Muğla Avrupa’ya açılan kapı

Muğla Avrupa’ya açılan kapı
Türkiye’nin Avrupa Birliği Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış Muğla’da “Güney Kıbrıs Rum kesminin AB’ye dönem başkanlığı yaptığı bir...

Türkiye’nin Avrupa Birliği Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış Muğla’da “Güney Kıbrıs Rum kesminin AB’ye dönem başkanlığı yaptığı bir sırada iflasını istemesinin çok manidar. Onları Allah kurtarsın. Hemen yanında günden güne ekonomisi gelişen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti var. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı İrsen Küçük ile irtibata geçerek bize iletilirse gerekeni Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kanalıyla yaparız. Bizim kültürümüzde düşeni bir de ben vurayım diye bir şey yoktur” dedi.

Muğla Avrupa’ya açılan kapı

Avrupa Birliği Bakanı ve Baş müzakereci Egemen Bağış, bakanlığı ile ilgili bilgi almak ve Müstakil İşadamları Derneği (MÜSİAD)’ın 35’inci şubesinin açılışı için geldi. Muğla’da ekonomik kriz nedeniyle iflası isteyen Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti ile ilgili yaptığı açıklamasında, ‘Allah kurtarsın’ dedi. AB Bakanı Egemen Bağış, Dalaman Havalimanından karayolu ile geldiği Muğla’da Vali Fatih Şahin’i ziyaret etti. Ziyarette Muğla’nın AB’nin doğal üyesi olan illerden birisi solduğunu belirten Bakan bağış, “Muğla Türkiye’nin dışa açılan kapılarından birisi. AB müzakerelerinde Muğlalıların duası ve itici gücü ile müzakere ediyoruz. AB ülkelerinin hemen hemen hepsinden Muğla’ya turist olarak gelen vatandaşlar var. AB bizi önce Muğla ile tanıdı.

Rum kemsine yardım ederiz

AB Bakanı Egemen Bağış, AB dönem başkanı durumundaki Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti’nin, AB’ye dönem başkanlığı yaptığı bir sırada iflasını istemesinin çok manidar olduğunu söylerken, “2004 yılında Annan Planını Güney Kıbrıs Rum hükümeti kabul etseydi, bugün Bileşik Kıbrıs Cumhuriyeti dünyanın en sayılı ekonomik gücüne sahip ülkelerinden birisi solabilirdi. Ama Rum hükümetinin akıl dışı ziyan kararları ile bu fırsatı teptiler. AB’nin dönem başkanlığını yapan Güney Kıbrıs Rum devleti, çok manidardır böyle bir dönemde iflasını istedi. Allah kurtarsın demekten başka çaremiz yok. Eğer Güney Kıbrıs Rum Hükümeti Başkanı Hristofyas içinde bulundukları durumdan çıkmak istiyorlarsa ve mali olarak katkı isterse, hemen yanında günden güne ekonomisi gelişen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti var. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı İrsen Küçük ile irtibata geçerek bize iletilirse gerekeni Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kanalıyla yaparız. Bizim kültürümüzde düşeni bir de ben vurayım diye bir şey yoktur” dedi.

Bu haber toplam 525 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.