GİRGİN GÖKÇEBEL’DE SATIŞA ÇIKARILAN ARAZİLERİ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

GİRGİN GÖKÇEBEL’DE SATIŞA ÇIKARILAN ARAZİLERİ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından Muğla’nın Bodrum ilçesi Gökçebel mahallesinde bulunan taşınmazlar özelleştirilmesini CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin TBMM Genel Kurulu’nda gündeme getirdi.

A+A-

Resmi Gazete’nin 6 Mayıs 2022 tarihli sayısında yayımlanan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na ilişkin duyuruya göre Muğla’nın Bodrum ilçesi Gökçebel Mahallesinde 577 ada 213, 214, 216 ve 219 parsellerdeki toplam 28  bin 277,12 metrekare ve 781 ada 11 parseldeki 8 bin 030,52 metrekare büyüklüğündeki taşınmazlar, "satış" yöntemiyle özelleştirilecek.

CHP Muğla Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyon Üyesi Süleyman Girgin TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Özelleştirme İdaresi tarafından ihaleye çıkarılan Bodrum Gökçebel’deki arazileri gündeme getirdi.

‘’Türkiye’nin en büyük stratejik kamu işletmelerini özelleştiren Özelleştirme İdaresi Başkanlığı son yıllarda  elde avuçta ne kadar arsa arazi varsa satıyor’’ diyen Girgin, ‘’Kasa tamtakır. İktidar para bulmak için Hazine taşınmazlarının haraç mezat satışına son hız devam ediyor. Türkiye son 20 yıldır, kadir kıymet bilmez bir hayırsız mirasyedi iktidar tarafından yönetiliyor. Adeta öç alırcasına Cumhuriyet kazanımları har vurup harman savurdular, yetmedi hazine arazilerini satıp savuruyorlar. Son üç yılda 250 arsa ve arazi satıldı’’ dedi.

122-001.png1333-001.png

“HAZİNE ARAZİLERİNE LOJMAN YAPILSIN”

Girgin sözlerine şöyle devam etti:

‘’Özelleştirme İdaresi’nin 5 Mayıs tarihli ilanına göre;  Aralarında Bodrum'daki iki arazinin de bulunduğu taşınmazlar satışa çıktı. Bodrum Gökçebel’de konut alanı olarak planlanan arazileri Kamu personellerimizin lojman ihtiyacına yönelik kullanmak neden aklınıza gelmiyor? Ev kiraları çalışanların aldığı ücretleri geçti. Özel ve kamu çalışanları maaşlar yetmediği için bölgeyi terk ediyor. Ülke genelinde Milli Emlak’a ait arazilerden belli bir bölümünü lojman yapılmak üzere niçin ayırmıyorsunuz?”

‘’BU ÜLKENİN HER YERİNİ PARSEL PARSEL SATMAYA YEMİNLİ MİSİNİZ?”

“Elde olanı satmaktan başka bir yol bilmiyor musunuz?’’ diyerek tepkisini gösteren Girgin, “Hazine arazileri rant uğruna satılırken diğer tarafta kamusal hizmet alanları okul, sağlık, karakol, spor, sosyal kültürel vb. tesis alanları kamulaştırma yükünden dolayı alınamamakta ve dolayısıyla kamu hizmetleri aksamaktadır’’ şeklinde konuştu.

Girgin, ‘’Özelleştirme İdaresi eliyle kamu arazilerine rant temelli imar planlarına son verilmelidir. Kamu arazileri kamunun ihtiyaçlarına göre kullanılmalıdır’’ diyerek sözlerini tamamladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.