Engelli annesi hemşirenin zaferi

Engelli annesi hemşirenin zaferi
Muğla’da hemşire olan Dilek Tokmak'a aile sağlığı merkezinde yüzde 94 engelli çocuğu olduğu halde nöbet yazıldı. Nöbeti çocuğuna bakabilmek için...

Muğla’da hemşire olan Dilek Tokmak'a aile sağlığı merkezinde yüzde 94 engelli çocuğu olduğu halde nöbet yazıldı. Nöbeti çocuğuna bakabilmek için kabul etmek istemeyen hemşire, üyesi olduğu Demokratik Sağlık-Sen aracılığı ile konuyu yargıya taşıdı. Mahkeme anne Tokmak’ı haklı buldu.

Muğla’nın Seydikemer ilçesinde bir Aile Sağlığı Merkezi’nde hemşirelik yapan Dilek Tokmak, yüzde 94 engelli ve bakıma muhtaç çocuğu olmasına rağmen kendisine mesai saatleri dışında nöbet yazılınca üyesi olduğu Demokratik Sağlık-Sen konuyu yargıya taşıdı. Nöbet tutması durumunda çocuğunun ihtiyaçlarını gideremeyeceği gerekçesiyle dava açan Tokmak’ı Muğla 2. İdare Mahkemesi haklı buldu. Konuyu inceleyen mahkeme, anne Tokmak’ın mesai dışında çalışması halinde çocuğun bakımının aksayacağına dikkat çekerek İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün nöbet uygulamasına ilişkin yürütmeyi durdurma kararı verdi. Muğla 2. İdare Mahkemesi’nin kararında, “Davacının çocuğu yüzde 94 gibi çok yüksek oranda engellidir. Dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı kanaatine varmıştır. Öte yandan eğer anne mesai saatleri çalışırsa bu durum telafisi güç ve imkânsız zarar oluşturabilir” ifadelerine yer verildi.

“Keyfi Uygulamalara Mahal Vermeyeceğiz”

Konuyla ilgili açıklama yapan Demokratik Sağlık- Sen Genel Başkanı Togan Demircan, birçok sağlık çalışanının üyemiz Dilek Tokmak’ın yaşadığı gibi benzer sorunlarla sıklıkla karşılaştığını biliyoruz diyerek, “Başbakanlık genelgesinde ailesinde bakıma muhtaç bir kişi olması halinde personelin nöbet görevinden muaf tutulacağına” yönelik madde bulunuyor. Bu bir haksızlıktı, müdürlüğün savunmada verdiği cevap zaten niyeti ortaya koyuyor. Nasıl bir kolaylık sağlayacaklardı anlamış değilim. Kimseye kolaylık sağlamasınlar, kanun neyi emrediyorsa onu yapsınlar, yeter. Biz hem anneye, hem çocuğuna karşı yapılan haksızlığın karşısında durduk. Kim bu veya benzeri bir keyfiyetle karşı karşıya ise biz onun yanında olacağız. Keyfi uygulamalara meydan verdirtmeyeceğiz. Sektörümüzün çalışma şartlarını en iyiye getirmek için elimizden ne geliyorsa yaptık ve yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Halk Sağlığı Müdürlüğü Açıklaması

Muğla Halk Sağlığı Müdürlüğü yetkilileri, engelli hemşireye nöbet yazılmadığını sadece esnek mesai kapsamında gece mesaisine kaldığını söyledi. Yetkililer, engelli bir çocuğu olan hemşirenin gece mesaisine kalmasını doğru bulmadıklarını, konuyu tekrar değerlendirdiklerini söyledi.

Bu haber toplam 876 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.