MEZARI BAŞINDA ANILDI

MEZARI BAŞINDA ANILDI
Türk edebiyatının usta şairi Can Yücel, 16'ncı ölüm yıldönümünde Muğla'nın Datça İlçesi'ndeki mezarı başında anıldı.Uluslararası Knidos Kültür...

Türk edebiyatının usta şairi Can Yücel, 16'ncı ölüm yıldönümünde Muğla'nın Datça İlçesi'ndeki mezarı başında anıldı.Uluslararası Knidos Kültür ve Sanat Akademisi'nde (UKKSA) 'Can Baba'ya Bin Selam' adıyla 12- 14 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen anma etkinliği kapsamında, Türkiye'nin dört bir yanından gelen onlarca şair, yazar ve sanatçı Can Baba'nın mezarı başında toplandı.

Mezarlıktaki anma töreni, Datça Belediye Başkanı CHP'li Gürsel Uçar ve UKKSA Başkanı Nevzat Metin tarafından Can Yücel'in kabrine çiçek bırakılması ile başladı. Belediye Başkanı Gürsel Uçar şairden övgüyle söz ederek, "Can Baba, Datça'yı Datça yapan değerleri, doğasını ve denizinin güzelliğini en iyi anlatan şairlerdendi. Demokrasi ve emek mücadelesinin ne kadar yiğitçe olduğunu biliyorum. Ruhu şad olsun" dedi.Gazeteci ve televizyon programcısı Nebil Özgentürk de Fikret Otyam, Yaşar Kemal ve Can Yücel gibi 1950 kuşağı denilen muhteşem insanların birer birer bu dünyadan göç ettiklerini belirterek, "Onlar, olağanüstü onurlu hayat sürdüler. Yaşadıkları sürece, tüm işkence ve hapislere rağmen dimdik ayakta kaldılar" diye konuştu.Can Yücel'i asi bir adam olarak tanıdığını ifade eden Özgentürk sözlerini şöyle sürdürdü:"Dünyanın en güzel asisiydi. Çok üzülüyorum, keşke Datça halkı da bugün burada mezarı başında olsaydı. Kırıldım, içim burkuldu. Bu adamlar ölümsüzler… Burada 50 kişilik güzel bir insan grubu var. Oysa ölüm yıldönümlerinde, öleni anmaktan öte onun şiirlerini veya yaptıklarını anmak gerekir. Biliyorsunuz Can Baba'nın mezarı daha önce kırıldı. Bu saldırılar karşısında buraya daha kalabalık kitlelerin gelmesi gerekiyor. Niye böyle oluyor? Son 15 yıl bizi paramparça etti."Ressam Muzaffer Akyol da şairin mezarı başında az sayıda insanın bulunmasına sitem ederek, "Sevgili dostlar, Bodrum denilince aklımıza Cevat Şakir geliyor. Bodrum'un enerjisi, Cevat Şakir ile bütünleşerek, güçlenerek yayıldı. Datça halkı bilmeli ki Can Yücel'in Datça'da var olması, Datça'nın enerjisini, rengini, anlayışını, emeğini, gücünü ve tarihini daha da yaygınlaştıracaktır. Bu akan bir nehir gibidir. Önüne hiç kimse geçemez. Kabri saldırıya uğrasa da, herkes bilmelidir ki, bu gerçeğe kimse engel olamayacaktır" dedi.Buradaki tören, şair Nevzat Çelik tarafından okunan şiirin ardından, tüm şair, yazar ve sanatçılar Eski Datça Mahallesi'ndeki Can Evi'ni ziyaret etti. Can Yücel'in hasta yatağındaki eşi Güler Yücel'e 'geçmiş olsun' dileğinde bulunulmasından sonra anma etkinlikleri sona erdi.

Bu haber toplam 650 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.