Karakuş, “Turizm yüzde 20 düşer”

Karakuş,  “Turizm yüzde 20 düşer”
MUTSO Yönetim Kurulu Üyeleri düzenledikleri toplantı ile Muğla basını ile bir araya geldi. Toplantıda konuşan MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş...

MUTSO Yönetim Kurulu Üyeleri düzenledikleri toplantı ile Muğla basını ile bir araya geldi. Toplantıda konuşan MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş son altı aylık dönemde MUTSO olarak yaptıkları projeleri anlatırken, “Artan jeopolitik endişeler, Rusya ile yaşanan gerginlik ve terör olayları 2016 yılı turizm gelirlerini olumsuz etkileyecektir” dedi.

MUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Karakuş, projelere arasında yer alan Yörük Köyü’nün son aşamaya geldiğini en geç 1 yıl içinde faaliyete geçeceğini belirtti. Başkan Karakuş, “alternatif turizme büyük katkı sağlayacağını düşündüğümüz Yörük Köyü Projesinin GEKA’dan tam destek aldığını ve konuya ilişkin protokolün proje ortakları arasında imzalandığını duyurmuştuk. Projenin geldiği noktaya değinecek olursak; uygulama projesi ihalesi sonuçlandı. Uygulama projesi çizimleri de önümüzdeki günlerde tamamlanarak, inşaat ihalesine çıkılacak. İç donanım ve Yörük Müzesinde sergilenecek olan eserlerle ilgili araştırma çalışmalarımız da devam etmekte. En geç bir yıl içinde Yörük Köyü Projemiz hizmete girecektir ”dedi.

Turizmi 12 aya yama projelerinin bir ayağını oluşturan Ecotrails projesinin de çalışmaları hakkında bilgi veren MUTSO Başkanı Karakuş, “Dalyan Turizm, Kültür ve Çevre Koruma Derneğ’inin koordinatörlüğünde yürütülen projeye Odamız ile birlikte Dalaman Belediyesi de ortaklık ediyor. Projenin genel amacı; Güney Ege bölgesinde alternatif turizm altyapısını güçlendirmek, yaygınlaştırmak ve geliştirmek, yaz aylarına sıkışmış bölge turizm sezonunu 12 ayı kapsayacak şekilde genişletmektir. Projenin son geldiği aşamada güzergâhlar belirlenmiş olup tabela çalışmaları ve yol işaretleri yapım aşamasında. Bu proje ile turizm sezonunu en az üç ay öne çekerek uzatmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Bir Turizm kenti olan Muğla’nın yaşanan terör olayları ve Rusya ile yaşanan gerginlikten kötü etkileneceğini belirten Karakuş, “Artan jeopolitik endişeler, Rusya ile yaşanan gerginlik ve terör olayları 2016 yılı turizm gelirlerini olumsuz etkileyecektir” diye düşünüyoruz.  2016 yılı için turizm verilerinin çok ta iç açıcı görünmediğini söyleyebiliriz. Bu yıl turizmde yüzde 20’lik bir düşüş öngörmekteyiz. Ancak bizler MUTSO olarak bu düşüşün daha da azaltılabilmesi için çeşitli çalışmalra yapıyoruz. Muğla’nın güvenli bir tatil beldesi olduğunu katıldığımız yurt içi ve yurt dışı fuarlarında insanlara anlatıyoruz” ifadelerini kullandı.  Hasan Telli

Bu haber toplam 660 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.