Muğlalı Emlakçılar 2017’de odasına kavuşuyor

Muğlalı Emlakçılar 2017’de odasına kavuşuyor
Muğla Emlak Müşavirleri Derneği üyelerine yıllık meslek içi eğitim semineri verildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü salonunda gerçekleştirilen...

Muğla Emlak Müşavirleri Derneği üyelerine yıllık meslek içi eğitim semineri verildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü salonunda gerçekleştirilen seminere Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş, Tapu Müdürü ve emlakçılar katıldı.

Hizmet içi eğitim seminerinde emlakçılık yasası, emlak yönetmeliği, Esnaf Sanat Genel Müdürlüğünce değiştirilen nace kotları, kira kanununda yapılan değişiklikler, kat malikleri kanununda yapılan değişiklikler, emlakçıların uymak zorunda olduğu meslek etik kuralları, ayakçılar ile yapılan mücadele ve emlakçılık mesleğini yaparken karşılaşılan sorunlar ele alındı. Eğitim seminerinin açılışında konuşan Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş, hizmet içi eğitim seminerlerinin çok önemli olduğunu belirterek, “Meslekte her gün yeni prosedürler çıkıyor, kanunlarda değişiklikler yapılıyor. Bu değişiklikler bu tür eğitimlerle kazanmak önemli. Bundan daha 5-6 yıl öncesine kadar bakkalda berberde eline bir çanta alan bu mesleği icra etmeye çalışıyordu” dedi.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, emlakçılara 2017 Ocak ayından itibaren Belediyeye gelmeden imar ile ilgili bütün işlemlerini oturdukları yerden internet kanalıyla takip edebilecekleri müjdesini verdi. Gümüş, “Bu meslek kolay bir meslek değildir. Bildiğim kadarı ile yeni bir yasa çıkıyor. Bu yasanın çıkmasını bu mesleğin geleceği açısından önemsiyorum. 2,5 yıllık Belediye Başkanlığım döneminde Dernek başkanımız ile sık sık bir araya gelip sorunları tartışıyoruz. İmar planları ile ilgili Menteşe’de planları bir bütün haline getirdik. Bu sizler için de çok önemliydi. Bir başka yenilik ise Ocak ayının ortasından itibaren her iş için Belediyeye gelmek zorunda kalmayacaksınız. Bu işlemlerinizi bilgisayardan internet ortamında yapabileceksiniz” dedi.

Muğla Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı ve Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ziya Ercan, emlak müşavirliği yasasında en son gelinen nokta ve emlak müşavirliği yönetmeliğinde şu anda gelinen nokta ve karşılaşılan sorunlar hakkında hizmet içi eğitim semineri düzenlediklerini söyledi. Ercan, “Oda olmak için gerekli olan 500 üye rakamını geçtiğimiz için Esnaf Sanatkârlar Odaları Birliği ve Bakanlığa Oda için müracaatımızı yapacağımızdan Menteşe’deki emlakçılar için hizmet içi eğitim semineri düzenledik. İkinci eğitimi seminerini de Ortaca, Köyceğiz, Dalaman, Dalyan ve Sarıgerme’deki arkadaşlarla yapacağız. Bugün yapılacak seminer sonrası yönetmelikte mecbur olan eğitim belgelerini verdik. Bizim hedefimiz 2017 yılında derneklerimiz bir odaya kavuşsun ve yaptırımımız olsun” dedi.

Bu haber toplam 701 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.