Kavaklıdere İlçesine 3 Yılda 41 Bin Ceviz Dikiliyor

Kavaklıdere İlçesine 3 Yılda 41 Bin Ceviz Dikiliyor
Kavaklıdere Ziraat Odası başkanı Saffet Karabıyık, ilçede bulunan çiftçilerin 3 yılda 41 bin ceviz fidesi talebinde bulunduğunu talebin tamamının karşılandığını...

Kavaklıdere Ziraat Odası başkanı Saffet Karabıyık, ilçede bulunan çiftçilerin 3 yılda 41 bin ceviz fidesi talebinde bulunduğunu talebin tamamının karşılandığını hedefin 200 bin olduğunu söyledi.

Kavaklıdere İlçesine Ziraat Odası henüz 3 yıl önce kurulmasına rağmen yapılan başarılı ve özverili çalışmalar sayesinde yörede faaliyet gösteren çiftçilerin talepleri eskizsiz karşılanıyor. Kavaklıdere Ziraat Bankasıyla zaten bil umum bankacılık hizmetleri alıyoruz ayrıca Milas Denizbank ve Yatağan Vakıfbank ile de tarımsal kredileri hallediyoruz’ diyen Kavaklıdere Ziraat Odası başkanı Saffet Karabıyık yapılan çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Karabıyık; ‘Yönetime geldikten sonra Yatağan Tarım Kredi Kooperatifiyle yaptığımız protokol ile çiftçilerimizin gübre gibi bilumum ihtiyaçlarını karşılamaya başladıklarını’ belirtti.

Karabıyık; ‘Üç yılda İlçemize 2013 de 9 bin, 2014 de 17 bin bu yıl da 15 bin olmak üzere 41 bin ceviz fidanı dikilecek. Bu yılki 15 bin fidanın 8 bini geldi dağıtımı yapılıyor önümüzdeki günlerde 7 bin fidan daha gelecek. Bilindiği üzere İlçemiz yaylalık dağlık alandır düz arazi çok azdır bu nedenle yörede ceviz ön plana çıktı. Genel olarak çiftçilerimiz çıplak kök Çetnır cinsi cevizleri tercih etmektedir. Bu tür kısa zamanda bol verim yapmaktadır. Çiftçinin yüzünü güldürmektedir. 200 bin ceviz hedefimiz tamamlandığında İlçede doğacak her çocuk artı bin lira Milli gelir kazançla dünyaya gelecektir. Yine geçen yıl 4 bin yerli cevize aşı yapılarak ırk değişikliği yapılmıştır. Odamız bünyesinde faaliyet gösteren İktisadi işletmemiz çiftçilerin ürünlerini pazarlamaktadır’ dedi.

Çiftçilerin her alanda hizmetkârı olduklarını belirten Karabıyık, Odamız 2 personel ile çiftçilerimizin ÇKS işlemleri, ceviz dışında zeytin ve diğer meyve fidanı taleplerini karşılamakta ve yaprak, toprak, su tahlili yaptırma işlerini üstlenmektedir2 ifadesini kulandı. Güzide Kasım

Bu haber toplam 410 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.