MUÇEV’İN YAT LİMANI PROJESİ İÇİN “ÇED OLUMLU” KARARI

MUÇEV’İN YAT LİMANI PROJESİ İÇİN “ÇED OLUMLU” KARARI
Muğla’nın Marmaris ilçesi Karaca Mahallesinde Söğüt mevkiinde, MUÇEV Turizm Ticaret Anonim Şirketi tarafından yapılması planlanan ve mahkeme kararıyla ÇED raporu iptal edilen Yat Limanı, Yat Ve Tekne Bağlama İskelesi Kapasite Arttırımı projesi için ÇED Olumlu kararı verildi.

Marmaris’in Karaca Mahallesinde Söğüt mevkiindeki, MUÇEV Turizm Tic. Ltd. Şti.’nin 187 tekne-yat yanaşma yeri kapasiteli ‘Yat Yanaşma Yeri Kapasite Artırımı’ projesine 9 Eylül 2020’de Muğla Valiliği tarafından ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verilmişti.

Marmaris Belediyesi, Avukat Aslıhan Güney Ayyıldız aracılığıyla, Muğla İdare Mahkemesine Söğüt mevkiindeki MUÇEV Turizm Tic. Ltd. Şti. tarafından yapılması planlanan Tekne Bağlama İskelesi projesine ilişkin verilen 9 Eylül 2020 tarihli ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararının iptali ile yürütmenin durdurulması talepli dava açmıştı.

Muğla 3. İdare Mahkemesi, söz konusu proje için ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararını iptal etmişti. Danıştay 6. Dairesi, Temmuz 2022’de Muğla 3. İdare Mahkemesi'nin verdiği ÇED gereklidir kararını onayladı.

MUÇEV YENİDEN ÇED SÜRECİ BAŞLATTI

Danıştay’ın ÇED gereklidir kararını onaylamasının ardından MUÇEV yeniden ÇED süreci başlattı.

MUÇEV proje için, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na 31 Ağustos 2022 tarihinde başvuruda bulundu. Bakanlık 27 Eylül 2022 tarihinde halkın katılım toplantısı düzenleyeceğini duyurdu.

ÇED süreci içerisinde proje yatırımcısı unvan değişikliğine giderek yatırımcı adı Muçev Turizm Tic. A.Ş. , proje adı ise “Yat Limanı, Yat ve Tekne Bağlama İskelesi Kapasite Arttırımı” olarak değiştirildi.

25 NİSAN’DA İDK TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

MUÇEV Turizm Ticaret Anonim Şirketi tarafından yapılması planlanan Yat Limanı, Yat Ve Tekne Bağlama İskelesi Kapasite Arttırımı projesi ile ilgili olarak hazırlanan ÇED Raporu, Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı’na sunuldu, İnceleme değerlendirme süreci başlatıldı. Proje ile ilgili olarak 25 Nisan 2023 tarihinde İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısı gerçekleştirildi.

ÇED OLUMLU KARARI VERİLDİ

MUÇEV Turizm Ticaret Anonim Şirketi tarafından yapılması planlanan ve mahkeme kararıyla ÇED raporu iptal edilen Yat Limanı, Yat Ve Tekne Bağlama İskelesi Kapasite Arttırımı projesi için yeniden ÇED Olumlu kararı verildi.

(GÜZİDE KASIM)

Bu haber toplam 967 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.