MİLLETVEKLİ ERBAY: “KALICI YAZ SAATİ UYGULAMASINA SON VERİLMELİ”

MİLLETVEKLİ ERBAY: “KALICI YAZ SAATİ UYGULAMASINA SON VERİLMELİ”

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay’ın Kalıcı Yaz Saati Uygulaması ile ilgili basın açıklaması yaptı. Erbay, kalıcı yaz saati uygulamasına biran önce son verilmesi gerektiğini belirtti.CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay Kalıcı...

A+A-

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay’ın Kalıcı Yaz Saati Uygulaması ile ilgili basın açıklaması yaptı. Erbay, kalıcı yaz saati uygulamasına biran önce son verilmesi gerektiğini belirtti.

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay Kalıcı Yaz Saati Uygulamasına biran önce son verilmesi gerektiğini söyledi. Yaz saati uygulamasının kalıcı hale getirilmesinin sonuçlarının açıklanması için verdiği soru önergesine gelen cevapta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin hazırladığı raporu işaret etmesini eleştiren CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, “Bakanlık, yaz saati uygulamasının kalıcı hale getirilmesini İTÜ tarafında yapılan bir bilimsel çalışmaya ve rapora dayandırıyor. Ancak bu raporu bugüne kadar gören okuyan kimse yok. Defalarca sormamıza rağmen rapor tarafımıza iletilmedi” dedi.

“RAPORU GÖREN YA DA OKUYAN KİMSE YOK”

CHP’li Erbay, yaz saati uygulamasının kalıcı hale getirilmesinin detaylarının açıklanması için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın cevaplaması istemiyle soru önergesi vermişti. Bakanlık tarafında verilen cevapta uygulamanın yaklaşık 10 milyar TL tasarruf sağladığı ifade edildi.

Bakanlıktan gelen cevabı eleştiren Milletvekili Erbay, “Bakanlık uygulamanın başlamasından bu yana yaklaşık 10 milyar TL tasarruf yapıldığını açıklamış. Bu tasarruf yapıldıysa elektrik tüketim verilerini açıklayın. Hangi yıl, hangi ay, hangi hafta, hangi gün ne kadar elektrik tüketilmiştir?  Referans olarak da İTÜ’nün raporunu gösteriyorlar. Bugüne kadar bu raporu gören ya da okuyan kimse yok. Böyle bir rapor varsa neden kamuoyuyla paylaşılmıyor. Burada akıllara şu sorular geliyor; ya böyle bir rapor yok, Bakanlık yurttaşlara doğruyu söylemiyor ya da bu rapor bilimsel verilere dayanmıyor. Raporda ileri sürülen veriler çürütüleceği için Bakanlık açıklamaktan kaçınıyor” şeklinde konuştu.

“ÖZELLİKLE DE KADIN YURTTAŞLARIMIZ TEDİRGİNLİK YAŞAMAKTA”

Bakanlığın verdiği cevapta saat uygulamasındaki değişimle kaygı, stres ve depresyon gibi olumsuzlukların daha az yaşandığının iddia edildiğini belirten CHP’li vekil şunları kaydetti; “Milyonlarca çocuğumuz ve yurttaşlarımız sabahın çok erken saatlerinde, kör karanlıkta okuluna ve işine gitmek için sokaklara çıkmak zorunda kalıyor. Kısalan uyku süresi ve uyku veriminin azalması nedeniyle çocuklarımızda merkezi sinir sistemi, endokrin, dolaşım ve bağışıklık sistemini olumsuz etkilediği bilimsel bir gerçektir. İşine giden yurttaşlarımız, özellikle de kadın yurttaşlarımız tedirginlik yaşamaktadır.

Kalıcı yaz saati uygulamasına bir an önce son verilmesi çağrısında bulunan Erbay, “Öğrencilere ve yurttaşlara adeta zulme dönen bu uygulamaya derhal son verilmelidir. Yandaş şirketler kar etsin diye bu ülkenin çocukları ve yurttaşlarına bu zulüm kabul edilemez” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.