DOĞA TAHRİBATI

DOĞA TAHRİBATI
Muğla’nın Milas ilçesi sınırlarında bulunan, ancak ismi Bodrum ve flamingolarla anılan Tuzla Sulak alanında doğa tahrip ediliyor.Yapılmak istenen balık...

Muğla’nın Milas ilçesi sınırlarında bulunan, ancak ismi Bodrum ve flamingolarla anılan Tuzla Sulak alanında doğa tahrip ediliyor.

Yapılmak istenen balık çiftlikleri nedeniyle bölgeye onlarca kamyon hafriyat döküldüğü görülürken, ayrıca birinci derece sit alanı olduğu öğrenilen bölgede inşaat çalışmaları yapıldığı gözlerden kaçmıyor. Kış aylarında başta flamingolar olmak üzere bölgeye gelen göçmen kuşları görmek ve fotoğraflamak için birçok kişinin ziyaret ettiği Tuzla Sulak alanı, yok olma tehdidiyle karşı karşıya.

Özellikle kış aylarında kuş cennetine dönen Tuzla Sulak alanında yaşanan tahribatın sulak alana büyük zarar verdiğini ve bölgede doğa katliamı yaşandığını belirten Boğaziçi Muhtarı İbrahim Köksal, alanın korunmasını istedi. Kendisinin de Ankara'da bürokratlıktan emekli olduğunu ifade eden Köksal, “Bu katliamı aslında Ankara’da oturan üst düzey bürokrat arkadaşlarımızın, masa başında bu bölgenin durumunu bilmeden verdikleri onay neden oluyor. Zamanında İtalyan şirketine vermişler, görüyorsunuz sulak alanı perişan edilmiş. Bir başka firmaya da balık üretimi için izin vermişler. Tabi bu olay doğal alanı sulak alanı tahrip ediyor. Buna benzer uygulamalar, yörenin belediyeleri, valilikleri ile işbirliği içinde yapılsa daha iyi olur. Bu bölgenin asıl sorunlarından biri de Mazı Çayı, bu bölgenin kirliliğine neden olan çay ve derelerin zehirli atıkla dolu. Bizim bu sevdiğimiz kuş cennetinde, Afrika’da binlerce dolar verilip izlemeye gidilen kuşları burada seyrediyorduk. Şimdi bu olay onların ölümüne sebep oluyor. Çevre katliamına neden oluyor. Bir an önce önlem alınması lazım daha henüz bitmiş değil. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Osman Gürün Bey buranın su ve kanalizasyon sorununun, kuş cennetinin sorunu için bu önemli konuya parmak bastı projeler hazırlandı. Sorunun bir an önce çözülmesini bekliyoruz" dedi.

Bodrum’a 18 kilometre uzaklıkta bulunan ve 2004 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından koruma altına alınan Metruk Tuzlası Sulak Alanında, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4’üncü Bölge Müdürlüğü yetkilileri de gelen şikayetler üzerine incelemelerde bulunuyor.

Bu haber toplam 590 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.