Kurumlardan brifig alıyor

Kurumlardan brifig alıyor
Muğla Valisi Amir Çiçek, İl Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç'tan brifing aldı. Müdürlük bünyesindeki yöneticilerle tanışan Çiçek, binadaki odaları...

Muğla Valisi Amir Çiçek, İl Milli Eğitim Müdürü Tamer Kırbaç'tan brifing aldı. Müdürlük bünyesindeki yöneticilerle tanışan Çiçek, binadaki odaları tek tek gezdi.

Brifingde eğitimin önemine dikkat çekerek, yapılması gereken konular üzerinde duran Vali Çiçek, "Mümkün mertebe ilimizde açık kadro bırakmayacağız. Okullarda sorumlu bir yönetici olacak. Süreklilik bizde esastır, okullarımız yöneticisiz kalmamalı. Diğer yandan okul öncesi eğitim gerçekten çok önemli. Velilere bu bilinci aşılamalı, bilinçlendirme çalışmalarına devam etmeliyiz. Bu konuda çalışmalarımızı hızlandıralım. Okullaşma oranlarını artıralım. Eğitimdeki verimliliği nasıl arttırırız, onu düşüneceğiz. Eğitim alması gereken kim varsa onları eğitim şemsiyesi altına almalı, mümkün mertebe şemsiyemizi geniş tutmalıyız. Gerekiyorsa tarım işçisi olarak ilimize gelen ailelerin bulunduğu yerlerde, çocukları eğitime dahil edebileceğimiz proje geliştireceğiz. Amacımız, eğitimden kimseyi mahrum etmemek. Çocuklarımızı temel eğitim hakkından mahrum edemeyiz. Eğitim alamayan bir çocuk, toplam kaliteyi düşürür ve sağlıklı bir toplumun gelişmesini engeller." ifadelerini kullandı.

Amir Çiçek, öğrencileren yeteneği ve kapasitesine göre yön verilmesi gerektiğini belirterek, "Meslek liselerini yaygınlaştırmalıyız. Ara elemana çok ihtiyacımız var. Eğitim kişiye en kısa zamanda iş sağlamalı, aynı zamanda da kişiliğini geliştirmeli. Ezberci değil araştıran, sorgulayan, yeni şeyler icat eden çocuklar yetişmeliyiz. Çocuklarımıza imkan yaratalım. Çocuk hangi alanda iyiyse aileleri ona yönlendirelim. Kariyer günleri hazırlatalım. Vali, kaymakam, hâkim, öğretmen, gazeteci gibi meslek sahibi kişilerle öğrencileri bu program çerçevesinde buluşturalım. Engellilerin eğitimini de gözönünde bulundurmalıyız. Rehberlik araştırma merkezleri, gençlerimizin psikolojik sıkıntılarına rehberlik yapacak projeler geliştirmeli. Son zamanlarda gündemde olan uyuşturucu madde gibi kötü alışkanlıklara karşı gençlerimize uyarılarda bulunmamız, ailelere, öğretmenlere, öğrencilere yönelik kişisel gelişim seminerleri vermemiz gerekir. Uzmanlarımız bilgilerini paylaşsın. Bunları yaparsak eğitimde kaliteyi arttırırız." dedi.

Eğitimin daha etkili ve sürdürülebilir yapılması halinde kalitenin artacağını vurgulayan Vali Çiçek, "Projelerde gönüllülük önemli. Milli Eğitim camiasında proje kabiliyeti olan arkadaşları tespit edelim. Dünyadaki gelişmeleri yakından takip edelim. Kurumlar, bakanlıklar, sivil toplum kuruluşları projelerde paydaş olsun. Projeler nitelikli olsun, farkındalık yaratsın. Ekibimiz dinamik, nitelikli olsun. Değerlere önem vermeliyiz. Eğer kişi değerlerini bilmezse, görmezse geleceği karanlık olur. Tarih, saygı ve sevgi, geçmiş, örf ve âdet, bunların hepsi çok önemli. Eğer ailede çocuk saygıyı ve değerlerini öğrenmezse okulda bu sorun olur. Bireyi mutlu edeceksin ki toplum huzurlu olsun. Bu işi hep birlikte yapacağız. Yaparken de iddialı olalım. Ayağımızı yere sağlam basalım." şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 507 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.