Köyceğiz'de köpekler öldürülmüştü: Laboratuvar sonuçları bekleniyor

Köyceğiz'de köpekler öldürülmüştü: Laboratuvar sonuçları bekleniyor
 İNTERNET EDİTÖRÜ
Muğla’nın Köyceğiz İlçesinde bulunan Anadolu Sığla Ormanında çok sayıda köpeğin zehirlenerek öldürülmesi sonrasında, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince izmir’deki laboratuvara gönderilen sonuçların belli olması sonrasında, Köyceğiz Cumhuriyet Savcılığınca soruşturma başlatılacağı öğrenildi.

Muğla’nın Köyceğiz İlçesinde bulunan Anadolu Sığla Ormanında çok sayıda köpeğin zehirlenerek öldürülmesi İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince laboratuvara gönderilen sonuçların belli olmasının ardından Köyceğiz Cumhuriyet Savcılığınca soruşturma başlatılacağı öğrenildi.
Muğla’nın Köyceğiz İlçesinde bulunan Anadolu Sığla Ormanında 5 köpek zehirlenerek öldürülmüş, zehirlenerek öldürülen köpeklerden 2’si incelenmek üzere Köyceğiz İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince laboratuvara gönderilmişti.

Yetkililer İzmir’deki Tarım ve Orman Bakanlığı laboratuvarına gönderilen sonuçlarının bu hafta belli olacağına işaret ederek, laboratuvara gönderilen sonuçların belli olmasının ardından Köyceğiz Cumhuriyet Savcılığınca soruşturma başlatılacağı bilgisini verdiler.

Ormanda zehirlenen 2 köpek ise tedavilerinin tamamlanmasının ardından hayvanseverlere teslim edildi.

CANLI GÖRÜNTÜLERİ DUYGULANDIRMIŞTI

Zehirlenerek öldürüldüğü düşünülen köpeklerin kısa bir süre aynı bölgede canlıyken çekilen görüntülerini izleyen hayvanseverler duygusal anlar yaşamıştı.

Köpeklerin zehirlendiği bölgede inceleme yapan hayyanseverler, köpekleri zehirlemekte kullanılan zehrin bölgedeki göle ulaşmasından endişe duyduklarını da ifade ederek, yetkililerden gölden numune alınmasını talep ediyorlar.

1 HAFTADA 9 BİN 90 İMZA TOPLANDI

Köyceğiz’de Sığla Ormanında yaşayan Doğa ve Orman Pedegog’u Dilay Sezer, Change. Org’ta Köpeklere zehri atanların bulunması için başlatılan kampanyada 1 hafta içinde 9 bin 90 imza toplandı. Sezer, kampanya kapsamında 10 bin imza toplamayı hedefliyor.
Kampanyada, şu ifadeler yer alııyor:

“Ben bir orman okulu eğitmeniyim. Her gün çocuklar ve aileleri ile Köyceğiz Anadolu sığla ormanında bulunan turizm rotası olan karabatak rotasındayım. Ancak, kim olduğu belirlenemeyen şahıslar tarafından bu güzel doğa alanına zehir atılmış olup, bölgede yaşayan köpekler zehirlenip öldüler. Dahası, kayıp köpekler var ve bu durum ciddi bir endişe kaynağıdır.

Bu durum sadece hayvanları değil, burada oynayan çocukları da tehdit ediyor. Bu zehirli maddeleri küçük çocuklar yiyebilirdi ve sonuçları felaket olabilirdi. Cehaletle savaşırken bu konuyla ilgilenen tüm kurumlara sesleniyoruz.

Doğanın korunmasını sağlamak için çalışan bir pedagog olarak, canımızın kastedildiği hissine kapılıyoruz. Bu nedenle adaletin sağlanmasını talep ediyoruz.

Zehri atanların bulunması için yetkililerden acil eylem bekliyoruz. Ayrıca daha fazla denetim ve koruma önlemi alınmalıdır ki böyle trajik olaylar tekrar yaşanmasın.

Ormanda yaşayan tüm canlıların ve orada vakit geçiren insanların güvenliği için, bu konuda hızlı ve etkili bir çözüm bulunması gerekmektedir. Bu dilekçeyi imzalayarak, Sığla Ormanı'ndaki zehirlenme olaylarının sorumlularının bulunması ve adaletin sağlanması için bize destek olabilirsiniz”

whatsapp-image-2024-05-20-at-10-54-26-1.jpeg

OLAY SAVCILIĞA İNTİKAL ETMİŞTİ

Köpeklerin zehirlenmesi sonrasında Köyceğiz Belediye Başkanlığından yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verilmişti:

“Dün gerçekleşmiş olan can dostlarımızın zehirlenmesi ile alakalı Belediyemiz başından beri olayın takipçisidir. Konu savcılığa intikal etmiş olup sonrasında Köyceğiz İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğündeki sorumlu veteriner hekimler tarafından numuneler alınarak gerekli laboratuvarlara gönderilmiştir. Belediye olarak konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Ancak zehirlenme olaylarında yasal olarak sorumluluk İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetki alanında olduğu için bizler sadece onlara yardımcı olabilmekteyiz. Mesnetsiz şekilde Köyceğiz Belediyesi ve Belediye Başkanımız Ali Erdoğan’ın hakkında konuyla ilgilenmediği huşunda yapılan sosyal medya paylaşımlarıyla alakalı yasal hakkımızın saklı olduğunu da belirtmek istiyoruz. Köyceğiz Belediyesinin ve Belediye Başkanımız Sayın Ali Erdoğan’ın ispatsızca ve vicdansızca suçlanmasına neden olan herkes hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır”

Bu haber toplam 99 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.