MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI
Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi ilk olağanüstü toplantısını 1/25.000 ölçekli nazım imar planı değişikliği için gerçekleştirdi. Büyükşehir...

Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi ilk olağanüstü toplantısını 1/25.000 ölçekli nazım imar planı değişikliği için gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediye Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından hazırlanan rapor Komisyon Başkanı Enver Tuna tarafından okunarak meclis üyelerinin oyuna sunuldu. Oylamada, komisyon raporu oy birliği ile kabul edilirken, 1/25.000 ölçekli nazım imar planı bir aylık askıya çıkarılacak ve itirazlar olursa itirazlar tekrar değerlendirilecek. 

Toplantının açılışında konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, ilk defa olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirterek, “25 binlik nazım imar planı başlama süreci bir yılı aşkındır devam ediyor. Tüm ilçelerde Belediyeler başta olmak üzere STK’ler ve meslek odalarından görüş aldık. Daha önce sadece merkez ilçe merkezine ait iken, sonra kendisine katılan belde ve köylerin planlarını toparlayarak tek bir plan haline getirerek mevcut 1/25.000 planın ne olduğunu tespit ederek ıslak miza ile bize gönderdiler. Bizim değerlendirmemizden sonra tekrar çalışma yapıldı. Bu çalışmalar İmar Komisyonu Başkanı ve üyeleri ile birlikte zaman zaman benim de katıldığım toplantılarda 1/100.000‘lik plan esas alınması gerekiyor. Bu toplantılarda bazı çelişkiler revize edildikten sonra her ilçe için ayrı müdürlüğümüz ayrı çalışma yaptı. Bu çalışmadan sonra İmar Komisyonumuz çok iyi niyet ile ve olması gerekir disiplin içinde süreci çalıştırdılar ve komisyon raporu huzurumuza geldi. Burada bir güven duygusunun mutlaka sağlanması gerekir. Güven duygusu sarsıldığı zaman gereksiz ve uzun konular haline geliyor. Bu konuda bütün komisyon üyelerine teşekkür ediyordum. Bütün ilçelerin planları, o ilçenin Belediye Başkanı, komisyon üyesi ve Büyükşehir Meclis üyesi davet edilmek sureti ile tekrar gözden geçirildi. Plan üzerinde düzeltmeler geldi ise hemen düzeltildi ve onay alınarak ilçelerimizin planları tamamlandı. Bunu 134 ilçemizde de aynı şekilde yaptık. Çok uzun bir maraton oldu ve bu süreçte güven duygusunu hep ön planda tuttuk. Hazırlanan 1/25.000 ölçekli nazım imar planı raporu, komisyona katılan üyelerimizin tamamının oy birliği ile alındı. Umarım bu plan yine güven duygusu içinde askıya alalım. Daha sonra 1/5.000 ve binlikleri ile Muğla’nın genelinde planın ne olduğu, nereye doğru gittiği, nüfus projeksiyonunun ne olduğu, nerede nüfusun ne kadar olacağı belirlenmiş olacak” dedi.

Muğla’nın 1/25.000 ölçekli Nazım İmar Planı raporu İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Enver Tuna tarafından okundu. Tuna, Büyükşehir belediyeleri içinde ilk 1/25.000 ölçekli nazım imar planı yapan il olacaklarını söyledi. Muğla Büyükşehir Belediyesi İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından hazırlanan 1/25.000 ölçekli Nazım İmar Planı okunduktan sonra meclis üyelerinin oyuna sunuldu. Oylamada 1/25.000 ölçekli nazım imar planı oy birliği ile kabul edildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün planın askıya çıkacağını, bir aylık askı süresi içinde eğer yapılırsa itirazların tekrar değerlendirileceğini söylerken, İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkan ve üyeleri ile tüm meclis üyelerine rapora verdikleri destek için teşekkür etti.

Bu haber toplam 591 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.