Mehmet Sert: “Kiraladığınız veya satın aldığınız gayrimenkulünüz mezarınız olmasın”

Mehmet Sert: “Kiraladığınız veya satın aldığınız gayrimenkulünüz mezarınız olmasın”
Emlak Müşavirleri Federasyonu (EMFED) Başkan Vekili Mehmet Sert, 6 Şubat 2023 tarihinde merkezi Kahramanmaraş  Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7,7 büyüklüğünde 11 ilde yaşanan deprem felaketlerinin ardından deprem sonrası emlak, gayrimenkul, inşaat ve konutlarla ilgili gelişmeler hakkında açıklamalarda bulundu.

Mehmet Sert, deprem sonrası felaketi fırsata çevirmek isteyen bazı gayrimenkul ve konut sahiplerinin kira ücretlerini fahiş fiyatlara yükselmesini, yüksek kira ücreti isteyenleri sert bir dille eleştirdi. Sert, “Sizler vicdanınızı nereye kaldırdınız, hiç mi acıma duygunuz yok, O paralar sizi memnun edecek mi, Yarın sizin o evlerinizin mülklerinizin yıkılmayacağını, sizlerin de depreme yakalanmayacağınızın garantisi var mı? Siz hiç Allah'tan korkmaz mısınız? İşte gördük 20  kat dairesi olanda, o dairelerde kirada oturanlarda aynı sokakta aynı yerde yaşam savaşı veriyor, yakınlarını arıyor. 

Ama unutmayın, halkımız sizleri unutmayacak ve önce  vicdanlarınızda sonra hukuki olarak devletimizin ilgili kurumlarında yargılanacak ve gerekli cezayı alacaksınız. Unutmayın bir gün o eviniz ve iş yeriniz başınıza yıkılabilir. Mülk Allah'ındır boşuna denmiyor. Sizi para bile kurtaramayacak. İlahi adalette paranın önemi yok bunu unutmayınız” dedi.

“GAYRİMENKULÜNÜZ MEZARINIZ OLMASIN”

Sert açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Artık bunda sonra yaşanan deprem sonrası gayrimenkul alacaklar ile iş yeri ve konut kiralamak isteyenlere hayati  önerilerde bulundu. Depremde de görüldüğü gibi sağlam depreme dayanıklı yapılarda en küçük çatlak bile oluşmadığını, en küçük bir hasar olmadığını gördük. Burada da vicdanlar konuşuyor. İnşaatın demirinden, çimentosundan, betonundan çalmayan müteahhitlerin yaptığı binalar kendilerinin onur tablosu olduğunu belirterek işlerini doğru dürüst yapan müteahhitlere ve denetim firmalarına, ruhsat veren kurumlara minnettarız. 

Ancak inşaat maliyetlerinden kısmak için inşaatın tüm gereksinimlerinden çalan, işini doğru düzgün yapmayan tüm paydaşlardan ise bu kadar insanın vebalinin omuzlarında olduğunu unutmamalarını çaldıklarının aslında paradan değil hayatlar olduğunu unutmamalıdırlar.

Sizler nasıl araba kiralarken veya tatil yeri seçerken yada marketten pazardan domates alacağınız zaman en iyisini ve en sağlamını almayı seçiyor, araç alırken ekspertiz raporu istiyorsanız gayrimenkul kiralarken ve ya satın alırken kesinlikle aynı hassasiyeti taşıyın ve aldığınız veya kiraladığınız gayrimenkul mezarınız olmasın.

“SADECE MÜTEAHHİTLERDEN DEĞİL TÜM PAYDAŞLARDAN HESAP SORULMALIDIR”

Yıkılan binaların müteahhitlerin hesap vermesi için Devletimiz tarafından  hukuki olarak hesap vermeleri sağlanırken, sorumluluk sadece müteahhitlerin olmamalı bu inşaatın yapımından bitimine kadar tüm paydaşlardan hesap sorulmalıdır. İşini düzgün yapmayan tüm herkes yargı önünde gerekli cezayı çarptırılmalı ve bu mesleklerden  bir daha yapmamak üzere ihraç edilmeli ve  gerekli yaptırımlar uygulanmalıdır.

 

Son yıllarda sektördeki karlılık ve talebin çok olmasıyla her önüne gelenin müteahhitlik işine el attığını ve işin ehil olmayan insanlar tarafından yapıldığını gördüklerini belirten sert kolonların ve taşıyıcıların nasıl yapıldığı yapılan denetimlerde televizyondan görünce bu kadar da olmaz denilen görüntülerin ortaya çıktı. Yapı denetim firmalarının ücretleri kesinlikle Devlet tarafından ödenerek tarafsızlık ilkesi korunmalıdır.

“MESLEKTAŞLARIMIZDAN DA RİCAMIZ VAR”  DİYEREK ÇAĞRIDA BULUNDU!

Değerli meslektaşlarım, bildiğiniz üzere sektörümüzde son günlerde fiyatların artmasından sanki emlakçılar sebep oluyor gibi algı yaratıldığını, ancak emlakçının görevi alıcı ile satıcıyı buluşturmak ve tarafların anlaşmalarına sağlamak olduğunu belirterek ancak bizlerin pazarlama faaliyetlerimizde ve eğitimlerimizde her zaman belirttiğimiz gibi doğru fiyatı belirlenebilmesi için yerinde ekspertiz yapmanın en uygun yol olduğunu, yüksek fahiş fiyat isteyen satıcıların gayrimenkullerinin satılmasında özellikle hizmet vermeyiniz diyerek tavsiyede bulundu. Depremzede vatandaşlarımıza karşı özellikle hassasiyetle yaklaşınız. Onlara yardımcı olalım kolaylık sağlayalım. Gerekirse sizlerde uygun görürseniz hizmet bedellerimizden belli oranda fedakarlık yapalım. Burada takdir tamamen sizlere ait. Depremzedelerin yardım organizasyonlarında ve yerleştirilmesinde hizmet bedeli almayan ve kolaylık sağlayan tüm meslektaşlarımızdan Allah hepinizden razı olsun.

Son günlerde emlak danışmanı arkadaşlarımıza karşı acımasız bir algı yürütülüyor. Değerli halkımız bizler ofislerimizin sürekliliği ve  mesleğimizin devam etmesi, bizlerin yaşamları ve hayatlarımızın devam etmesi için hizmet bedeli ile geçimimizi sağlıyoruz. Sizler nasıl marketten veya alışverişlerde ücret ödüyorsanız, Mali müşavirinize, Avukatınıza ödeme yapıyorsanız bizde aynı serbest meslek mensubuyuz. Kanun ve yönetmeliklerce belirlenmiş kurallara göre mesleğimizi yapıyoruz. Bakmakla yükümlü olduğumuz ailelerimiz ve Devlete karşı sorumluluklarımız var. Bizler bu depremde yine yardım organizasyonlarında elimizden geldiğince fazlasını yapmaya çalıştık ve hala yapmaya çalışıyoruz diyerek, meslektaşlarına haksızlık yapılmasını asla kabul etmediklerini belirtti.”

“DENETLEMELER BAŞLADI VE DENETİMLER ARALIKSIZ DEVAM EDECEK!”

EMFED Başkan Vekili Sert, deprem sonrası artan fahiş fiyat uygulaması ve önceki kiracıları mobbing uygulayan mülk sahiplerine karşın Devletin yetkili kurumlarınca denetlemelerin başladığını, bazı gayrimenkul sahiplerine cezalar uygulandığını, fahiş fiyat uygulayanlara ağır yaptırım ve maddi cezaların verilmeye başlandığını belirterek bu konuda kamuoyunda dikkate alınmasını belirtti. Bu konuda mağdur olan vatandaşların Ticaret il Müdürlüklerine ve Maliye'ye bildirimde bulunmalarını belirtti.

Bu haber toplam 680 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.