MİLLETVEKİLİ UZUN’DAN SEÇMENE ÇAĞRI: “28 MAYIS’TA MUTLAKA SANDIĞA GİDİN”

MİLLETVEKİLİ UZUN’DAN SEÇMENE ÇAĞRI: “28 MAYIS’TA MUTLAKA SANDIĞA GİDİN”
.

Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) milletvekili seçilen Av. Cumhur Uzun, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna yönelik Muğla Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu. 14 Mayıs birinci tur seçimlerinde mevcut iktidarın güvenoyu alamayarak seçimi kazanamadığını kaydeden Milletvekili Uzun, “28 Mayıs günü yapılacak olan seçimlerde mevcut Cumhurbaşkanı ve icraatlarını beğenmeyenler toplu olarak bir araya getirilebildiğinde ve seçime katılmamış halkımızın tekrar sandıklara gelmesi sağlanabildiğinde, Türkiye yüzde 50’nin oldukça üzerindeki bir oranla değişimi istediğini bu iradeyi ortaya koyacaktır” dedi.

14 Mayıs’ta yapılan milletvekili seçimlerinde CHP Muğla’dan birinci sıra milletvekili seçilen Av. Cumhur Uzun, ikinci tura ilişkin gazetemize yaptığı açıklamada, 14 Mayıs birinci tur seçimlerinde mevcut iktidarın güvenoyu alamayarak seçimi kazanamadığını dile getirdi.

“CUMHURBAŞKANIMIZ HALKTAN GÜVENOYU ALAMAMIŞ DURUMDADIR”

“Millet İttifakı yüzde 44 buçukluk bir oy oranıyla halkın tamamının yüzde 50’sinin güvenini sağlayarak iktidar olamamıştır fakat seçim sonuçları mevcut Cumhurbaşkanını istemeyenlerin oyları isteyenlerin oyundan daha fazladır” açıklamasında bulunan Milletvekili Uzun, “14 Mayıs seçimlerinde aslında cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini savunan ve şuan ki Cumhurbaşkanımız toplumdan halktan güvenoyu alamamış durumdadır. Yüzde 52 oranındaki bir seçimle işbaşına gelmiş olan Sayın Cumhurbaşkanımız halkın yüzde 49 buçuk oyuyla yüzde 50’nin altında kalan ve bu haliyle mevcut sistem üzerinde güvenoyu sayılabilecek bu oylamada halkın yarıdan fazlasının güveninin olmadığını ortaya koyan bir sonuçla karşılaşmıştır. Bu nedenle 14 Mayıs birinci tur seçimleri için söylenebilecek olan şey mevcut iktidar güvenoyu alamayarak seçimi kazanamamıştır. Tabi ki bunun karşısında olan ve ittifak halinde seçime giren grubun CHP Genel Başkanını aday gösterdiği Millet İttifakı yüzde 44 buçukluk bir oy oranıyla halkın tamamının yüzde 50’sinin güvenini sağlayarak iktidar olamamıştır fakat seçim sonuçları mevcut Cumhurbaşkanını istemeyenlerin oyları isteyenlerin oyundan daha fazladır. Bu gerçek karşısında bölünmüş 2 aday arasında oluşan matematik ilk turda oyların bir kişi üzerinde toplanmasına engel olmuş ve çoğunluk elde edilememiştir” dedi.

“HALKIMIZIN FERASETİNE GÜVENİYORUM”

28 Mayıs seçimlerinin Türkiye açısında yaratacağı sonucun sandıklara katılımın yüksek ve mevcut iktidardan memnun olmayanların bir araya gelerek yaratacağı bir sonuç olacağını kaydeden Milletvekili Uzun, “28 Mayıs günü yapılacak olan seçimlerde mevcut Cumhurbaşkanı ve icraatlarını beğenmeyenler toplu olarak bir araya getirilebildiğinde ve seçime katılmamış halkımızın tekrar sandıklara gelmesi sağlanabildiğinde Türkiye yüzde 50’nin oldukça üzerindeki bir oranla değişimi istediğini bu iradeyi ortaya koyacaktır. Bu nedenle 28 Mayıs seçimlerinin ülkemiz açısında yaratacağı sonuç sandıklara katılımın yüksek olduğu ve mevcut iktidarın icraatlarından memnun olmayanların bir araya gelerek yarattıkları bir sonuç olacaktır. Ben halkımızın ferasetine güveniyorum ve 28 Mayıs seçimlerinde 2 seçenekten birisi olan bunlardan bir tanesinin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini savunan şuan ki iktidar karşısında Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemden yana olan gurubun galip geleceğine yürekten inanıyorum. Halkımızın da buna inanmasını canı gönülden talep ediyorum. Yeterli sandıklara gelinsin ve değişimden yana oy kullanılsın” şeklinde konuştu.

“SANDIK GÜVENLİĞİ MESELESİ ŞAİBELER NEDENİYLE BİRİNCİL DERECEDE ÖNEMLİ KONU HALİNE GELMİŞTİR”

Sandık güvenliğine ilişkin açıklamada bulunan Milletvekili Uzun, “Elbette sandık güvenliği ülkemiz açından son derece önemli aslında seçmenin hiçte düşünmemesi gereken sandık güvenliği meselesi ülkemizin daha önce yapmış olduğu seçimlerde yaratılan şaibeler nedeniyle birincil derecede önemli konu haline gelmiştir. Seçmenimizde buna ilişkin kaygılar yaşanmakta, bu seçimde de benzer kaygılar yaşanmıştır. Ancak partimiz ülkenin dört bir yanındaki bütün sandıklarda, sandık güvenliği konusunda gerekli tedbirleri almıştır. Bununla ilgili kamuoyunda şuanda yaşanmakta olan bir kısım farklı bilgilendirmeler mevcuttur. İnsanın bulunduğu her yerde hata riski her zaman vardır fakat bu hatanın minimalize edilmesine olanak veren hatta ortadan kalkmasına olanak veren sistemimiz mevcuttur. Şuanda da kamuoyunda sıkça konuşulan ıslak imzalar ile bilgisayar giriş kayıtlarının birebir örtüşmediğine ilişkin bir iddia bizimde gündemimizdedir. Bu yüzden Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 2 bin 261 sandığa, milletvekilleri seçimlerinde 4 bin 740 sandığa itirazlarını iletmiş bulunmaktadır. Zaten bu itiraz mekanizması bu tür yanlışlıkların düzeltilmesi için var olan bir mekanizmadır. Bu itirazlar çerçevesinde Yüksek Seçim Kurulu tarafından var ise yanlış girişler düzeltilecektir ve bu yanlış girişlerin düzeltilmesi durumunda bugün var olduğu düşünülen yüzde 49,50 ile yüzde 44,50 arasındaki farkın daralacağı görülecektir. Her nedense hatalar CHP’nin aleyhine yaratılmış hatalar olarak gözükmektedir ve bu nedenle itiraz edilmiştir. Ancak bütün bunlara rağmen seçimin birinci turda tamamlanmadığı yine tarafımızdan bilinebilmektedir, ıslak imzalı tutanaklar sayesinde buna vakıfız” dedi.

“SEÇMENLERİMİZ SEÇİM GÜVENLİĞİ NEDENİYLE BİR ENDİŞE YAŞAMASIN”

Seçmene sandıklara gidip oy verilmesi çağırısında bulunan Milletvekili Uzun, “Önümüzdeki seçimlerde yine aynı ciddiyetle hatta belki de daha yüksek orandaki bir ciddiyetle sandıklara sahip çıkılacaktır. Bununla ilgili daha önce görevlendirilen arkadaşlar yine görevlerinin başındadır. Bir kolaylığımız var, önümüzdeki 28 Mayıs’ta yapılacak olan seçimler 2 aday arasında gerçekleşecektir. Bu nedenle tasrifinde ve değerlendirmesi süratle yapılabilecek ve hata riskinin daha az olacağı belki de hiç hata yapılmasına olanak veren seçimler halinde gerçekleştirilecektir. Bu nedenle seçmenlerimizin sandıklara gitmek noktasında seçim güvenliği nedeniyle bir endişe yaşamamasını ve sandık güvenliği konusunda bir kaygılarının bulunmamasını sizler aracılığıyla iletmek isterim. Onlar sandıklara giderek tercihlerini kimden yana olursa olsun belirtsinler ve daha sonraki işler siyasi partilerin işi. Elbette partimiz bu konuda gerekenleri istisnasız yapacaktır” diye konuştu.

(GÜZİDE KASIM)

Bu haber toplam 1791 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.