İl Müftüsü Çapçı’dan Ramazan Ayı mesajı

İl Müftüsü Çapçı’dan Ramazan Ayı mesajı
Muğla İl Müftüsü Yaşar Çapçı, Ramazan ayına girilmesi dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak, "Ramazan-ı Şerif’le birlikte tüm yeryüzünü, selamet ve sekinet yurduna dönüştürmesini Yüce Rabbimizden niyaz ediyorum" dedi.

Muğla İl Müftüsü Yaşar Çapçı, Ramazan ayına girilmesi dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Muğla İl Müftüsü Yaşar Çapçı mesajında şu ifadelere yer verdi:

Yüce Rabbimizin sonsuz rahmetinin, engin mağfiretinin ve affının tecelli ettiği Ramazan ayına kavuşmanın sevinç ve heyecanı içindeyiz. Gönül dünyamızı güzelleştiren, hanelerimizden sokaklarımıza, camilerimizden çarşılarımıza, her yerde huzur ve bereketini hissettiren bu manevi iklimi, Rabbimizin izni ve inayetiyle hep birlikte ihya etmenin huzurunu yaşayacağız inşallah.

Yaşadığımız deprem afetiyle mahzun olan gönüllerimiz, bu ayın bereketiyle esenliğe kavuşacak. Ramazanın diriltici soluğu bizlere bir bahar serinliği bahşedecek. 

Bizleri yeniden Ramazan-ı şerife kavuşturan Yüce Rabbimize sonsuz hamd-ü sena, Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’ya salat ve selam olsun.

Ramazan, her şeyden önce bir Kur’an ayıdır. İnsanlık için bir hidayet, rahmet ve şifa kaynağı olarak gönderilen Kur’an-ı Kerim bu ayda indirilmiştir. Kur’an’la mübarek kılınan ve bünyesinde birçok ibadeti barındıran Ramazan ayı, bir ibadet ve tefekkür zamanıdır.

Bu aya mahsus ibadetlerin başında ise oruç ibadeti gelir. Nitekim Yüce Rabbimiz, Ramazan ayına ulaşanların bu ayı oruçlu geçirmelerini emretmiştir.  “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı.”  fermanıyla da orucun, sorumluluk bilincini diri tutan bir ibadet olduğuna dikkat çekmiştir.

Allah Rasulü (s.a.s.)’de “Kim inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır.” mealindeki hadis-i şerifiyle orucun insanın kalbini arındıran ve iyileştiren yönüne vurgu yapmıştır.

Allah’ın lütuf ve rahmetinin müminler üzerine sağanak misali yağdığı Ramazan ayı,  tam anlamıyla af ve mağfiret mevsimidir. Sevgili Peygamberimiz, bu ayda “Cennet kapılarının açıldığını cehennem kapılarının kapatıldığını ve şeytanların zincire vurulduğunu” haber vermiştir. Dolayısıyla hayra yönelmenin her zamankinden daha faziletli olduğu bir zaman dilimi olarak Ramazan, kendimizle yüzleşmemiz, kitabımızla buluşmamız, hayatımızı muhasebe etmemiz, hata ve günahlarımızdan arınarak bütün benliğimizle Rabbimize yönelmemiz için eşsiz bir fırsattır.

Diğer yandan Ramazan ayı, bir paylaşma, yardımlaşma ve dayanışma mevsimidir. Bu ayda vereceğimiz fitrelerimiz, zekâtlarımız, sadakalarımız ve yapacağımız tüm iyiliklerimiz, Yüce Rabbimizin bizlere bahşettiği sayısız nimetlere karşılık bir şükür borcudur. Bu sebeple iyiliklerin kat kat karşılık bulacağı bu günlerde depremden etkilenen kardeşlerimize, yoksullara, kimsesizlere, yetimlere el uzatmak, onların ihtiyaçlarını gidermek, öncelikli görevimiz olmalıdır. Unutmayalım ki zekâtlarımız, fitrelerimiz, sadakalarımız ve tüm iyiliklerimiz, bizi değerli kılan inancımıza ve Rabbimize karşı samimiyetimizin, sadakatimizin ve dürüstlüğümüzün bir göstergesidir. Hiç şüphesiz Yüce Rabbimiz, verdiklerimizden daha hayırlısını Ramazan’ın bereketiyle bizlere ihsan edecektir. İbadetlerimizdeki ihlas, samimiyet, sebat ve devamlılık ise bizleri Allah’ın sonsuz rahmetine, mağfiretine ve rızasına ulaştıracaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, rahmet ayı Ramazan’ın gönüllerimize ferahlık, hanelerimize huzur, Muğla’mıza, ülkemize bereket ve tüm İslâm âlemine hayırlar getirmesini diliyorum. Kahramanmaraş merkezli depremlerde vefat eden kardeşlerimize Cenab-ı Haktan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.

Dualarımızı ve iyiliklerimizi insanlığın kurtuluşuna vesile kılmasını; Ramazan-ı Şerif’le birlikte tüm yeryüzünü, selamet ve sekinet yurduna dönüştürmesini Yüce Rabbimizden niyaz ediyorum. Ramazan ayınız mübarek olsun.”

Bu haber toplam 1095 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.