FTSO bünyesinde Fethiye Turizmi Stratejik Planı hazırlanıyor

FTSO bünyesinde Fethiye Turizmi Stratejik Planı hazırlanıyor
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nda (FTSO) Fethiye Turizmi Stratejik Planı’nın hazırlanması için gerçekleştirilen paydaş toplantısında doğal, tarihi, kültürel ve sosyal değerlerinin tespiti, bu varlıklara kıymet takdir edilmesi ve kullanma kapasitelerinin tayin edilmesi amacıyla görüş alışverişinde bulunuldu.

FTSO bünyesinde hazırlanan ‘Fethiye ve Seydikemer Çevresi Turizm Çekim Noktaları Envanteri’ne ilişkin değerlendirmeler yapılan toplantıda, yeni turizm stratejilerinin belirlenmesinin yanı sıra Fethiye’nin tarihi ve doğal güzelliklerinin korunmasına yönelik acil tedbirler alınması gerektiği görüşü ön plana çıktı.

FTSO Meğri Salonu’nda 4 Nisan 2023 tarihinde gerçekleştirilen toplantıya FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Fethiye Turizm Danışma Bürosu Müdürü Saffet Dündar, İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi Başkanı İlkay Tugay, Fethiye ve Seydikemer Çevresi Turizm Çekim Noktaları Envanteri Danışmanı Naci Dinçer, FETAV Yönetim Kurulu Üyesi Dilek Dinçer, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye İşletme Fakültesi Turizm İşletme Bölümü’nden Doç. Dr. Işıl Arıkan Saltık, Fethiye Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Halime Ok, FTSO Genel Sekteri Ezgi Kullukçu ile kurum, sivil toplum kuruluşu ve dernek temsilcileri katıldı.

Toplantıda ilk olarak Fethiye ve Seydikemer’in mevcut turizm durumu ele alındı. Fethiye’nin ucuz bir tatil noktası olma kimliğinden sıyrılması gerektiğinin altını çizen katılımcılar, düşük yoğunluklu yüksek nitelikli bir turizm anlayışının bölge için daha faydalı olacağı görüşünde birleşti. Hızla göç alan bölgede coğrafyanın korunmasına yönelik acil önlemler alınması gerektiğini kaydedilen toplantıda, uygulanacak yeni stratejide Avrupa başta olmak üzere uluslararası normların dikkate alınmasının çalışmalara büyük işlevsellik kazandıracağı vurgulandı.

Ortalama 10 senelik bir plan hazırlanması gerektiğini kaydeden katılımcılar, toplantıların takvimlendirilmesi ve katılımın genişletilmesi gerektiğini aktardı. Çalışma grupları oluşturulmasının plana büyük fayda sağlayacağı vurgulanırken olgunlaşan fikirlerin daha sonra değerlendirilmesinin faydalı olacağı belirtildi. Aynı zamanda ortaya konulacak planların Fethiye Belediyesi’nin turizm stratejik planına da girdi teşkil edeceğinin altı çizildi.

Toplantıda ayrıca FTSO bünyesinde hazırlanan ‘Fethiye ve Seydikemer Çevresi Turizm Çekim Noktaları Envanteri’ne ilişkin açıklamalar yapıldı. Envantere ilişkin bilgilendirme yapan Fethiye ve Seydikemer Çevresi Turizm Çekim Noktaları Envanteri Danışmanı Naci Dinçer, “Turizm açısından çekim gücü oluşturan ve gelecekte çekim gücü oluşturması beklenen doğal, tarihsel, kültürel varlıklar ve sosyal değerlerinin tespiti yapılmış ve buralara saha ziyaretleri gerçekleştirilerek ilgili kişilerle görüşülmüştür. Envanterde yer alan varlıkların bilgi ve değerlendirme dosyaları hazırlanmış ve kıymet takdirlerinin belirlenmesi çalışmaları tamamlanmıştır.” dedi

Toplantıda değerlendirmelerde bulunan FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı ise Fethiye ve Seydikemer’in tarihi ve doğal güzelliklerini koruyarak yeni ekoturizm modellerini bölgeye kazandırmak için çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Bölge turizminin gelişmesi ve nitelik kazanması için her türlü girişimi desteklemeye hazır olduklarını belirten Başkan Çıralı sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Bugün bölge turizmine yönelik stratejik planımızın hazırlanması konusunda kurum yetkilerimizin görüşlerini almak için bu toplantıyı organize ettik. Stratejik planının hazırlanması kadar uygulanması noktasında da kurumlarımıza büyük işler düşüyor. Özellikle Fethiye Kaymakamlığı ve Fethiye Belediyemizin bu konudaki rolü çok büyük. Toplantımız da gündeme geldiği gibi koruma kullanma dengesi güderek turizmimizi daha nitelikli hale getirmek için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.” dedi.

HABER: GÜZİDE KASIM 

 

Bu haber toplam 472 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.