KULLANILMAYAN ÖDENEK TEPKİSİ

KULLANILMAYAN ÖDENEK TEPKİSİ
Kamu kurumlarının 2015 yılı değerlendirmesi ve 2016 yılında yapılacak çalışmalar ile ilgili brifingleri başladı. Tuna Otel’de gerçekleşen ilk toplantıda...

Kamu kurumlarının 2015 yılı değerlendirmesi ve 2016 yılında yapılacak çalışmalar ile ilgili brifingleri başladı. Tuna Otel’de gerçekleşen ilk toplantıda Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) 112 Acil Çağrı Merkezi, Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, İl afet Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) birimleri 2015 yılında yaptıkları çalışmalar ve 2016 yılı hedeflerini slayt eşliğinde sundu. 

VATANDAŞ ODAKLI HİZMET

Toplantı öncesi açıklama yapan Muğla Valisi Amir Çiçek, Muğla’nın her alanda huzurlu ve hoşgörülü bir kent olduğunu söyledi. Bu huzur ve güvenin oluşmasında tüm kamu kurumlarına büyük görevler düştüğünü açıklayan Vali Çiçek, “Amacımız Muğlalılara, seyahat amacıyla gelen yerli ve yabancılara en iyi hizmeti sunmak. Bizim yaptıklarımız herkese açık, şeffaf ve hesap verilebilir olmalı. Kamuoyu ile paylaşamayacağımız hiçbir şeyimiz yok. Ne yapıyorsak vatandaşlarımız ile birlikte yapıyoruz. İşimiz yatırımları takip edip zamanında bitirerek vatandaşın hizmetine sunmak. Vatandaş odaklı hizmet anlayışı ile çalışmak zorundayız” dedi.

“MUĞLA EMEKLİ OLMAK İÇİN GÖREV YAPILACAK İL DEĞİL”

Geçmişte bazı kamu görevlilerinin Muğla’ya emeklilik sürecini geçirmek için geldikleri bir il intibası oluşturulduğunu belirten Vali Çiçek, “Muğla emekli olmak için görev yapılacak bir il değil. Muğla Türkiye’nin en önemli turizm, maden, narenciye ve hizmet üretileceği bir il. Bu düşüncede olan arkadaşlarımız varsa kusura bakmasınlar” dedi.

114 MİLYON TL ÖDENEĞİN 77,5 MİLYON TL’Sİ KULLANILMADI

Yatırım İzleme Müdürü H. Cahit Tüfekçi, 2015 yılı yatırım ödeneklerinin toplamının 114 milyon 216 bin 602 TL olduğunu, bu ödeneğin 36 milyon 569 bin 765 TL’sinin kullanıldığını, 77 milyon 646 bin 836 TL’sinin kullanılmadığını açıkladı. Yapılan harcamalarda ilk sırayı 28 Milyon 367 bin TL ile Milli eğitim ilk sırada yer alırken, 4 kurumun gelen ödenekleri hiç kullanamadığı görüldü.

ÖDENEKLERİN KULLANILMAMASINA TEPKİ

Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı tarafından verilen brifingde ödeneklerin büyük bir bölümünün kullanılmamasını değerlendiren Vali Çiçek, imar konusunda yaşanan sıkıntıların bulunduğunu açıkladı. Yatırım ve hizmetlerde kamu menfaatinin düşünülmesi gerektiğini belirten Çiçek, “Ödeneklerin kullanılmamasının önemli bölümü imar konusundan kaynaklanıyor. Yatırım yapılamıyor. Yasakçı bir zihniyet ile iş yapamayız. Orman, SİT, Özel Çevre diyerek işler durmaz. Yasaların dışına çıkın demiyorum. Koruyarak kullanabiliriz. Amacımız bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek. Bazı kişilerin vesayetine mahkûm değiliz. Kimse kusura bakmasın. O olmazsa başka birisi olur. Gelen ödenekleri kullanmamak marifet değil, o ödenekleri vatandaşlarımızın yararlanacağı, kamu yararı gözetilerek kullanmak önemli” dedi.

Bu haber toplam 587 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.