MUĞLA’DA SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİN ÖNCÜSÜ KADINLAR OLACAK

MUĞLA’DA SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİN ÖNCÜSÜ KADINLAR OLACAK
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, BM Kalkınma Programı (UNDP) ortaklığında yürütülen Gelecek Turizmde, 2021 yangınlarının ardından rehabilitasyon sürecine destek vermek için geçen yıl rotasını çevirdiği Muğla’da çalışmalarına devam ediyor. “Yaratıcı Sürdürülebilir Turizm Fikirleri” çalıştayı kapsamında, depremin ardından bölgeye göç edenler de dahil olmak üzere Muğla’daki kadın kooperatiflerinin ihtiyaçları ele alındı.

Sürdürülebilir turizm, kadınların ekonomik ve sosyal güçlenmesi ve afetlere dayanıklı bir turizm oluşturulması açısından önemli role sahip. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, BM Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes ortaklığında yürütülen Gelecek Turizmde,

2 milyon dolar tutarında bir yatırım ile 16 yıldır sürdürülebilir turizm alanında kadınların güçlenmesi hedefiyle öncü çalışmalar gerçekleştiriyor. Türkiye’nin ilk sürdürülebilir turizm programı olan Gelecek Turizmde’nin ortakları son olarak, 2021 yangınlarının ardından rehabilitasyon sürecine destek vermek için geçen yıl rotasını çevirdiği Muğla’da kadınların sürdürülebilir turizm fikirlerini değerlendirmek için bir araya geldi.

Muğla Ticaret Odası’nda gerçekleşen “Yaratıcı Sürdürülebilir Turizm Fikirleri” çalıştayında, Muğla’daki kadın kooperatiflerinin ihtiyaçlarının belirlenmesi ve bu ihtiyaçların turizm sektörü aracılığıyla karşılanmasına yönelik fikirlerinin değerlendirilmesi hedeflendi. Bölgedeki kadın kooperatifleri, üretici/girişimci kadınlar, akademisyenler ve Muğla’ya göç eden depremzede kadınlar öncelikli olmak üzere tüm kadınların sürdürülebilir turizm fikirleri ele alındı. Belirlenen fikirlerin hayata geçirilme aşamasındaki destek mekanizmalarını önümüzdeki günlerde açıklayacak olan programın yeni döneminde en az 50 kadın girişimciye mentorluk ve istihdam desteği sağlanması planlanıyor.

AKYAKA, KÖYCEĞİZ VE TAŞLICA’DA 3 YENİ ALTERNATİF TURİZM ROTASI

Muğla’da afetlere dayanıklı bir sürdürülebilir turizm modelinin altyapısını hazırlamayı hedefleyen program kapsamında bölgede bu amaçla birçok çalışma gerçekleştirildi.

Muğla’daki turizm işletme sahiplerine ve yöre halkına doğal afetlerle mücadele eğitimleri verilmesi, orman yangınlarına hızlı müdahaleyi desteklemek için bölgedeki yüksek riskli yerlere su tankları yerleştirilmesi, bu çalışmalardan öne çıkanlar arasında. Sürdürülebilir turizm modeli inşasında toplumsal cinsiyet eşitliğinin önemini vurgulayan programın yeni dönemi kapsamında ayrıca, toplumsal cinsiyet eşitliği eylem planı oluşturuldu. Bunun yanı sıra, Akyaka, Köyceğiz ve Taşlıca’da 3 yeni alternatif turizm rotası oluşturulması için çalışmalar başladı.

HABER:GÜZİDE KASIM

Bu haber toplam 637 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.