MUÇEV’İN KARACASÖĞÜT’TEKİ PROJESİ İÇİN İDK TOPLANTISI YAPILACAK

MUÇEV’İN KARACASÖĞÜT’TEKİ PROJESİ İÇİN İDK TOPLANTISI YAPILACAK
Muğla’nın Marmaris ilçesi Karaca Mahallesinde Söğüt mevkiinde, MUÇEV Turizm Ticaret Anonim Şirketi tarafından yapılması planlanan Yat Limanı, Yat Ve Tekne Bağlama İskelesi Kapasite Arttırımı projesi için İnceleme değerlendirme süreci başlatılmıştı. Proje ile ilgili olarak 25 Nisan 2023 tarihinde İnceleme Değerlendirme Komisyonu toplantısı gerçekleştirilecek.

BERİTAN YÜCEL

Marmaris’in Karaca Mahallesinde Söğüt mevkiindeki, MUÇEV Turizm Tic. Ltd. Şti.’nin 187 tekne-yat yanaşma yeri kapasiteli ‘Yat Yanaşma Yeri Kapasite Artırımı’ projesine 9 Eylül 2020’de Muğla Valiliği tarafından ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verildi.

Marmaris Belediyesi, Avukat Aslıhan Güney Ayyıldız aracılığıyla, Muğla İdare Mahkemesine Söğüt mevkiindeki MUÇEV Turizm Tic. Ltd. Şti. tarafından yapılması planlanan Tekne Bağlama İskelesi projesine ilişkin verilen 9 Eylül 2020 tarihli ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararının iptali ile yürütmenin durdurulması talepli dava açmıştı.

Muğla 3. İdare Mahkemesi, söz konusu proje için ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararını iptal etmişti. Danıştay 6. Dairesi, Temmuz 2022’de Muğla 3. İdare Mahkemesi'nin verdiği ÇED gereklidir kararını onayladı.

MUÇEV YENİDEN ÇED SÜRECİ BAŞLATTI

Danıştay’ın ÇED gereklidir kararını onaylamasının ardından MUÇEV yeniden ÇED süreci başlattı.

MUÇEV proje için, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na 31 Ağustos 2022 tarihinde başvuruda bulundu. Bakanlık 27 Eylül 2022 tarihinde halkın katılım toplantısı düzenleyeceğini duyurdu.

ÇED süreci içerisinde proje yatırımcısı unvan değişikliğine giderek yatırımcı adı Muçev Turizm Tic. A.Ş. , proje adı ise “Yat Limanı, Yat ve Tekne Bağlama İskelesi Kapasite Arttırımı” olarak değiştirildi.

25 NİSAN’DA İDK TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLECEK

MUÇEV Turizm Ticaret Anonim Şirketi tarafından yapılması planlanan Yat Limanı, Yat Ve Tekne Bağlama İskelesi Kapasite Arttırımı projesi ile ilgili olarak hazırlanan ÇED Raporu, Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı’na sunuldu, İnceleme değerlendirme süreci başlatıldı. Proje ile ilgili olarak 25 Nisan 2023 tarihinde İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısı gerçekleştirilecek.

- YAT YANAŞMA YERİ KAPASİTE ARTTIRIMI” PROJESİ

Muçev Turizm Tic. Ltd. Şti. kapasite Arttırımına giderek 187 yat ve tekne bağlama kapasiteli “Yat Yanaşma Yeri Kapasite Arttırımı” Projesi için Muğla Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne başvuru yapmış olup, 09.09.2020 tarihli “ÇED Gerekli Değildir” kararı verilmişti.

Söz konusu 09.09.2020 tarihli “ÇED Gerekli Değildir” kararının iptali istemiyle dava açılmış olup, açılan davada Muğla 3. İdare Mahkemesi “dava konusu planların iptaline” karar verilmişti. Muğla 3. İdare Mahkemesi yanlışlığın düzeltilmesi kararı “Yanlışlığın düzeltilmesi isteminin kabulü ile Mahkememizin kararının hüküm fıkrasında yer alan dava konusu planların iptaline seklinde sehven yanlış yazılan kısmının “dava konusu işlemin iptaline” şeklinde düzeltilmesine,” kararı alındı.

Söz konusu proje kapsamında; Muğla 3. İdare Mahkemesi yanlışlığın düzeltilmesi kararına ve Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği’ ne istinaden yatırımcı firma Muçev Turizm Tic. Ltd. Şti. adına “Tekne Bağlama İskelesi Kapasite Arttırımı” Projesi için 25.11.2014 Tarih ve 29186 Sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren Mülga “Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği” Ek-3 Listesi dikkate alınarak ÇED Başvuru Dosyası hazırlanmış olup, e-çed sistemi üzerinden T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına sunularak ÇED süreci yeniden başlatılmıştır. ÇED süreci içerisinde proje yatırımcısı unvan değişikliğine giderek yatırımcı adı Muçev Turizm Tic. A.Ş. , proje adı ise “Yat Limanı, Yat ve Tekne Bağlama İskelesi Kapasite Arttırımı” olarak değiştirilmiştir. Konu ile ilgili gerekli bilgilendirmeler T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ÇED, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’ ne yapıldı.

Bu haber toplam 1264 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.