Elektriğe dev zam yolda

Elektriğe dev zam yolda
Ekonomistler ve Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (Elder) Başkanı Barış Eldeniz'den gelen bilgilere göre, elektrik fiyatlarında önemli bir zam bekleniyor. Zammın haziran veya temmuz aylarında yapılması öngörülüyor.

Zam Gerekçeleri şöyle

Maliyet Artışları: Elektrik üretim maliyetlerindeki artış, sübvansiyon ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Eldeniz, bu durumun sürdürülebilir olmadığını ve fiyatların maliyetleri yansıtması gerektiğini savunuyor.
Sübvansiyon Yükü: Son 26 aydır sabit kalan elektrik fiyatları, devlet bütçesine yük bindirmeye devam ediyor. Elder, sübvansiyon yerine piyasa fiyatlarına dayalı bir model öneriyor.
Enerji Arz Güvenliği: Eldeniz, düşük fiyatların enerji arz güvenliğini tehdit ettiğini de savunuyor ve gerçek maliyet bazlı fiyatlamaya geçilmesi gerektiğini söylüyor.
Olası Zam Oranı:

Reuters: Elder'in verilerine göre, Ocak 2022'den bu yana tüketici fiyatları yüzde 195 artarken, elektrik fiyatları sadece yüzde 10 arttı. Bu durum, zam oranının yüzde 100'ün üzerinde olabileceğini gösteriyor.
Hakan Kara: TCMB eski Başekonomisti Hakan Kara ise, zam oranının ciddi olacağını ve temmuz-ağustos aylarında yapılacağını söylüyor.
Sonuç:

Elektrik fiyatlarında önemli bir zam bekleniyor. Zam oranı ve tarihi kesin olarak belli olmasa da, yüzde 100'ün üzerinde bir artış olması muhtemel. Zam, haziran veya temmuz aylarında yapılacaktır.

Kaynak:Halk TV

Bu haber toplam 540 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.