Her şey carettalar için

Her şey carettalar için
MUSTAFA İNCİCaretta carettaların yaşadığı dünyaca ünlü Dalyan’a 1986 yılında yerleşen June Haimoff hayıtını carettalara adada. 2009 yılında Türk...

MUSTAFA İNCİ

Caretta carettaların yaşadığı dünyaca ünlü Dalyan’a 1986 yılında yerleşen June Haimoff hayıtını carettalara adada. 2009 yılında Türk Vatandaşlığına geçen  June Haimoff Dalyan halkı tarafından 'Kaptan June' olarak anılıyor. Dalyan caretta Vakfını kuran 'Kaptan June'  önceki gün carettalar için yardım kokteyli düzenledi. Dalyan Resort sponsorluğunda Dalyan Resort’ta  düzenlenen kokteyle vakfın yurt dışında ki üyelerinin de katıldığı kokteylde açık arttırma ile satılan tabloların geliri carettalar için harcanacak.

Tekneyle gezmeye gelmişti

Türkiye'ye ilk defa 1975 yılında Dalyan Ekincik Koyu'na teknesiyle gelen İngiliz vatandaşı June Haimoff  daha sonra tatilini geçirmek için bölgeye sürekli gelmeye başladı. Haimoff, 1986'da Dalyan'a gelerek İztuzu Plajı'na yaptığı bir barakada ve teknesinde yaşamaya başladı. Haimoff, bu dönemde yumurtlamak için bölgeye gelen nesli tükenmeye yüz tutmuş Caretta Caretta deniz kaplumbağalarını gözlemledi. Haimoff, İztuzu sahiline nasıl, ne zaman geldikleri, yumurtlama üreme ve Akdeniz'e geri dönüşleri hakkında bilgi edindi.

Türk vatandaşı oldu

Dalyan halkı tarafından 'Kaptan June' olarak hitap ettiği Haimoff, Köyceğiz Gölü-Dalyan ve çevresinde doğa bekçiliğini sürdürmekte ve bölgedeki doğal dengeleri tehlikeye atan yapılaşmalara engel olmaya çalışmakta. Çalışmalarını Toparlar beldesinin sınırları içinde bulunan günlük ağaçlarının kurtarılması üzerinde yoğunlaştırdı. Dalyan Belediyesi tarafından evinin bulunduğu sokağa ismi verilen June Haimoff, 2009'da Türk vatandaşlığına geçti.  Kaptan June Deniz Kaplumbağalarını Koruma Vakfı (Kaplumbağa Vakfı) kurdu.

Kraliyet nişanı aldı

Haimoff, Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth tarafından 2011 yılında Britanya Onur Listesinde yer aldı. Kaptan June, İngiltere Kraliyet ailesinin nişanını İngiltere'de 11 Mayıs 2011yılında  düzenlenen tören ile Prens Charles tarafından nişan takıldı.  Ayrıca Kaptan June'un kurduğu Caretta Vakfına İngiltere Kraliyeti 10 bin TL bağışta bulundu.

Carettalar için kokteyl

Kaptan June kurduğu caretta vakfı adına Dalyan’da carettalar yararına kokteyl düzenledi. Düzenlenen kokteyle vakfın yurt dışında bulunan üyeleri de katıldı. Kokteylde açık arttırma usulü tablolar satıldı. Satılan tabloların geliri carettalar üremeleri ve tedavileri için harcanacak. Kaptan June “ ben hayatımın geri kalanını carettara adadım. Buraya geldiğiniz için hepinizi teşekkür ederim” dedi.  Dalyan Resort  sponsorluğunda gerçekleşen kokteylde Yücel Okutur “ vakfın düzenlediği kokteyl ve açık arttırmanın tüm sponsorluğunu karşılıyoruz” dedi.

Kaptan June kimdir

Londra'nın doğusundaki Essex vilayetinde (County), 1922 yılında doğdu. Babası, ünlü bir petrol mühendisi idi. Babasının işi nedeniyle çocukluğu Uganda, İran, Irak'ta geçti. Gençliğinde opera şarkıcısı olmak için müzik, dans ve bale okuluna gitti, daha sonraları yağlıboya resim çalışmalarına başladı. İki evlilik yaptı. Haimoff soyadını taşıyan ikinci eşi ile ABD'de ve İsviçre'de yaşadı. Dünya jet sosyetesinde yer aldı. İkinci eşinden ayrıldıktan sonra satın aldığı bir balıkçı teknesi ile Ege'de seyahat etti ve Yunanistan'da 20 yılını geçirdi.

İlk defa Temmuz 1975'te teknesiyle Dalyan sahilindeki Ekincik Koyu'na geldi. 1986'da İztuzu Plajı'nda bir barakada ve teknesinde yaşamaya başladı. Nesli tükenmeye yüz tutmuş Caretta Caretta deniz kaplumbağalarıyla burada karşılaştı. İztuzu Sahili'nde yapılmak istenilen otel için dünyanın ilgisini çekerek bu girişimi durdurdu. Ankara'da dönemin Başbakanı Turgut Özal ile görüşen Haimoff, Özel Çevre Koruma Kurumu'nun kurulmasında önemli rol oynadı. Bu mücadelenin ve kazanılan zaferin öyküsünü 2002 yılında İngiltere'de yayınladığı "Captain June and the Dalyan Turtles" kitabında anlattı. Kitap aynı yıl "Kaptan June ve Kaplumbağalar" adı altında Türkçeye çevrildi ve Remzi Kitabevi tarafından yayınlandı. June Haimoff ayrıca 2003 yılında geliri Caretta Carettaların korunması amacıyla kullanılmak üzere tek şarkılık CD yaptı.

Bu haber toplam 696 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.