KÖYCEĞİZ SIĞLA ORMANINDA KÖPEKLERİ ZEHİRLEYEREK ÖLDÜRDÜLER

KÖYCEĞİZ SIĞLA ORMANINDA KÖPEKLERİ ZEHİRLEYEREK ÖLDÜRDÜLER
 MUHABİR
 İNTERNET EDİTÖRÜ
Muğla’nın Köyceğiz İlçesinde bulunan Anadolu Sığla Ormanında çok sayıda köpeğin zehirlenerek öldürülmesi tepkilere neden oldu. Ormanda zehirlenerek öldürülen 5 köpekten 2’si incelenmek üzere İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince laboratuvara gönderildi. Zehirlenen 2 köpeğin tedavisi ise veteriner gözetiminde sürüyor.

Muğla’nın Köyceğiz İlçesinde bulunan Anadolu Sığla Ormanında çok sayıda köpeğin zehirlenerek öldürülmesi STK’ların ve vatandaşların tepkisine neden oldu.

Ormanda zehirlenerek öldürülen 5 köpekten 2’si incelenmek üzere İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince laboratuvara gönderildi. Zehirlenen 2 köpeğin tedavisi ise veteriner gözetiminde sürüyor. Zehirlenerek öldürüldüğü düşünülen köpeklerin kısa bir süre aynı bölgede canlıyken çekilen görüntülerini izleyen hayvanseverler duygusal anlar yaşadılar.

Köpeklerin zehirlendiği bölgede inceleme yapan hayyanseverler, köpekleri zehirlemekte kullanılan zehrin bölgedeki göle ulaşmasından endişe duyduklarını da ifade ettiler.

whatsapp-image-2024-05-15-at-13-14-05-2.jpeg

Köyceğiz’de Sığla Ormanında yaşayan Doğa ve Orman Pedegog’u Dilay Sezer, Change. Org’ta açtığı kampanyada şu ifadeler yer verdi:

“Ben bir orman okulu eğitmeniyim. Her gün çocuklar ve aileleri ile Köyceğiz Anadolu sığla ormanında bulunan turizm rotası olan karabatak rotasındayım. Ancak, kim olduğu belirlenemeyen şahıslar tarafından bu güzel doğa alanına zehir atılmış olup, bölgede yaşayan köpekler zehirlenip öldüler. Dahası, kayıp köpekler var ve bu durum ciddi bir endişe kaynağıdır.

Bu durum sadece hayvanları değil, burada oynayan çocukları da tehdit ediyor. Bu zehirli maddeleri küçük çocuklar yiyebilirdi ve sonuçları felaket olabilirdi. Cehaletle savaşırken bu konuyla ilgilenen tüm kurumlara sesleniyoruz.

Doğanın korunmasını sağlamak için çalışan bir pedagog olarak, canımızın kastedildiği hissine kapılıyoruz. Bu nedenle adaletin sağlanmasını talep ediyoruz.

Zehri atanların bulunması için yetkililerden acil eylem bekliyoruz. Ayrıca daha fazla denetim ve koruma önlemi alınmalıdır ki böyle trajik olaylar tekrar yaşanmasın.

Ormanda yaşayan tüm canlıların ve orada vakit geçiren insanların güvenliği için, bu konuda hızlı ve etkili bir çözüm bulunması gerekmektedir. Bu dilekçeyi imzalayarak, Sığla Ormanı'ndaki zehirlenme olaylarının sorumlularının bulunması ve adaletin sağlanması için bize destek olabilirsiniz”

whatsapp-image-2024-05-15-at-13-14-05-4.jpeg

ORMANA GİDEN KÖPEK ZEHİRLENDİ

Köyceğiz Canları Koruma Platformu Üyeleri ise yaşanan köpek ölümlerinin yaşandığı bölgedede inceleme de bulunduklarını belirterek, sosyal medya da şu paylaşımları yaptılar:

"Dün Gülpınar sığla ormanında zehirlenerek ölen köpeklerin bulunduğu yere gittik. Kayıp bir canımız daha var, onu aradık. Bizimle ormana gelen ve yine bu bölgede yaşayan Sümbül de yürürken rahatsızlandı. Hemen veterinere götürüldü, zehirlenme bulguları nedeniyle serum takıldı. Ormanda yaşayan canlıların ve buraya gelen başta çocuklar olmak üzere herkesin yaşamı tehlikeye atıldı. Bunun sorumlularının bulunması ve adaletin sağlanması için susmayacağız sessiz kalmayacağız. Kayıp bir köpek daha var. Gönüllüler arama çalışmasına katıldı. Susmayacağız, ölümlere seyirci kalmayacağız”

OLAY SAVCILIĞA İNTİKAL ETTİ

Köpeklerin zehirlenmesi sonrasında Köyceğiz Belediye Başkanlığından yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“Dün gerçekleşmiş olan can dostlarımızın zehirlenmesi ile alakalı Belediyemiz başından beri olayın takipçisidir. Konu savcılığa intikal etmiş olup sonrasında Köyceğiz İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğündeki sorumlu veteriner hekimler tarafından numuneler alınarak gerekli laboratuvarlara gönderilmiştir. Belediye olarak konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Ancak zehirlenme olaylarında yasal olarak sorumluluk İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetki alanında olduğu için bizler sadece onlara yardımcı olabilmekteyiz. Mesnetsiz şekilde Köyceğiz Belediyesi ve Belediye Başkanımız Ali Erdoğan’ın hakkında konuyla ilgilenmediği huşunda yapılan sosyal medya paylaşımlarıyla alakalı yasal hakkımızın saklı olduğunu da belirtmek istiyoruz. Köyceğiz Belediyesinin ve Belediye Başkanımız Sayın Ali Erdoğan’ın ispatsızca ve vicdansızca suçlanmasına neden olan herkes hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır”

*İlgili haber Muğla Gazetesi yetkililerinin bilgisi dahilinde olmadan kullanılamaz ve paylaşılamaz.

whatsapp-image-2024-05-15-at-13-14-05-3.jpeg

Bu haber toplam 362 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.