sarsan depremden etkilenen öğrencilerin mağdur olmaması için yetkililerden cevap bekliyoruz” dedi.

“Depremzede öğrenciler için nakil aldırmış olsalar da devam zorunluluğu bulunmuyor. Bu durumda devamsızlık LGS yerleştirme kriterlerinden biri olarak kullanılacak mı? Yoksa pandemi döneminde olduğu gibi devamsızlık kriteri dikkate alınmayacak mı?” diye soran Başkan Savran, “LGS için Ortaokul Başarı Puanı (OBP) nasıl hesaplanacak? 6-7 sınıf tam, 8’nci sınıfın da ilk dönemi mi dikkate alınacak? Öğrenciler LGS’de birinci dönemin konu ve kazanımlarından sorumlu olacaklar. Ancak okullarda ikinci dönem dersleri işleniyor ve sınavları yapılıyor. Bu sınavlar ne olacak, nasıl kullanılacak? Başka illere nakil olan öğrenciler, tercih döneminde kendi illerine döndüklerinde bu öğrencilerin yerel yerleştirme tercihleri nasıl olacak? Deprem bölgesinden başka illere nakil aldıran öğrenciler için devam zorunluluğu yok ama peki bu öğrenciler ikinci dönem sınavlarına girmek zorundalar mı? Nakille gelen öğrenciler için bir düzenleme söz konusu mu? Renk körü olan çocuklar var. Sınav kitapçıkları renkli, bu çocuklara farklı kitapçık verilecek mi ve bu öğrencilerin rapor almaları gerekiyor mu? LGS için de tıpkı YKS’de olduğu gibi öğrencilerin başka illere gönderilmeleri söz konusu olacak mı? Bu öğrencilerin yaşı küçük olduğu için başka illere nasıl gidecekler? YKS’ye girecek öğrenciler de 12. Sınıfın birinci döneminden sorumlu olacaklar. Bu öğrencilerin Ortaöğretim Başarı Puanları (OBP) hesaplanırken, birinci dönemin notları mı dikkate alınacak?” ifadelerine yer verdi.

Bu haber toplam 501 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.