KÜDÜR’DE MERA ŞENLİĞİ VAR

KÜDÜR’DE MERA ŞENLİĞİ VAR
Bodrum Yalıkavak’ın en değerli merası Küdür’de, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından “Mera Şenliği” düzenlenecek.

2021 yılında Cumhurbaşkanlığı tarafından “Kesin Korunacak Hassas Alan” ilan edilen ve 2022 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “Mera Islah ve Amenajman Projesi” başlatılan Bodrum Yalıkavak Mahallesi Küdür Yarımadası’nda “Mera Şenliği” düzenlenecek.

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün 2022 yılında Bakanlık onayıyla başlattığı 1.559.500 TL bütçeli mera ıslahı çalışmaları kapsamında bölgedeki yabancı otlar temizlendi, üstten tohumlama ve gübreleme yapılarak meranın ot verim ve kalitesi artırılarak besicilerin kullanımına açıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından çobanların kullanımına sunulmak üzere Küdür Yarımadası’nın farklı noktalarına 4 adet sıvat ve 4 adet gölgelik yerleştirildi.

KÜDÜR, KESİN KORUNACAK HASSAS ALAN

Yalıkavak, Geriş ve Gökçebel’deki hayvan sahibi çiftçilerin kullanımına açılan Küdür Merası’nın, 550 ada 59 parselde kayıtlı Kamu Orta Malları siciline kayıtlı kadimden beri “mera” olarak kullanılan 4.112.796 m² yüzölçümündeki taşınmaz, 2021 yılında Cumhurbaşkanlığı tarafından “kesin korunacak hassas alan” ilan edilmişti.

Konumu itibariyle dünyanın en değerli merası olma özelliği taşıyan eşsiz güzellikteki taşınmaz üzerinde 3 Mayıs 2023 Çarşamba günü saat 14:00’te, yerel halkın ve başta depremzedeler olmak üzere çocukların katılımıyla yapılacak mera ıslah açılışı, şenliğe dönüştürülerek Küdür’ün korunması yönündeki çalışmaların tanıtılması ve farkındalığın artırılması amaçlandı. Küdür Mera Şenliği kapsamında, çocuklara yönelik eğlenceli oyun ve etkinlikler ile yazlık sebze fidesi dağıtımı ve ikramlar olacak.

-TEMEL IRMAK

Bu haber toplam 877 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.