MUĞLA’DA ŞAP HASTALIĞIYLA MÜCADELE SONUÇLARINI VERDİ

MUĞLA’DA ŞAP HASTALIĞIYLA MÜCADELE SONUÇLARINI VERDİ
2023 yılı Ocak ayında komşu ülke Irak’ta görülen Şap SAT-2 serotipi hastalığın Türkiye’de yayılmasının önüne geçmek amacıyla, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “hastalığa duyarlı hayvan hareketlerine” getirilen kısıtlamalar, 28 Nisan 2023 itibariyle kaldırılıyor.

Şap SAT-2 serotipine karşı Şap Enstitüsü tarafından 37 gün gibi kısa bir sürede geliştirilen aşı mücadelesi sonuçlarını verdi. Türkiye’de bu güne kadar 14,5 milyon doz aşı üretimi yapılarak 8 milyon büyükbaş hayvan aşılandı.

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce yapılan açıklamada, “Aşılama çalışmaları bir yandan yoğun şekilde devam ederken, hastalığın ülkemizde yayılmasını önlemek amacıyla hastalığa duyarlı hayvan hareketlerine getirilen kısıtlamalar, aşılama oranlarında yakalanan başarı ve hastalığın yayılışının önüne geçilmiş olması sebebiyle Bakanlığımızın talimatları gereği 28 Nisan 2023 itibariyle kaldırıldı.

Söz konusu talimat gereğince; İl içi hareketlerde Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvan nakillerinde aşı şartı aranmayacaktır. İl dışı Küçükbaş hayvan hareketlerinde aşı şartı aranmayacaktır. İl dışı Büyükbaş hayvan hareketlerinde SAT-2 aşısı yapılmış olma ve üzerinden 21 gün geçmiş olma şartı aranacaktır” denildi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, konu ile ilgili açıklamasında, yapısı gereği rüzgarla bulaşabilen bir virüse karşı kararlı ve çetin bir mücadele sürdürdüklerini ve kısa süre içinde hastalığın yayılmasının önüne geçtiklerini belirterek “Üreticilerimize geçmiş olsun diyoruz. Bu süre zarfında hayvan kesimi, ihracı ve ithaline getirdiğimiz yasaklar sonuç verdi. Önümüzdeki süreçte, bu kısıtlamaları aşama aşama kaldırıyoruz. İl sınırları içinde hem küçük hem de büyükbaş hayvan hareketinde, aşı sorgulamayacağız. Fakat büyükbaş hayvanların il dışına çıkarılması durumunda, tüm Türkiye’de aşı kontrolünü yapmak durumundayız. Halkımızın sağlığı için bir süre daha tedbiri elden bırakmayacağız. Aşının hızlı şekilde üretimini gerçekleştiren enstitü uzmanlarına, üretilen aşının sahada duyarlı hayvanlara büyük gayretle sahada uygulayan Veteriner Hekim, Tekniker ile Teknisyen personelimize ve kısıt döneminde kurallara uyarak hastalıkla mücadelede yanımızda olan siz değerli üreticilerimize çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

HABER:GÜZİDE KASIM

Bu haber toplam 645 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.