HÜSAMLAR MAHALLESİNİN ÇARESİZLİĞİ

HÜSAMLAR MAHALLESİNİN ÇARESİZLİĞİ
Hüsamlar Mahallesi’nde zor şartlarda yaşamaya çalışan az sayıda insan neredeyse kaderine terk edildi. Mahallenin muhtarı Selami Orhan ve Hüsamlar Kültür...

Hüsamlar Mahallesi’nde zor şartlarda yaşamaya çalışan az sayıda insan neredeyse kaderine terk edildi. Mahallenin muhtarı Selami Orhan ve Hüsamlar Kültür ve Sosyal Dayanışma Derneği Başkanı İskender Gökçe, tek isteklerinin sadece Hüsamlar’ı devam ettirmek ve yeni bir yaşam alanı olanağının sağlanması olduğunu dile getirerek: “Biz sadece gelenek ve göreneklerimizi devam ettirebilmek istiyoruz. Hüsamlar’ı yeni bir alanda yaşatmak istiyoruz. Komşularımızla tekrar bir arada olmak istiyoruz. Yetkililerin artık bu konuda sesimizi duymalarını bekliyoruz. Milas Belediyesi, köyümüze 3 kilometre uzaklıkta olan Pinar Mahallesi Kumluca mevkide bulunan alanı gösterdi. Buralar köy tüzel kişiliğini kaybettiği için Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olduğu söylendi. Şu anda bize en uygun yer, Pinar Mahallesi Kumluca mevkide bulunan alan. Biz burayı devletten geri ödemeli satın alarak, köyümüzü burada yaşatmak ve yaşlanmak istiyoruz. Doğduğumuz toprakları terk etmemiş olacağız böylelikle. Yetkililerden bizim mağduriyetimizi çözmelerini ve yardım elini bize uzatmalarını istiyoruz” diye konuştular.

HÜSAMLAR’IN ‘KARA EKMEĞİ’

Hüsamlar Mahallesi’nde, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) tarafından 1995 yılında başlatılan kamulaştırmada, mahalle yerleşkesinin bulunduğu bölümde kömür madeni tespit edildi. Kömür madeni tespitinin ardından, TKİ tarafından Hüsamlar’da istimlak çalışmaları başladı. 2008 yılında mahalle yerleşkesinin 500 dönümünü kamulaştıran TKİ, toplamda 5 bin dönüm arazide istimlak çalışmalarını hızlandırdı. Mahalleliler, doğup büyüdüğü yeri istimlak sonucunda terk ederek kimi şehir merkezine göç etti, kimisi ise mahallesini terk etmeyerek geleneğine sahip çıkmaya çalıştı.

Hüsamlar Mahallesi’nde köy geleneğini ve doğduğu yeri terk etmek istemeyen sadece 21 kişi kaldı. İstimlak kapsamında ise mahallenin suyu ve elektriği kesildi. Köyü terk etmeyenler ise kendi imkanlarıyla su ihtiyacını karşılamaya çalıştı. Mahalleliler göç olayından sonra, yaklaşık 6 ay önce Hüsamlar Kültür ve Sosyal Dayanışma Derneği kurdu. Derneğin şu anda 38 üyesi bulunuyor. Derneğin amacı tekrar Hüsamlar Mahallesi ruhunu canlandırmak ve köydeki eski komşuların yine komşu olmasını sağlamak.

Bu haber toplam 673 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.