MUĞLA'YABOTANİK MÜZESİ KURULUYOR

MUĞLA'YABOTANİK MÜZESİ KURULUYOR
Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Salih Tufan, Marmaris Çamlı ve Çetibeli mahalleleri arasında kalan alanda yaklaşık 500...

Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Salih Tufan, Marmaris Çamlı ve Çetibeli mahalleleri arasında kalan alanda yaklaşık 500 bitki türünün bulunduğu Botanik Park ve Bitki Müzesi kurmak için çalışmaların sürdüğünü açıkladı.

Proje ile ilkokul çağındaki çocukların, düzenlenecek gezilerle doğa-bitki tanıtım turları, uygulama seralarında çocukların kendi tohumlarını ekme, kendi bitkilerini yetiştirme fırsatları olacağını belirten Tufan; “Oluşturulacak Botanik Park ile turist ve vatandaşlarımız için doğal bir ortam içinde dinlenme, eğlence alanı oluşturulması ve ziyaretçilerin özellikle okul çağı çocuklarının bitkileri tanıması, doğaya eğilimlerinin arttırılması ve doğa sevgisinin aşılanması en büyük hedeflerimizden birisi. Parkımızın içinde tırmanış parkurları, ağaçlar üzerinde ip parkurları gibi eğlence alanları da olacak. Ayrıca oluşturulacak yöresel stantlar ve alanlar ile özellikle yabancı turistlere kültürümüzün tanıtılmasını sağlayacağız” dedi.

Botanik park projesinde özellikle Muğla bölgesindeki Endemik ve Koruma altındaki türlerin de dahil olacağı her biri tek tek etiketlenmiş bitkilerin bulunduğu bitki müzesinin yanı sıra 1 adet Ilıman iklim bitkileri ve İç mekan süs bitkileri serası, 2 adet uygulama serası, 1 adet sucul bitkiler göleti, 1 adet kaya bahçesi ve Yosun bahçesi, 1 adet yöresel ürünler/organik-ekolojik ürünler teşhir ve satış noktası, 1 adet yöresel el sanatları teşhir ve satış noktası, 1 adet Yörük Çadırı ve araç-gereçleri, 1 adet Kafeterya ve dinlenme alanı, 1 adet macera, parkuru (Ağaçlık alan içerisinde), 1 adet tırmanma duvarı, araç otoparkı, geri kalan alanlarda vatandaşlarımıza tahsis edilmek üzere “Hobi Bahçeleri” yer alacak.

Bu haber toplam 503 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.