MUÇEP GÖKOVA MECLİSİ: “YASAL İZİNLERİNİN OLMADIĞI ANLAŞILMIŞTIR”

MUÇEP GÖKOVA MECLİSİ: “YASAL İZİNLERİNİN OLMADIĞI ANLAŞILMIŞTIR”

Ula'ya bağlı Gökçe Mahallesinde Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi içerisinde olan bir alanda 13-16 Temmuz 2022 tarihleri arasında Çağdaş Fest isimli bir Müzik Festivali yapılacağının ilan edilmesi tepki toplamıştı. Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Gökova Meclisi, müzik festivalinin gerekli yasal izinlerinin olmadığını öne sürdü.

A+A-

Ula’da Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi içerisinde olan bir alanda yapılması planlanan müzik festivali birçok kesim tarafından tepki toplamıştı.

MUÇEP Gökova Meclisi’nce yapılan açıklamada, müzik festivalinin gerekli yasal izinlerinin olmadığını öne sürdü.

“İPTAL EDİLMESİ İÇİN ÇAĞRIMIZI YENİLİYORUZ”

MUÇEP Gökova Meclisi’nce yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“13-16 Temmuz 2022 tarihleri arasında Ula İlçesi, Gökçe mahallesi sahilinde yapılacağı duyurulan ve bilet satışlarına başlanan Çağdaş Fest isimli müzik festivalinin gerekli yasal izinlerinin olmadığı anlaşılmıştır. MUÇEP Gökova Meclisi olarak Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde yer alan ve Nitelikli Koruma Alanı statüsündeki bölgede bu tür faaliyetlerin koruma kullanma esaslarına aykırı olduğunu ve Valilik tarafından izin verilemeyeceğini duyurmuştuk. Organizasyon sahibinin gerekli tüm izinleri aldığı şeklinde basına yaptığı açıklama üzerine meclisimiz ilgili kurumlarla görüşerek bu bilginin doğruluğunu araştırmıştır. Alınan bilgilere göre; Ula Kaymakamlığına yapılan başvuru üzerine yalnızca etkinlik güvenliğinin sağlanması ile ilgili ‘olur’ verildiği , Tabiat Varlıklarını Koruma Kurumuna yapılan başvuruya ise festivalin yapılmak istendiği alanın Özel Çevre Koruma Bölgesi içerisinde olduğundan o alanda yapılmasının yasal olarak mümkün olmadığının hatırlatıldığı ve talebin red edildiği, dolayısı ile Valilik tarafından da herhangi bir izin verilmediği anlaşılmıştır. Bu somut durum karşısında festivalin yasaları ve doğa koruma kurallarını yok sayarak aynı alanda gerçekleştirilmesinde ısrar edilmesi ve bilet satışına devam edilmesi yurttaşların da mağduriyetine neden olacaktır. Festival organizatörüne Özel Çevre Koruma Bölgesi sınırları içerisinde yasalara aykırı olarak düzenlenen bu etkinliğin derhal iptal edilmesi için çağrımızı yeniliyoruz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.