Muğla’da afetzede öğrenciler için tüm imkanlar seferber edildi

Muğla’da afetzede öğrenciler için tüm imkanlar seferber edildi
Türkiye, 6 Şubat tarihinde yaşanan ve 11 ilde yıkıma sebebiyet veren deprem felaketinin yaralarını sarmak için seferber oldu. Muğla genelinde 4 bin 174 afetzede öğrencinin okullara yerleştirilme ve nakil işlemleri tamamladı.

Muğla Valiliği koordinasyonunda bir yandan afet bölgesine yardım malzemeleri sevk edilmeye devam ederken diğer taraftan deprem bölgelerinden Muğla’ya gelen ailelerin ve okul çağındaki öğrencilerin barınma, eğitim ve temel ihtiyaçları karşılanıyor, depremin psikolojik etkilerini en aza indirmek için depremzedelere psikososyal destek sağlanıyor.

4 BİN 174 AFETZEDE ÖĞRENCİ OKULLARA YERLEŞTİRİLDİ

Bugüne kadar il genelinde 4 bin 174 afetzede öğrencinin okullara yerleştirilme ve nakil işlemleri tamamladı. Depremzede öğrencilerin eğitime erişimlerinin üst seviyede sağlanabilmesi adına Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 13 ilçede kurulan Eğitim Danışma Masalarında, deprem bölgesinden gelen ailelere, eğitim konusunda rehberlik ve yönlendirme çalışmaları yapıldı. Eğitim Danışma Masalarında görevli personel tarafından her bir veliye ulaşılarak süreç hakkında bilgi verildi. Afet bölgelerinden gelerek Muğla’da misafir edilen 4 bin 174 öğrenci, sağlıklı ve güvenli bir şekilde kendilerine en uygun okullara yerleştirildi.

ÖĞRENCİLERE EN UYGUN OKULLAR BELİRLENİYOR

 “Doğal Afet Nedeniyle Nakil” seçeneği kapsamında, okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarında kayıtlı afetzede öğrencilerin nakilleri, yerleşim yeri adres bilgilerine bakılmaksızın il/ilçe millî eğitim müdürlükleri koordinasyonuyla okul müdürlükleri tarafından e-Okul sistemi üzerinden yapıldı. Ortaöğretim düzeyinde eğitim gören afetzede öğrenciler ise il/ilçe nakil komisyonlarınca kendilerine en uygun okullara yerleştirilmeleri sağlandı.

OKUL ÇANTAM PROJESİYLE OKUL VE KIRTASİYE İHTİYAÇLARI KARŞILANIYOR

Depremzede öğrencilerin ders kitapları ve okul kıyafetlerinin temini okul müdürlükleri tarafından sağlanırken, “Okul Çantam” projesi ile misafir öğrencilerin kırtasiye ihtiyaçları da karşılanıyor. Projeye, Sanayi ve Ticaret Odası,  sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlardan büyük destek geldi.

ÖĞRENCİLERİN OKULLARA ÜCRETSİZ ULAŞIMLARI SAĞLANIYOR

Aynı zamanda öğrenciler, taşımalı eğitim kapsamına alınarak geçici barınma merkezlerinden okullarına ücretsiz ulaştırılıyor. Bu süreçte öğrencilerin her hangi bir mağduriyet yaşamaması adına Muğla Valiliği koordinasyonunda, çeşitli kurum ve kuruluşların destekleriyle öğrencilerin ve ailelerinin okullara ulaşımları sağlanıyor.

ÖĞRENCİLERE VE AİLELERE PSİKOSOSYAL DESTEK VERİLİYOR

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından barınma merkezlerinde deprem bölgesinden gelen vatandaşlara ve depremden etkilenen çocuklara psikososyal destek veriliyor. Bunun yanı sıra Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından okulların açılmasıyla birlikte MEB Deprem Sonrası Psikososyal Destek Eylem Planı uygulamaya geçirildi. Bu kapsamda öğrenci, öğretmen ve velilere "Deprem Psikoeğitim Programları" başlatıldı. Tüm okullarda görevli okul ve sınıf rehberlik öğretmenlerine, Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde uzman psikolojik danışmanlar tarafından verilen eğitimlerin ardından okullarda öğrenci ve velilere psikoeğitim oturumları düzenleniyor.

İL MÜDÜRÜ EMRE ÇAY “EĞİTİM ÖĞRETİME YENİ UMUTLARLA BAŞLADIK”

İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, yeni eğitim öğretim döneminin başlamasıyla birlikte depremzede öğrencilerin yerleştiği okulları ziyaret ederek öğrenciler ve öğretmenlerle bir araya geliyor. “Ülke olarak derinden etkilendiğimiz depremler sonrasında, afet bölgesinden gelen çocuklarımızla birlikte okullarımızda eğitim öğretime yeni umutlarla başladıklarını” ifade eden İl Müdürü Emre Çay, “Muğla eğitim ailesi olarak öğretmenlerimizle, velilerimizle ve geleceğimiz gençlerimizle tek yürek olarak bu zor günleri atlatıp yaraları hep birlikte sarmak için çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.

 

Bu haber toplam 513 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.